Súhrn priamo výchovných aktivít pre umelecký a estetický rozvoj (hudba) s využitím IKT "Merry Orchestra". Náčrt hodiny hudby (staršia skupina) na tému: Abstrakt GCD „Ako hudba zmierila všetkých“ pomocou


integrácia vzdelávacích oblastiach: sociálno-komunikačný rozvoj; kognitívny vývoj; vývin reči; umelecký a estetický rozvoj; fyzický vývoj.

Sociálno-komunikačný rozvoj.

Rozvíjať slobodnú komunikáciu s dospelými a deťmi v oblasti hudby. Pokračujte v učení detí robiť tie najjednoduchšie závery, vyjadrovať svoje myšlienky. Ak chcete zlepšiť schopnosť hovoriť o obsahu hudby, zdieľať svoje dojmy. Učte nezávislý úsudok. Rozvíjať pozornosť, pozorovanie. Posilniť schopnosť detí konať samostatne v hudobných hrách a tancoch.

kognitívny vývoj.

Rozšírte si obzory v oblasti hudby. Rozvíjať predstavivosť a kreativitu. Pokračovať v oboznamovaní s tvorbou skladateľov D. Šostakoviča, G. Sviridova, B. Kabalevského. Pokračujte v učení detí rozlišovať medzi žánrom hudobného diela: pochod, pieseň, tanec. Poznať a pomenovať známe diela.

Vývoj reči.

Rozvíjať reč ako prostriedok komunikácie a kultúry. Aktivovať slovná zásoba na tému, formovať zručnosti aktívneho používania všetkých častí reči deťmi. Zlepšite komunikačné schopnosti a schopnosť odpovedať na otázky. Aktívny slovník obohaťte o slová: „gorlinka“, „twilight“. Precvičte si slovník, správne vyslovujte slová: „mračiť sa“, „bang“, „plech“, „spodok“, „krk“, „suchý“, „vyšívaný“. Práca na dikcii a artikulácii.

Fyzický vývoj.

Rozvíjať motorické skúsenosti detí, fyzické vlastnosti - koordináciu pohybov, veľké a dobré motorové zručnosti; pozornosť, schopnosť orientovať sa v priestore, dodržiavať pravidlá hry. Pohybujte sa v súlade s povahou hudby, vykonávajte pohyby s predmetmi a bez nich. Pre zlepšenie výkonnosti skokov skoky na dvoch nohách s pohybom vpred, kolísanie, nášľap na celé chodidlo s pohybom vpred a vzad.

Umelecký a estetický vývoj.

Prispievať k rozvoju hudobno-zmyslových a tvorivosť (pesničková kreativita). Pestujte túžbu venovať sa hudbe a aktivitám. Obohaťte hudobné dojmy a motorický zážitok. Rozvíjať emocionálnu citlivosť, vnímanie a chápanie diel hudobné umenie, folklór.

Prípravné práce:

  • Učenie sa piesní a tancov;
  • Individuálna práca s deťmi.

Metódy a techniky:

  • praktické: hra s wellness masážou;
  • vizuálne: prezeranie, ukazovanie;
  • verbálne: príbeh a otázky hudobného režiséra, situačný rozhovor.

Hudobný repertoár:

sluch:"March" od D. Šostakoviča, "Uspávanka" od G. Sviridova,

"Valčík" od D. Kabalevského

Pieseň - spev s wellness masážou " Dobré ráno» O. Arsenevskaja

spievanie:"Chiki, chikalochki" s. n. m., "Drum" od E. Tilicheeva, "Pipe" od E. Tilicheeva

spev:„Na ulici bude pršať“ od V. Shainského, „V kine“ od E. Tilicheeva

Hra:"Hra s tamburínou" ukrajinský. n. m.

Cvičenia:„Zajačiky skáču“, „Medvede prichádzajú“, s. n. m., príp. T. Lomovoi

Okrúhla tanečná hra "Havran" r. n. m., príp. E. Tilicheeva

Tanečná "Kruhová polka" J. Ozolin

Hra na metalofón:"Dážď" od E. Tilicheeva

Materiál a výbava:

Laptop, projektor, interaktívna tabuľa, zvukové záznamy diel;

videoprezentácia, hudobné nástroje: tamburína, klavír.

Formy organizovania spoločných aktivít

Detské aktivity Formy a metódy organizovania spoločných aktivít
Hudobné 1. Počúvanie hudobných hier „Marec“ od D. Šostakoviča, „Uspávanka“ od G. Sviridova,

"Valčík" od D. Kabalevského.

Cieľ: Zlepšiť schopnosť detí emocionálne reagovať na hudbu, verbálne vyjadrovať svoj postoj k nej, schopnosť viesť rozhovor, odpovedať na otázky; naďalej učiť deti rozlišovať medzi žánrom hudobného diela: pochod, pieseň, tanec. Poznať a pomenovať známe diela.

2. Predstavenie skladieb:

Spev: „Chiki, chikalochki“ r.n.m., „Drum“ od E. Tilicheeva, „Pipe“ od E. Tilicheeva

Cieľ: Spievať chorály, čisto intonačné intervaly, expresívne, s ľahkým zvukom, zreteľne, správne, zreteľne vyslovovať slová.

Spev: „Na ulici bude pršať“ od V. Shainského, „Do kina“ od E. Tilicheeva

Cieľ: Upevniť schopnosť jasne vyslovovať slová v piesňach, spievať expresívne, včas začať a ukončiť spev, správne preniesť melódiu.

3. Rytmus a tanec:

Hudobná hra „Hra s tamburínou“ v ukrajinčine. n. m.;

Okrúhla tanečná hra "Havran" r. n. m., príp. E. Tilicheeva;

Tanečná "Kruhová polka" J. Ozolin

Cieľ: Pohybujte sa expresívne a rytmicky v súlade s rozmanitým charakterom hudby, hudobné obrazy; samostatne začať pohybovať po hudobnom úvode. Na zlepšenie vykonania kroku na celej nohe s predsunutím dopredu a dozadu, schopnosť rozširovať a zužovať kruh. Vykonávajte tanečné pohyby: výskoky, položenie chodidla dopredu na pätu, tlieskanie a dupanie, krúženie pri ľahkom behu, nášľap na celé chodidlo pohyb dopredu a dozadu.

Posilniť schopnosť detí konať samostatne v hudobných hrách a tancoch.

4. Hra na metalofóne „Rain“ od E. Tilicheeva.

Cieľ: Pokračujte v učení sa, ako hrať jednoduché melódie jednu po druhej na metalofóne.

Motor 1. Motorické cvičenie „Zajačiky skáču“, „Medvede prichádzajú“

Cieľ: Pre zlepšenie výkonu skákania na dvoch nohách s pohybom vpred, chôdza v kolíkovej polohe, došľap na celé chodidlo s pohybom dopredu a dozadu.

2. Telesná výchova „Dážď! Dážď!"

Cieľ: Rozvíjať motorickú aktivitu, emocionalitu, výraznosť pohybov.

Komunikatívne 1.Počítadlo "Do, re, mi ...". Cieľ: Rozvíjať všeobecné rečové schopnosti, jasnú a správnu výslovnosť.
hranie 1. Hra s rečou – šantenie s wellness masážou „Dobré ráno“.

Cieľ: rozvíjať pozornosť, rýchlu reakciu na zmenu pohybov a gest, jasná dikcia. 2. Hudobná hra "Hra s tamburínou"; 3. Okrúhla tanečná hra "Raven" Cieľ: Posilniť schopnosť detí konať samostatne v hudobných hrách a tancoch.

Vnímanie fikcia a folklór 1.Počítadlo "Do, re, mi ...".

Cieľ: Doplňte literárnu batožinu počítacími riekankami,

Logika výchovno-vzdelávacej činnosti

Činnosť hudobného režiséra Aktivity žiakov Očakávané výsledky
1 . Stretáva deti v Hudobná sála. Do hudobnej miestnosti vstupujú skokmi, stoja v kruhu. Výkon skoku do kroku je vylepšený.
2.

Pieseň - chorál s wellness masážou "Dobré ráno" Som veľmi rád, že ťa vidím. Dnes také nádherné počasie! Slnko svieti! Chcem len zaželať všetkým, všetkým: "Dobré ráno!" 1.Dobré ráno!

Usmejte sa čoskoro!

A dnes celý deň

Bude to väčšia zábava.

2. Hladkáme po čele,

Nos a líca.

Budeme krásne

Ako kvety v záhrade!

3. Namačkáme si dlane

Silnejšie, silnejšie!

Teraz si zatlieskajme

Odvážnejšie, odvážnejšie!

Predvádzajú spev a sprevádzajú spev vhodnými pohybmi:

Rozpažia ruky do strán a navzájom sa mierne uklonia.

Tlieskajú rukami.

Zdvihnite ruky hore

vykonávať pohyby v texte.

Postupne vykonávajte sklony hlavy na pravé a ľavé rameno.

Vykonajte pohyby v texte.

Sadnú si na svoje miesta.

Rozvíja sa pozornosť, rýchla reakcia na zmenu pohybov a gest, jasná dikcia.
3 .

Hudobný pozdrav. snímka 1.

Predstavme si. Že sme obyvatelia rozprávky hudobná krajina « vtipné poznámky". Naša krajina je veľký, krásny ostrov, kde každý veľmi miluje hudbu. Obyvatelia tohto ostrova sú noty, veľmi radi spievajú. Skoro ráno, keď vychádza slnko, vychádzajú z ich domov tóny. Keď sa stretnú na ulici, pozdravia sa piesňou. Takto (spieva): "Ahoj!" Dovoľte mi pozdraviť vás. Ako sa noty pozdravujú (spievajú): "Ahoj, chlapi!" A tiež ma pozdravuj.

Deti spievajú pozdrav po jednom a všetky spolu.
4.

Spievanie "Chiki, chikalochki"

Po vzájomnom pozdravení si poznámky hovoria o Mimoriadne správy. Jedna poznámka má túto novinku:

Kolja teda jazdil na palici, vzal so sebou Sašenku a posadil ju na vozík. Poďme si o tom zaspievať pieseň.

Spievajú melódiu, čisto intonujúcu m3 dole, expresívne, s ľahkým zvukom. Rozvíja sa schopnosť spievať melódiu, čisto intonovať intervaly, expresívne, s ľahkým zvukom, jasne, správne, jasne vyslovovať slová.
5.

skandovanie "bubon"

Druhá poznámka uviedla ďalšiu novinku:

Kúpili jej bubon. A teraz si zaspievame známu pieseň o bubne.

Melódiu spievajú energicky, expresívne, čisto intonujú melódiu (ch4 hore, m2 hore-dole). Rozvíja sa schopnosť spievať melódiu, čisto intonovať intervaly, expresívne, energicky, jasne, správne, zreteľne vyslovovať slová.
6.

Spievanie "Pipe"

A tretí tón nemal žiadne správy a rozhodla sa len fúknuť do potrubia.

Asi takto: Tu-ru-ru, tu-ru-ru! Pomôžme si poznámkou.

Melódiu spievajú jasne, správne, jasne vyslovujú slová, čisto intonujú melódiu (ch4 hore, b3 hore a m3 dole), gestom ruky pomáhajú cítiť pohyb melódie. Rozvíja sa schopnosť spievať pieseň jasne, správne, jasne vyslovovať slová, čisto intonovať melódiu.
7.

Počúvam "Marec"

Náš veľký, krásny hudobný ostrov podporujú tri veľryby. Teraz vám dám hudobné hádanky a ak ich uhádnete, dozviete sa mená týchto veľrýb. Tak sa volala prvá veľryba.

Presne tak, prvá veľryba sa volá Marsh. Ako ste zistili, že ide o pochod?

Áno, hudba je jasná, veselá, dá sa k nej pochodovať.

Poznajú a zvolajú pochod. Odpovedajú na otázky. Zlepšuje sa schopnosť detí rozlišovať žáner hudobného diela - pochod; emocionálne reagovať na hudbu, hovoriť o obsahu hudby, zdieľať svoje dojmy;
8. Počúvanie „Uspávanky“ Počuť druhú hudobná hádanka. Snímka 7. Správne, druhá veľryba sa volá Song. Aká pesnička sa hrala? Áno, je to uspávanka. Ako ste to definovali? (Odpovede detí). Áno, hudba je jemná, jemná, tichá. Rozpoznajte a pomenujte skladbu. Odpovedajú na otázky. Zlepšuje sa schopnosť detí rozlišovať medzi žánrom hudobného diela – piesne; emocionálne reagovať na hudbu zdieľaním svojich dojmov;

odpovedať na otázky; rozpoznať a pomenovať známe diela.

9. Počúvanie valčíka Teraz je na rade tretia veľryba.

Je to tak, tretia veľryba sa volá Tanec, Kto môže povedať, aký tanec znel?

Áno, toto je valčík – plynulý tanec, ktorý sa tancuje dookola.

Poznať a pomenovať tanec. Odpovedajú na otázky. Zlepšuje sa schopnosť detí rozlišovať žáner hudobného diela - tanec; emocionálne reagovať na hudbu zdieľaním svojich dojmov;

odpovedať na otázky; rozpoznať a pomenovať známe diela.

10.

Spievanie „Dážď bude padať ulicou“

Počas dňa, keď je slnko za zenitom, naše noty začínajú spievať svoje piesne. Aj keď je vonku zlé počasie, noty neklesajú na duchu. Vyjdú na prechádzku s dáždnikmi a spievajú si napríklad takto pesničku o daždi (hrá melódiu známej pesničky). Kto vie, čo je toto za pesničku? správne. Poďme si to zaspievať.

Odpovedajú na otázky.

Spievajú expresívne, jasne vyslovujú slová, začínajú a končia spev včas, správne prenášajú melódiu.

Schopnosť jasne vysloviť slová v piesni je konsolidovaná: „mračí sa“, „bang“, „cín“, „spodok“, „krk“, „suchý“, „vyšívaný“; cvičí sa dikcia. Zlepšuje sa schopnosť detí expresívne spievať, včas začať a ukončiť spev a správne podať melódiu.
11.

Telesná výchova „Dážď! Dážď!"

Dážď! Dážď! Potrebujeme

Rozptýliť sa domov!

Hrom! Hromy ako delá.

Dnes je sviatok pre žaby.

Ahoj! Ahoj! leje krúpy

Všetci sú pod strechou.

Len môj brat v mláke

Na večeru chytá ryby.

Vykonajte fyzickú aktivitu.

Kráčajú na mieste.

Skočiť na miesto.

Tlieskajú rukami.

Kráčajú na mieste.

Rozvíja sa motorická aktivita, emocionalita, expresivita pohybov.
12.

Hra na metalofóne "Rain"

Notes rád chodí v daždi. Dokonca ho pozývajú, aby šiel silnejší, hovoriac: "Dážď, dážď, viac." Navrhujem, aby sme tiež zavolali dážď, spievali a strácali túto pieseň na metalofóne.

V prípade potreby sa na metalofóne prehrá skladba. Rozvíja sa schopnosť hrať nemetalofónne jednoduché melódie jednu po druhej.
13.

snímka 9. Spievanie "To the Movies"

Večer chodia noty radi do kina. Bežia veľmi rýchlo, lebo sa boja meškať a spievajú takú pesničku (hrá úvod), spievajú do nôt. Aká je povaha hudby v tejto skladbe? Je to tak, hudba je rušivá, rýchla, vzrušená. Koniec koncov, poznámky sa boja meškať na začiatok relácie.

No nie vždy idú poznámky do kina. Niekedy jednoducho idú von veľká plocha a začať rôzne hry milujú napríklad hru s tamburínou. Chcete si to zahrať? Potom sa postavte do kruhu.

Spoznajú pieseň podľa úvodu, spievajú expresívne, sprostredkujú postavu, jasne vyslovia slová, začnú a dospievajú včas, správne prenesú melódiu.

Odpovedzte na otázky o povahe piesne.

Stoja v kruhu.

Upevňuje sa schopnosť jasne vyslovovať slová v piesňach, spievať expresívne, vyjadrovať povahu piesne, včas začať a ukončiť spev a správne sprostredkovať melódiu.
14.

Počítanie „Do, re, mi...“

Do, re, mi, fa, soľ, la, si -

My hráme, ty šoféruješ!

Naučte sa rým na počítanie a vyberte si hlavný rým. Literárna zásoba je doplnená počítacími riekankami.
15. Hra "Hra s tamburínou" Hrajú, pohybujú sa v súlade s povahou hudby, vykonávajú pohyby s predmetom (tamburína), konajú nezávisle. Upevňuje sa schopnosť detí pohybovať sa v súlade s povahou hudby, vykonávať pohyby s predmetom (tamburína), samostatne konať v hre.
16.

Cvičenie "Beh zajačikov"

Vo svojich hrách poznámky radi zobrazujú rôzne zvieratá a vtáky.

Tu prichádzajú zlomyseľné zajačiky.

Napodobňujú pohyby zajačikov, pohybujú sa skákaním na dvoch nohách. Akumuluje sa motorická skúsenosť detí, rozvíja sa koordinácia pohybov, pozornosť, schopnosť orientovať sa v priestore. Zlepšuje sa výkon skokov na dvoch nohách s napredovaním. kolísanie, našľapovanie na celé chodidlo s predsunutím dopredu a dozadu.
17.

Cvičenie "Medvede prichádzajú"

Tu prichádzajú medvede.

Napodobňujte pohyby medveďov pohybujúcich sa v kolísaní. Akumuluje sa motorická skúsenosť detí, rozvíja sa koordinácia pohybov, pozornosť, schopnosť orientovať sa v priestore. Zlepšuje sa výkon kolísania.
18.

Okrúhla tanečná hra "Raven"

Tu na hore, na vysokom dube, letel havran v červených čižmách.

Hru hrajú pohybom podľa tanečného charakteru hudby a sprostredkúvajú obsah textu piesne. Zlepšuje sa schopnosť detí pohybovať sa v súlade s tanečným charakterom hudby, sprostredkovať pohybom obsah textu piesne; prevedenie kroku na celé chodidlo s predsunutím dopredu a dozadu, schopnosť rozširovať a zužovať kruh.
19.

Tanec "Kruhová polka"

Po dostatočnom odohratí noty začnú tancovať.

Tancujú, predvádzajú tanečné pohyby: skákanie, vykladanie chodidla dopredu na pätu, tlieskanie a dupanie. Krútenie na ľahkom behu, krok na celé chodidlo s predsunutím dopredu a dozadu. Zlepšuje sa schopnosť detí rozširovať a zužovať kruh; vykonávať tanečné pohyby: skákanie, predsunutie chodidla na pätu, tlieskanie a dupanie, krúženie pri ľahkom behu, došľap na celé chodidlo pohyb dopredu a dozadu.
20.

Keď padne noc a objaví sa obloha jasné hviezdy, noty sa do zajtra lúčia a spievajú si slová na rozlúčku, asi takto: "Dovidenia!" A rozlúčite sa s poznámkami.

Spievajte: "Dovidenia!" Rozvíja sa písanie piesní.
21.

Reflexia.

Tak sme sa vy a ja dozvedeli o čarovnom ostrove, na ktorom žijú veselé tóny.

Čo nové ste sa naučili?

Čo vás zaujalo?

Čo sa vám páčilo, na čo spomínate?

Ak chceš. Takže tam navštívime znova a znova.

Odpovedzte na otázky a podeľte sa o svoje skúsenosti. Rozlúčte sa, opustite miestnosť. Rozvíja schopnosť viesť dialóg, odpovedať na otázky. Vytvorilo sa pozadie pozitívneho emocionálneho uspokojenia z GCD.

Herná integrovaná aktivita s deťmi vo veku 4-5 rokov „Zábavná cesta“

Dovoľte mi predstaviť vám zhrnutie GCD “ zábavný výlet"v stredná skupina s prvkami logorytmiky a využitím didaktických hier. Na hodine formou hry sa rozvíjajú hudobné a zmyslové schopnosti.

Synopsa GCD v strednej skupine "Fun Journey"

Cieľ: formovanie pohybových zručností a schopností, rozvoj hudobných a zmyslových schopností detí.

Úlohy:

1. Vývoj:

Rozvíjať sluchovú pozornosť, pamäť, vizuálno-priestorovú orientáciu, koordináciu pohybov, zmysel pre rytmus;

Rozvíjať zmysel pre farby, schopnosť pomenovať a rozpoznať základné farby;

Rozvíjajte hmatové vnemy.

2. Vzdelávacie:

Obohaťte deti o hudobné zážitky, rozvíjajte ich zmyslové vnímanie hudobné schopnosti: timbre, pražcová výška, dynamický, rytmický sluch;

Upevniť schopnosť detí meniť pohyby v súlade s formou hudobného diela.

3. Vzdelávacie:

Pestovať priateľské vzťahy v detskom kolektíve.

Herný materiál: domček, hračky Zajac a kohút, kocka s rôznymi zvieratami zobrazenými na tvárach, kocka znázorňujúca hudobné nástroje, hudobné nástroje (tamburína, fajka, bubon, hrkálka, zvonček, metalofón), miska s vodou, hniezdiace bábiky v rôznych letných šatách ( patchworkové bábiky, nosené na ruke), platan, dom tety Matrioše.

Priebeh GCD:

Deti vstupujú do sály na záznam hry E. Griega „Ráno“ ( klasická hudba pre deti „Hudba o prírode)

Hudobný režisér:

Deti, čo hovoríte, keď prídete na návštevu? (odpovede detí)

Tiež pozdravujem všade - doma aj na ulici,

Dokonca "Ahoj" hovorím známemu kuraťu.

Poďme sa so mnou pozdraviť.

Vyslovte text spolu s vykonávaním pohybov:

Ahoj zlaté slnko zdvihnuté ruky prekrížené, prsty roztiahnuté

Ahoj modrá obloha ruky zdvihnuté, dlane nahor

Dobrý deň, voľný vánok, - švih ruky v hornej časti

Ahoj malý dubák ruky vpravo, jedna hore, druhá dole, dlane sa otvoria

Žijeme v našej rodnej krajine - roztiahnite ruky do strán

Vítam vás všetkých! - mávnite rukami nad hlavou

Hudobný režisér:

Chlapci, radi sa navštevujete?

deti: Áno, milujeme!

Hudobný režisér:

Dnes pôjdeme navštíviť tetu Matryosha!

Cesta nebude blízko, no, na tom nezáleží!

Pri hudbe sa bavíme, je to vždy dobré!

Hudba nám pomôže behať, jazdiť a chodiť spolu.

A vyberieme darček pre tetu, vezmeme páperový šál do tašky,

Na zahriatie jej šatky v zimný večer!

(Vezme tašku so šálom, prevesí si ju cez rameno)

Tak čo, ste pripravení vyraziť na cestu? Poďme spolu v kroku

Pomôže nám veselý pochod a veselý ...

deti: Bubn!

Znie „Pochod drevených vojakov P.I. Čajkovského. Hudobný režisér ťuká do rytmu hudby na bubon. Deti chodia v kruhu. V strednej časti pochodu vyťukávajú prstami rytmus, potom napodobňujú hru na trúbku.

Hudobný režisér:

Cestička sa tu odlomila, trochu sa povozíme.

Všetci stoja za mnou, otočte sa jeden za druhým!

Som vaša nová lokomotíva, nič, ak nie sú kolesá!

Pôjdeme so stopermi, vozom za prívesom.

Pri hudbe „Ideme, ideme, ideme“ od M. Starokadomského sa deti pohybujú dupavým krokom za vodcom, pričom rukami napodobňujú pohyby kolies. Na zbore budú vykonávať pohyby: tri tlesknutia vpravo, tri tlesknutia vľavo, zatnú a uvoľnia päste - 4-krát, ukážu „chvost“ rukami zozadu, ukážu „psí“ stojan, ukážu „ krídla“ - 4-krát, mávnite dlaňami pred sebou - 4-krát, nakloňte sa dopredu s rozpažením rúk do strán - 2-krát.

Hudobný režisér:

Tu je zastávka – obec Sosnovka.

Čo? Aký zázrak Odkiaľ sa dom vzal?

Koľkí z vás vedia, kto býva v tom dome?

(Deti hádajú)

No nebudeme hádať, môžete vziať a zaklopať.

(klope na dvere, ukazuje zajačika)

Tento dom je na okraji, dom zajačika dlhouchého.

Zajac sa pozerá z okna: ide niekto na návštevu?

Zajacovú búdu navštevujú rôzne zvieratá!

Chcete vedieť, kto sa ponáhľa na návštevu zajačika?

deti: Áno!

Hudobný režisér:

Mám vtipnú kocku, pomôže nám zistiť, kto sa ponáhľa na návštevu zajačika.

Popis hry: deti stoja v kruhu, pod veselá hudba„Ach ty, baldachýn“ podávajte si kocku navzájom so slovami:

Bežíš, vtipná kocka, po dlaniach, po rukách.

Kto má vtipnú kocku, ukáže nám...

Dieťa, ktoré má kocku, ju hodí na zem do stredu kruhu. Učiteľ sa pýta, kto je zobrazený na hornej strane kocky. Deti odpovedajú. Potom by deti mali znázorniť obraz a zvyky zobrazeného zvieraťa.

Hudobný režisér:

Zajačik sa tešil, že k nemu prišlo toľko hostí, a tancoval na čistinke. Poďme sa hrať so zajačikom.

Hra "Zajace a vánok", I. Bodrachenko, " Hudobné hry v škôlke pre deti vo veku 3-5 rokov"

Hudobný režisér:

Hrali sme sa so zajačikom, ale je čas, aby sme sa opäť vydali na cestu.

Deti: Na koni!

Hudobný režisér:

Správne, na koňoch, ako statoční jazdci!

Znie hra „Smelý jazdec“. Deti bežia v priamom cvale v kruhu. V strednej časti sa zastavia, na mieste porazia „kopytom“.

Hudobný režisér:

Išli sme na magickú čistinku! (zapnite nahrávanie žblnkotu potoka, položte nádrž s vodou)

A tu zurčí veselý potôčik.

Sadneme si na breh, necháme nohy odpočívať.

Tu čistá voda, pozrite si všetky tu!

Spreje lietajú do strán, každý sa rád špliecha!

Opláchnime si ruky vo vode! (deti sa špliechajú vo vode)

Hudobný režisér:

Aká vodka? (deti vymenúvajú vlastnosti vody (mokrá, teplá, leje, šumí)

Zostáva nám trochu pobehnúť po cestičke.

Znie 1 časť "talianskej polky" S. Rachmaninova. Deti predvádzajú ľahký beh po prstoch.

Hudobný režisér:

A tu je tetkin dvor.

Prstová hra "Dom"

Na okraji domu stojí - zložte dlane nad hlavu.

Na dverách je zámok - zatvorte dlane.

Za dverami je stôl - sada pravá dlaň päsť ľavej ruky.

Okolo domu je palisáda - roztiahnite prsty pred seba.

Klop-klop-klop otvárajte dvere - klopte päsťami na dlaň.

Vstúpte - nehnevám sa - otvorte náruč do strán a pozvite všetkých na návštevu. (Vychádza teta Matryosha - učiteľka v ruských letných šatách)

Abstrakt lekcie GCD „Cesta do krajiny hudby“

(Veková skupina: senior - prípravka)

Vyvinutý učiteľom 1. kategórie Sukhikh N.S.

Téma: "Cesta do krajiny hudby"

Forma spoločnej činnosti: integrovaný NOD

Forma organizácie: skupinová, individuálna

Oblastná integrácia: " hudobný vývoj““, „kognitívny vývoj“, „vývoj reči“.

Fondy:

Vizuálne:

  1. hudobné nástroje,
  2. veľká kresba notovej osnovy s notami,
  3. kvet - sedemkvetý;

Hudobné:

  1. úryvok z diela A. Vivaldiho "Jar",
  2. piesne "Smile", "Chunga-Changa",
  3. tanec „Priatelia Barbariki“;

literárne:

  1. poetické inscenovanie;

Vybavenie: tablet, hudobné nástroje.

CIEĽ: upevnenie preberanej látky o základoch hudobnej gramotnosti.

ÚLOHY:

Návody:

Opakovať a upevňovať vedomosti o hudobných a hlukových zvukoch;

Upevniť vedomosti detí o hudobný personál, noty, husľový kľúč, stupnica;

vyvíja sa:

Rozvíjať schopnosť detí orientovať sa v známej hudbe;

Naďalej sa učte spievať v zbore bez namáhania hlasu,

Vyjadrite svoje emócie radostne a s potešením;

Vzdelávacie:

Pestovať záujem o hudobná kultúra, svetová klasika;

Pestovať priateľský prístup k rovesníkom v procese riešenia kognitívnych problémov.

Úlohy zohľadňujúce individuálne charakteristiky žiakov:

Ponúknite najmladšej žiačke Alici, že sa naučíte poéziu;

Dať jednotlivé úlohy hyperaktívny Mark, Ivan, Nikita;

Zverte kontrolu dodržiavania pravidiel hry Dima a Anya;

Venujte pozornosť výslovnosti Yegor a Mark.

Plánovaný výsledok:

1. Rečová činnosť, zmysel pre rytmus a melódiu básnický text a hudba;

2. Prejav emocionálneho postoja k literárnym a hudobným dielam;

3. Schopnosť spievať piesne v zbore, tancovať okrúhle tance, cítiť rytmus a rytmus;

4. Poznať hudobné nástroje;

5. Ovládať notový záznam;

6. Byť schopný komunikovať s rovesníkmi počas hodiny;

7. Byť schopný konať sústredene 20-25 minút.

ČAS ORGANIZÁCIE.

Deti vstúpia do miestnosti.

Hudobný riaditeľ: Dobrý deň, deti! Aká je tvoja nálada?

deti. Ahoj ahoj! Proste skvelé.

Hudobná réžia: Držte sa za ruky, vnímajte vzájomné teplo a usmievajte sa jeden na druhého.

POSTUP ŠTÚDIE.

Viete, chlapci, dnes ráno idem do hudobnej miestnosti a vidím, že na našom koberci svietia nejaké jasné, jasné svetlá. Bol som prekvapený, rozbehol som sa a podarilo sa mi rozbiť len jedno svetlo, zvyšok zmizol. Pozri, čo mi zostalo v rukách (flower-semitsvetik).

Pozri nejaký kvet. Čo je to za kvet? (odpovede detí)

Spočítajme okvetné lístky.

Koľko okvetných lístkov? (7)

Hudobný riaditeľ: Zdá sa mi, že tento kvet sa tu objavil z nejakého dôvodu, niekam nás pozýva. Stretli ste sa s týmto kvetom v nejakej rozprávke? (odpovede detí). Možno je to ten istý čarovný kvet. Nuž, poďme tam, kam volá? (Áno).

Potom zatvorme oči a povedzme čarovné slová: „Leť, preleť okvetný lístok cez západ na východ, cez sever cez juh, vráť sa kruhom. Hneď ako sa dotknete zeme, buďte v našom velení. Povedz nám, aby sme boli tam, kde nás volá tento okvetný lístok."

Deti hovoria slová so zatvorenými očami.

(Znie hudba A. Vivaldiho „Seasons. Spring“)

(Otvorí sa hárok poznámok.)

Hudobný riaditeľ: Kde sme?

Hudobný režisér: Zdá sa, že sme sa s vami dostali do hudobnej krajiny

ach čo je? (ukazuje na hudobný personál)

Kto si zapamätá názov domu, kde bývajú noty?

Koľko radov je v hudobnom štábe? (5)

Ako sa volá „kráľ“ všetkých nôt? (Husľový kľúč)

Koľko nôt je v hudobnej palete. 7.

Poďme si ich zaspievať.

(deti spievajú stupnicu)

Dramatizácia "Kde žijú noty?"

Chcete viac cestovať?

Hudobná réžia: Potom odtrhneme druhý okvetný lístok.

"Leť, lupeň lietať..."

Znie to ako tanečná hudba. ("Priatelia Barbarika")

Hudobná réžia: Chlapci, počúvajte, hrá nejaká hudba.

Čo je to za hudbu?

Hudobný riaditeľ: A čo je to za pieseň, pochodovú alebo tanečnú hudbu? (tanec)

Správne, skončili sme v meste tanca,

Hrá sa tanec „Friends of Barbariki“.

Hudobný riaditeľ: Ideme ďalej?

"Leť, lupeň lietať..."

Znie bubnová hudba.

Hudobný riaditeľ: Oh, aké zaujímavé, kam sme sa to dostali?

Môžeme znejúca hudba vyzvať? Ako sa to dá nazvať?

Hudobná réžia: Chlapci, počúvajme, počujeme melódiu? (NIE)

A čo sa počúva? (bubon) Ale je to aj hudba.

Skončili sme v meste rytmických zvukov.

aké sú tam zvuky? (hluk a hudba)

Všetky deti na svete vedia

Zvuky sú rôzne

Žeriavy plač na rozlúčku

Hlasný rachot lietadla,

Hučanie auta na dvore.

Štekajúci pes v chovateľskej stanici

Zvuk kolies a hluk stroja

Tichý vánok.

Toto sú zvuky hluku

Existujú len iné:

Ani šušťanie, ani klopanie

Muzikál má zvuky

A aké sú hudobné zvuky? (tichý-hlasný, vysoko-nízky)

Ukážte, prosím, na hudobnom štábe, kde sú nízke zvuky? Kde sú tie vysoké?

Aké hudobné nástroje poznáš?

Deti odpovedajú na otázky, pomenúvajú hudobné nástroje.

Hudobná réžia: A poďme si s tebou zahrať hudobnú a didaktickú hru!

(Na stole je metalofón, gitara, tamburína, hrkálka, fajka, bubon)

hudobne - didaktická hra"Hádaj, čo hrám"

Do hry sa zapoja všetky deti.

Hudobný riaditeľ: Uhádli sme, čo každý z vás hral.

Hudobný režisér: dobre hádate nástroje a teraz vám navrhujem, aby ste zahrali svoju obľúbenú melódiu na akomkoľvek nástroji a my sa ju pokúsime uhádnuť.

Zahrajte si hru s melódiami

Počúvame niekoľko skladieb a hádame ich.

Hudobný riaditeľ: Ideme ďalej?

Zatvorte nám oči

"Leť, lupeň lietať..."

Znie melódia piesne „Smile“.

Hudobná réžia: Opäť zaznie nejaká hudba. Nepoznáš ju náhodou? (známy)

Čo to je? (PIESEŇ)

Hudobný režisér: Je to tak, pretože teraz sme v krajine piesní.

Poďme spievať pieseň:

PIESEŇ "Úsmev"

Hudobná réžia: A aké máme ročné obdobie a keď príde leto, kto pomenuje znamenia jari a leta?

Rozhovor o ročných obdobiach.

Hudobný riaditeľ: A zaspievajme si veselú pieseň o lete "Chunga - Changa"

Deti spievajú pieseň.

Hudobný režisér: Veľmi krásne tancujete a viete všetko o notách a poznáte hudobné nástroje.

Zdá sa mi, že aj naše sedemkveté okvetné lístky sa rozžiarili.

Pozri, na kvete máme ešte okvetné lístky, spočítajme, koľko ich je. (3)

Hudobná réžia: Len dnes ich neodstrihneme, lebo Magický svet hudba je taká obrovská a stále máme čo precestovať a veľa sa o hudbe naučiť a sedemfarebný kvet nám v tom pomôže.

Hudobný riaditeľ: A teraz je čas, aby sme sa k tomu vrátili MATERSKÁ ŠKOLA, zatvorme oči a poprosme kvetinu, aby nás vzala späť.

(Deti zatvárajú oči)

Kvet, vezmi nás späť

Do našej obľúbenej škôlky.

HUDOBNÉ ZVUKY A. Vivaldi (deti otvoria oči.)

Hudobný riaditeľ: Tu sme späť z nášho úžasného výletu.

Páčilo sa ti to?

Povedz mi, prosím, na čo si najviac spomínaš

naša cesta? (odpovede detí.)

Akí ste dobrí kamaráti, veľmi ma teší naša lekcia na pamiatku

cestovanie, chcem ti dať omaľovánky.

(Hudobný režisér distribuuje maľovanky)

Chcem sa vám poďakovať za takú skvelú akciu a pozvať vás na ďalšiu. Budem na teba čakať. Zbohom!

Buďme priatelia s poznámkami

Nové piesne, ktoré sa treba naučiť

Hudobný svet je úžasný

Má veľa skvelých skladieb!

Panteleeva Elena Anatolievna,

hudobný režisér

MBOU "Stredná škola č. 2"

KhMAO-Yugra, Jugorsk

Cieľ

Formovať vedomosti detí o typoch zvukov, hudobná gramotnosť. Rozvíjať hudobné schopnosti spevom, tancom, hrou na hudobné nástroje. Pestujte lásku k hudbe.

Pokrok v lekcii.

Hudobný režisér:

Chlapci, dnes začneme našu lekciu zábavným cvičením.

My chlapi sme spolu

Bežíme na mieste.

Ak v srdci nie je pokoj,

Hlasné dupot nôh!

A ďalší!

A teraz je mi dobre

Hlasno tlieskajte rukami!

A sadnite si!

Hudobný režisér:

Chlapci, čo teraz robíme?

deti. Dupali, tlieskali, robili hluk.

Hudobný režisér:

Ako sa dajú tieto zvuky nazvať?

deti. Hluky.

Hudobný režisér:

Buďme na chvíľu ticho a počúvajme zvuky okolo nás. Myslíte si, že tento svet je tichý alebo nie? (odpoveď). Svet okolo nás znie. Okolo nás je veľa zvukov.

Aké zvuky môžete počuť vonku? A aké domy? (odpoveď)

Presne tak, všetko je to hluk. Poďme hrať. Budem vydávať zvuky a budete hádať.

Hra „Hádaj zvuky“ (za obrazovkou počuť zvuky)

Hluky sú nehudobné zvuky, zahŕňajú hlasy prírody, čo teraz počujete?

čo teraz počuješ? ( hrá na metalofóne). To sú tiež zvuky, ale čo? Hluk?

(odpoveď) Zvuky predvádzané na hudobných nástrojoch sa nazývajú hudobné. K hudobným zvukom patrí aj ľudský spev. Zopakujme si: aké sú to zvuky.

Hudobný režisér: A teraz si spravme malý kvíz.

rozdelíme sa na dva tímy a vezmeme si kartičky, ja pomenujem zvuky, a ty ich zaradíš na hudobné alebo nehudobné.

(Chlapec spieva, dvere vŕzgajú, znie ženský zbor, zvuk mora, zvuk lopty, hra na husle, zvuk orchestra, hluk auta, hra na klavír)

A podľa akých zvukov spoznáte človeka bez toho, aby ste ho videli?

Hudobný režisér: Chlapci, navrhujem, aby ste si urobili výlet do krajiny hudobných zvukov, ale najprv musíte odpovedať na otázky.

Kto je skladateľ?

čo je to hudobník?

Pre koho hudobník predvádza svoje diela? (pre poslucháčov)

Vidím, že si pripravený cestovať. Výborne!

A do krajiny hudobných zvukov nás zavedie nezvyčajná loď.

Logorytmická kompozícia „Na vzducholode“ (autor básní a pohybov E.E. Sokolov)

Leteli sme teda do krajiny hudobných zvukov, do mestečka „Ding-Ding“. Ako sa volajú obyvatelia tohto mesta? Vyriešte hádanku.

vtipné háčiky

Sedieť na linkách

Sedieť na linkách

Je im povedané, aby spievali piesne? (poznámky)

Mám magický kľúč, bez ktorého nemôžete otvoriť dvere do domu, kde bývajú bankovky. Aký je názov tohto kľúča? ( husľový kľúč, alebo kláves „soľ“)

Teraz je čas zoznámiť sa s našimi poznámkami.

Deti hovoria o notách a usporiadajú ich na notovej osnove

Poznámka "do"

"Do" beží domov po ceste,

"Do" sa dostal k bráne

Ide hore po schodoch.

Poznámka "re"

Poznámka sa skryla v diere,

Pod prvým riadkom

poznámka "mi"

Na riadku prvého - "mi"!

Hudobníci to vedia!

Teraz rozumieš:

So mnou nie sú žiadne ďalšie poznámky!

Poznámka "fa"

"Fa" - v lese kričí sova!

Poznámka "soľ"

V druhom riadku - ja,

Poznámka "soľ" je moje meno.

Poznámka "la"

"La" - spievala celá zem!

Poznámka "si"

Poznámka "si"! Som chudší ako všetci

Tu som sa dostal na vrchol.

Bývam nad "mi" a "sol"

Tretí riadok je moja adresa!

Na piatich riadkoch

Zábavné a priateľské

Všetky poznámky sú živé.

Do, re, mi, fa, salt, la, si – tak sa im hovorí!

Deti spievajú stupnicu

Teraz sú všetky poznámky zhromaždené,

Takže už čoskoro budeme môcť spievať!

Na schodoch - zázrak.

Je tak ľahké ísť hore a dole

Poznámky na preštudovanie

Aby nám spieval pieseň!

Pieseň „Začnite okrúhly tanec“ (So. "Zimná fantázia" od I. Kaplunova, I. Novoskoltseva)

Hudobný režisér:

Chlapi, noty sú veľmi hravé, radi behajú, skáču, tancujú a vedia sa kamarátiť.

Ukážte, akí ste zábavní a priateľskí.

Hra "Hľadaj" (So. „Sviatok každý deň“ od I. Kaplunova, I. Novoskoltseva)

Teraz vás k tomu pozývajú poznámky obchod s hudobninami kde sa predávajú hudobné nástroje. Tento obchod je výnimočný, na nákup musíte správne ťuknúť do rytmu.

Hudobná hra Lotto
Rozprávka "Ryaba Hen"
detský hlas autorky rozprávok T.E. Tyutyunnikova

Hudobný režisér.

Tu sme s vami a navštívili krajinu, kde žijú noty. Poznámky sú veľmi radi rodné mesto kde bývajú a v akom meste bývaš? (odpoveď). Miluješ svoje mesto?

Poďme spievať pieseň o vlasti, oh rodná krajina, kde si sa narodil.

Pieseň „Čo nazývame vlasť“ (časopis "Kolokolchik" č. 25 2002)

Hudobný režisér: Chlapci, naša cesta sa skončila, je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Chcem vám priať, milujte hudbu, buďte s ňou priatelia. Nechajte hudbu byť vaším priateľom. Veľa šťastia s hudbou! Nech to znie vo vašej duši malý zvonček, ktorého zvuk vám dáva teplo a radosť ľuďom okolo vás!

Za hudby deti opúšťajú miestnosť.

Použité knihy.

NA. Moreva" Hudobné hodiny a zábava v predškolskom zariadení“

Časopis "Knihy, poznámky a hračky pre Kaťušku a Andrjušku" č. 3 2002

Časopis "Hudobná paleta" №4 2005

Časopis "Kolokolchik" №25 2002

"Certifikát o vydaní" séria A č. 0000899, uverejnené 21. februára 2013, potvrdenie č. 62502658075633

Pozývame učiteľov predškolská výchova Tyumenská oblasť, YNAO a Khanty-Mansi Autonomous Okrug-Yugra zverejňujú vaše metodický materiál:
- pedagogická prax, autorské programy, učebné pomôcky, prezentácie pre triedy, elektronické hry;
- Osobne vypracované poznámky a scenáre vzdelávacích aktivít, projektov, majstrovských kurzov (vrátane videa), foriem práce s rodinami a učiteľmi.

Prečo je výhodné publikovať u nás?

Súhrn priamo výchovných aktivít o umeleckom a estetickom rozvoji (HUDBA) v seniorskej skupine.. Hlavný cieľ: vychovávať deti k láske k hudbe , podpora záujmu o odlišné typy hudobná činnosť.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Vzdelávacia oblasť: "Výtvarný a estetický rozvoj"

Priamo edukačná hudba

aktivity v seniorskej skupine

Kartunova Evelina Valerievna,

Hudobný riaditeľ MDOU

"Materská škola č. 17 kombinovaný typ"

G. Luga, 2015

Cieľ: vštepovať deťom lásku k hudbe, podpora záujmu o rôzne druhy hudobnej činnosti.

Úlohy:

vzdelávacie

vzbudiť záujem o hernú cestu do Kráľovstva hudby,

Naučte deti zvyknúť si na hernú situáciu,

Upresniť predstavy o rôzne žánre hudba (spev, tanec);

rozvíjanie

Rozvíjať schopnosť vnímať hudbu (cítiť náladu, sprostredkovať povahu hudobnej skladby v pohybe),

Zlepšite schopnosť počúvať:

Počúvaj hudobná kompozícia bez rozptyľovania, pochop generála

Charakter, nálada hudobnej skladby,

Rozvíjajte hudobné schopnosti detí: ucho pre hudbu, pocit

rytmus;

Rozvíjajte hudobnú pamäť

Rozvíjať tvorivá predstavivosť a fantázia, schopnosť

improvizácie;
vzdelávacie

Pestujte si schopnosť vcítiť sa do rozprávkových postáv,

Kultivujte kultúrne správanie v hudobnej sále počas

Spev, pohyby, hry, v procese skupinovej komunikácie s deťmi a

dospelí;

Pestovať lásku k rôzne druhy hudobná činnosť.

Pestujte priateľstvá.

Integrácia vzdelávacích oblastí: sociálno-komunikačný vývin, kognitívny vývin, vývin reči, telesný vývin

prípravné práce: výber hudobný repertoár, ilustračný materiál, príprava atribútov, návrh prezentácie „Ako hudba všetkých zmierila“

Vybavenie : demo (huskový kľúč), premietacie plátno, notebook,

písomka: rôznofarebné noty na paličkách podľa počtu detí, hudobné nástroje (lyžičky, zvončeky, tamburíny), rôznofarebné vreckovky (60x60 cm) - na valčík, motivačné medaily podľa počtu detí.

Hudobný repertoár: P. Čajkovskij "Tanec rozprávkového dražé", "Pochod drevených vojakov"; L. Delibes "Valčík",

pieseň" Pravý priateľ"(texty M. Plyatskovsky, hudba B. Savelyev),

"Barbariki" (Čo je láskavosť?) - texty. V. Ososhnik, hudba. Lyubasha);

divadelné zvuky (hudobné nástroje: lyžice, tamburína, hrkálka, ústna harmonika, balalajka, píšťalka).

č. p / p

Druh činnosti.

Dávkovanie.

Hudobný (literárny) materiál.

Vybavenie

Úvodná reč, pozdrav, rozhovor

Znie hudba. Deti vstupujú do haly

Ahojte chalani!

Pozývam vás všetkých, aby ste sa spojili a vytvorili kruh.

Dobrý deň! Dobrý deň!

Odbočme doľava a doprava.

Dobrý deň! Dobrý deň!

A usmejme sa na seba!

Dobrý deň! Dobrý deň!

Chlapci sa zhromaždili v kruhu.

Dobrý deň! Dobrý deň!

Ľavý priateľ a pravý priateľ!

Som veľmi rád, že ťa vidím

v hudobnej sále a chcete vás pozvať na cestu do Kráľovstva hudby? Súhlasíš? Ako sa tam dostaneme?

Opakovanie 1 krát

Premietacie plátno, notebook, projektor.

Začiatok prezentácie.

snímka 1.

Vnímanie, m hudobno-rytmická improvizácia

Husľový kľúč a jeho priateľky nám pomôžu dostať sa do Kráľovstva hudby.

Kľúč je krásny, nie jednoduchý,

S dlhou zatočenou nohou.

úžasné výborné,

Hudobný kľúč je husľový kľúč!

Vyberte si ľubovoľnú notu a vydajte sa na cestu za hudbou.

(tanečná improvizácia s notami)

2 minúty

Odpovede detí

Znie hudba P. Čajkovského „Tanec dražé víly“.

Viacfarebné noty na paličkách, husľový kľúč

Vnímanie

Blížime sa ku Kráľovstvu hudby. Víta nás identická hudba – znejú fanfáry.

15 sek

Fanfárový zvuk.

Snímka 2.

V tento deň sa v kráľovstve hudby všetko začalo ako zvyčajne.

Najprv sa prebudili hudobné zvuky, potom hudobné nástroje, hudobný hrad otvoril svoje okná

15 sek.

Znie fonogram „zvuky ladenia orchestra“)

Snímka 3.

Vnímanie

Hra „Hádaj, na aký nástroj hrá“

(lyžice, tamburína, hrkálka, ústna harmonika, balalajka, fajka, píšťalka).

1,5 min

Deti počúvajú zvuk hudobného nástroja - hádanie na obrazovke

snímka 4.

Hudobná hra. nástrojov

Zobral náradie

Hralo sa spolu dobre

Nebaví nás hrať

Čo sme vytvorili? (orchester)

Čo myslíte, aká je nálada na Hrade hudby?

2 minúty

Deti si vyberú to svoje hudobný nástroj a hrať v orchestri

Odpovede detí

Snímka 5.

Hudobné nástroje: zvončeky, tamburíny, lyžice

A na hrade bývala Piesňová víla, ktorá verila, že spev je najdôležitejšia vec v živote.

Na svete niet úžasnejšej hudby

Básne s melódiou sa spoja

A tomu všetkému sa hovorí pieseň!

Tanečná víla s ňou ale nesúhlasí!

Prečo potrebujeme slová, keď hudba je krásna?

Pohyb je ladný a ľahký

Ako keby mory krúžili.

Dve víly sa hádali, hádali a hádali .. V zámku hudby bolo smutno a smutno.

Čo môžeme urobiť, aby sme ich zosúladili?

Pokúsme sa pochopiť túto situáciu.

Snímky 6-8.

Hudobno-didaktická hra, spev

Piesňová víla si pre nás pripravila úlohy.

Ak chcete spievať krásne a správne, musíte počuť rytmus.

Cvičenie 1. Klepnite na rytmus.

Úloha 2. Opakujte správne.

(výslovnosť reči

„Na trávniku bola koza,

zazvonil") - s rôznou intonáciou.

Úloha 3. Zaspievaj pieseň.

Aký je charakter piesne? Čo cítiš? akú máš teraz náladu?

Možno Víla spevu a práv – najdôležitejší je spev.

30 sek.

30 sek.

2 minúty.

Deti plnia úlohu

Spievajte pieseň „True Friend“Slová M. Plyatskovskij, hudba B. Savelyev

Snímka 9-11.

snímka 12.

snímka 13.

Hudobno-rytmická improvizácia, postreh

A svoje úlohy si pre nás pripravila aj Tanečná víla.

Chlapci, aké tance poznáte? (polka, valčík, pochod)

Skladateľ P.I. Čajkovskij zložil pochod drevených vojakov.

A pochod je aká hudba? (veselý, energický)

drevených vojakov

Pochodovať až do úsvitu

Zo všetkej matematiky

Vedia len jeden, dva, tri.

Takže teraz sme vojaci!

Tanečná víla má veľmi rada valčík.

Čo je to podľa teba za tanec? (hladký, jemný...)

Na ozdobenie tohto tanca vám navrhujem vziať si vreckovky a pokúsiť sa vyjadriť charakter hudby.

1 minúta

3 min

P. Čajkovského "Tanec drevených vojakov" Pochod-improvizácia

Odpovede detí.

- "valčík" » L. Delibes. Tancujte s farebnými šatkami

snímka 14.

snímka 15.

snímka 16.

Hudobno-rytmické

pohyby

Tanec je úžasný. A Tanečná víla má svojím spôsobom pravdu. Ako ich zosúladiť?

Práve piesne a tance robia náš život zaujímavejším, krajším a rozmanitejším.

Bez ktorej niet spevu ani tanca?

Bez hudby!

A hudba často kombinuje spev aj tanec. A teraz sme sa o tom presvedčili.

2 minúty

Tanec "Barbariki"

(text „Čo je láskavosť“ od V. Ososhnika, hudba od Lyubasha)

snímka 17.

- Pozrite sa, chlapci, kým sme tancovali a spievali, na Hrad hudby zavládol pokoj a blahobyt.

A Fae sa zmierili.

A kto im pomohol k zmiereniu?

Samozrejme MY a HUDBA.

Naša cesta na „Hrad hudby“ sa teda skončila.

Zamávam čarovným kľúčom a vrátim ťa do škôlky.

Vrátili sme sa do našej škôlky.

Cestovanie s vami sa mi veľmi páčilo. Čo máte radi a čo si pamätáte? (deti si navzájom odovzdávajú kľúč, zdieľajú svoje dojmy).

Uvidíme sa! Na pamiatku nášho výletu na Hrad hudby vám odovzdávam pamätné medaily. Buďte priateľmi s hudobníkmi.

Snímka 18.

Husľový kľúč, pamätné medaily pre všetky deti.


Voľba editora
Je ťažké nájsť nejakú časť kurčaťa, z ktorej by sa nedala pripraviť slepačia polievka. Polievka z kuracích pŕs, kuracia polievka...

Ak chcete pripraviť plnené zelené paradajky na zimu, musíte si vziať cibuľu, mrkvu a korenie. Možnosti prípravy zeleninových marinád...

Paradajky a cesnak sú najchutnejšou kombináciou. Na túto konzerváciu musíte vziať malé husté červené slivkové paradajky ...

Grissini sú chrumkavé tyčinky z Talianska. Pečú sa prevažne z kváskového základu, posypané semienkami alebo soľou. Elegantný...
Káva Raf je horúca zmes espressa, smotany a vanilkového cukru, vyšľahaná pomocou výstupu pary z espresso kávovaru v džbáne. Jeho hlavnou črtou...
Studené občerstvenie na slávnostnom stole zohráva kľúčovú úlohu. Koniec koncov, umožňujú hosťom nielen ľahké občerstvenie, ale aj krásne...
Snívate o tom, že sa naučíte variť chutne a zapôsobíte na hostí a domáce gurmánske jedlá? Na tento účel nie je vôbec potrebné vykonávať ...
Dobrý deň, priatelia! Predmetom našej dnešnej analýzy je vegetariánska majonéza. Mnoho známych kulinárskych špecialistov verí, že omáčka ...
Jablkový koláč je pečivo, ktoré sa každé dievča naučilo variť na technologických hodinách. Je to koláč s jablkami, ktorý bude vždy veľmi ...