Prikývnite na music.docx - Synopsa hudobnej hodiny (GCD) v seniorskej prípravnej skupine „The Magic Book of Music. Zhrnutie lekcie GCD „Cesta do krajiny hudby


Zhrnutie GCD pre hudobný vývoj deti v seniorská skupina"Cesta zimným lesom"

Cieľ: Rozvíjať Tvorivé schopnosti deti všetkých druhov hudobná činnosť vzbudiť v deťoch záujem o hudbu.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- upevňovať vedomosti detí o zime počúvaním hudby, spevom.
- obohatiť slovnú zásobu, naučiť deti vyjadrovať svoje pocity z počúvanej skladby.
- cvičiť deti v rozlišovaní rytmických vzorov.
vyvíja sa:
- rozvíjať u detí zmysel pre rytmus a sluch.
- forma spevavý hlas.
- rozvíjať tvorivé schopnosti: fantáziu, predstavivosť.
- rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie.
Vzdelávacie:
- vychovávať lásku a záujem o hudbu.
- vychovávať k samostatnosti, aktivite, benevolentnému postoju k sebe navzájom.
- aby deti chceli počúvať inštrumentálnej hudby.
Metódy a techniky:
verbálne: otázky, slovné vysvetlenie.
Vizuálne: prezentácia, portrét skladateľa, prezentácia "Zima"
Praktické: hudobné hry, tvorivé úlohy.
Prípravné práce:
- vytvorenie prezentácie „Zima v lese“;
- hovoriť o zimných zmenách v prírode;
- prezeranie ilustrácií so zimnou krajinou.
- učenie pesničiek, hier, básničiek na zimnú tému.
Vybavenie: interaktívna tabuľa, portrét A. Vivaldiho, malé a veľké snehové vločky, ilustrácia huslí, noty vystrihnuté z kartónu, hudobné nástroje: zvončeky, trojuholníky pre každé dieťa, sultáni pre každé dieťa.

Priebeh kurzu.

Hudobný režisér : Ahojte chalani. Chlapci, som veľmi rád, že vás vidím Hudobná sála. Dnes sa vidíme dobrá nálada a chcem vás pozvať zimný les kde je veľa rôznych hudobné hádanky. Za správne odpovede dostanete magické poznámky.
Hudobný režisér: Chlapci, aké je ročné obdobie?
Deti: Zima.
Hudobný režisér: Je to tak, prišla zima, napadol biely sneh, všade naokolo sú záveje. Chlapci, ako sa rýchlejšie dostaneme do zimného lesa?
Deti: Lyžovanie, korčuľovanie, auto, sánkovanie.
Hudobný režisér: Je to tak, chalani, dá sa tam dostať rôznymi spôsobmi, ale dnes pôjdeme na „sánku“. Chlapci, pozrite sa, ako správne vyrobiť sane (ukazujeme spolu s učiteľom). Chlapci naťahujú ruky dozadu a dievčatá sa ich držia. Takto sa vyrábajú sane. Chrbát držíme vystretý, hlavy sú zdvihnuté
hudobne - rytmické cvičenie: "Sane"

Hudobný režisér. Po bavlnke zmeníme smer pohybu, dievčatá budú pokračovať. (cvičiť na hudbu).
Hudobný režisér: Tak sme sa dostali do parku. Do parku sa však dá vstúpiť len týmito magickými bránami. Chlapci, čo si myslíte, že by sme mali urobiť, aby sme to zvládli.
Deti: Spievajte pieseň, tancujte, recitujte básničku.


Hudobný režisér: Tu je magická poznámka, teraz sa zastavím a prečítam si úlohu. „Chlapci, spievajte si krásne mená a magické brány vás prepustia.
Úloha pre deti: „Zaspievaj svoje meno“ (chlapci zaspievajú svoje mená a prejdú bránou).
Hudobný režisér: Sadneme si na stoličky, oddýchneme si od cesty. Všetci pohodlne sedeli.
Hudobný režisér: Ach chlapci, tu je ďalšia magická poznámka. Pozrime sa, čo sa tu píše?
„Drahí chlapci, sme radi, že vás vidíme v lese, ale sediac na stoličkách vás pozývame počúvať hudbu, určiť jej charakter.
Hudobný režisér: Chlapci, vypočujme si hudobnú skladbu zahraničný skladateľ Antonio Vivaldi z ročných období "Zima". Pozorne počúvajte, na zaostrenie môžete zavrieť oči. A potom mi povedz svoje dojmy, ktoré si prezentoval pri počúvaní tohto diela.
Počúvanie: "Winter" od A. Vivaldiho
Účel: - Rozvíjať schopnosť určovať charakter, prostriedky hudobného prejavu.
Hudobný režisér: Chlapci, akú zimu chcel skladateľ vo svojej tvorbe zobraziť?
Deti odpovedajú: - Studené, zasnežené, krásne, nadýchané ...

Hudobný režisér: Na začiatku sme počuli rovnomerné, trhavé akordy – skladateľ zrejme stvárnil prudké poryvy vetra.
- Chlapci, aká bola hudba?
Deti: Vzrušené, úzkostné, nepokojné, hrozivé, snehová búrka.
Hudobná réžia: Chlapci, správne ste identifikovali postavu, ale čo si myslíte, že túto skladbu odohral jeden alebo viacero nástrojov?
Deti: Veľa nástrojov, symfonický orchester.

Hudobný režisér: - Aké nástroje orchestra ste počuli?
Deti: Husle, flauty.
Hudobný režisér: Výborne! aký nástroj bol sólistom? (ak neuhádnu, povie hádanka)
Hladké pohyby luku
Vzrušte struny
Motív znie už z diaľky
Spieva o mesačnom vetre
Aký jasný je prepad zvukov
Majú radosť a úsmevy
Znie zasnená melódia
Hrá ho ……….
Deti: husle.

Hudobný režisér: Chlapci, fúkajte studený vietor, sfúkla snehová búrka. Predstavte si, ako kvíli vietor?
Deti - wow
Hudobný režisér: Chlapi, všetci vstali, teraz si spolu pripomeňme, ako správne stáť pri speve.

Raz! Nadýchnite sa! A spieval
Zvuk letel ako vták
Paže, ramená - všetko je zadarmo
Spievajte pekne a pohodlne.
Skandovanie: "Zi-i-i - ma"
Múzy. vedúci: S vetrom priletela ďalšia poznámka, teraz sa pozrime, čo je na nej. Chlapci sú tu snehové vločky. Sme pozvaní hrať hudobná hra"Tlieskaj do rytmu." Buďte opatrní, veľké snehové vločky budú dlhé zvuky a malé .......
Hudobné didaktická hra"Tlieskaj do rytmu."
Cieľ:
rozvíjať rytmické vedomie.
Hudobný režisér: A teraz hudobná hádanka. (Znie úryvok piesne. Ako sa volá táto pieseň?
Deti: "Snehová pieseň."
Hudobný riaditeľ: aká je povaha tejto piesne?
Deti - Veselé, radostné, energické.
Hudobný režisér: Teraz budeme umelci a spievame spolu, veselo túto pieseň.
Spievanie hudby „Snow Song“. Ľvov - spoločník.
Účel: pracovať na čistote intonácie, artikulácii.
Hudobný režisér: Posledný tón nás pozýva na tanečný parket. Všade sú snehové záveje, tak poďme na lokalitu na prechádzku.

Hudobný riaditeľ spieva. Prechádzame sa závejmi
Cez strmé záveje
Zdvihnite nohu
Pripravte cestu pre ostatných.

Hudobný režisér. Aké pekné je sledovať padajúce snehové vločky, ako keby predvádzali svoj tanec a točili sa vo vzduchu. Navrhujem teda, aby sa dievčatá na chvíľu zmenili na snehovú vločku a nech si každý z vás vymyslí a predvedie svoj vlastný tanec, vezmite sultánov.
Dievčatá sa medzitým chystajú do tanca, chlapci by si mali vziať hudobné nástroje.
- Aké nástroje sú vhodnejšie na tanec snehových vločiek?
Sedí pod klobúkom
Nerušte ho - ticho
Stačí to vziať do ruky
A trochu pohupovať
Ozve sa hovor
Ding dong dong. /trojuholník/
Dievčatá budeme sprevádzať s vami.

„Tanec snehových vločiek“ / znie pieseň „Čipka“ / dievčatá tancujú so sultánmi, chlapci sa hrajú na trojuholníkoch.
Hudobný režisér: Výborne chlapci! Úlohu ste dokončili. Takže náš výlet do lesa sa skončil?
- Chlapci, pozrite, máte magické poznámky. Na ďalších hodinách budete aktívnejší a získate aj poznámky. Je čas, aby sme sa vrátili, rozlúčime sa.
Hudobná rozlúčka "Dovidenia"

Hodina a zábava sa uskutočnila dňa 16.1.2016 pre študentov predškolského odboru Vysokej školy pedagogickej.

Autorský materiál pre hudobných režisérov. Synopsa otvorenej súťažnej lekcie u seniorov predškolská skupina pomocou zdravotníckych technológií. Existujú aplikácie, z ktorých si môžete na hodine zostaviť multimediálnu prezentáciu. Táto lekcia získala prvé miesto v súťaži.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie GCD v hudbe

"Cesta na čarovné ostrovy"

Vyhliadka: tematické GCD

téma: "Cesta na magické ostrovy"

Typ: povolanie - cestovanie

Veková skupina: seniorská skupina

Úlohy :

vyvíja sa:

  • Vytvorte podmienky pre rozvoj: pocitov metrorytmickej pulzácie; modálny pocit; výška zvuku, intonačný sluch; artikulačná pohyblivosť; dikcia; spev a dýchanie reči; pozornosť; koordinácia; Pamäť; sluchový, tvorivá predstavivosť a asociatívne myslenie;

Vzdelávacie:

  • naučiť sa rozlišovať rôznorodú hudbu;
  • povzbudzovať deti k tvorivosti prostredníctvom písania piesní;
  • otvorte koncept "hlasiviek";
  • prispieť k formovaniu slovná zásoba emócie a pocity.

Vzdelávacie:

  • podporovať kultúru počúvania;
  • vychovávať subjektívne-hodnotový postoj k umeniu

Metódy: vizuálne, praktické, verbálne, hravé.

Recepcie: vysvetlenie, rozhovor, ukážka.

Technické tréningové pomôcky:zvuková, vizuálna.

Pedagogické technológie:humánno-osobné, herné, RTV.

Vybavenie: multimediálna inštalácia, mapa čarovných ostrovov, detské hudobné nástroje, viacfarebné karty „Paleta farieb“, portrét skladateľa P.I. Čajkovskij, viacfarebné poznámky, pravítko s niťou pre skúsenosti, balón, pin, nota s chorálom.

Repertoár:

  1. Valeologický spev „Ahoj“.
  2. Artikulačné cvičenie "Skryť cukrík."
  3. Hudobno-mobilná predstavivosť „Obyvatelia pod vodou“
  4. Hudobná a didaktická hra "Hádaj, čo hrám."
  5. Orchester "Wave".
  6. Všeobecný tanec "Barbariki".
  7. Dychové cvičenia "Sviečka".
  8. "Jesenná pieseň" P.I. Čajkovského.
  9. "Neapolská pieseň" P.I. Čajkovského.
  10. "Vtipná pieseň".

Pokrok v lekcii

Hudobný režisér:

Chlapci, dnes spolu usporiadame toto hudobné stretnutie. Volám sa Tatyana Yurievna.

Pozdravme sa nezvyčajným spôsobom, opakujte po mne:

Valeologický chorál "Ahoj!"

Ahoj zlaté slnko!

Ahoj modrá obloha!

Ahoj jemný vánok

Ahoj malý dubák.

Dobrý deň ráno! Dobrý deň!

Nie sme príliš leniví pozdraviť!

Ahoj!

Odporúčam vám ísť na výlet na čarovné ostrovy. Milujete cestovanie?

A tak, že náš magická cesta začal, pohostím vás neviditeľnými čarovnými cukríkmi a všetci sa tiež staneme kúzelníkmi. Pripravte si jazyk, púšťam cukríky. Chytiť!

Artikulačné cvičenie „Schovaj cukrík“

Jeden - vidím cukrík za pravým lícom.Deti si schovávajú jazyk za pravé líce

Po druhé - za ľavým lícom vidím cukrík.Deti si schovávajú jazyk za ľavé líce

Tri - nevidím žiadne cukríky!Deti doširoka otvárajú ústa

Ošetrené cukríkomDeti si olizujú pery

A zmenili sa na čarodejníkov.

Je čas, aby sme sa vydali na cestu.

SNÍMKA Č. 1 MAPA OSTROVOV (pozri prílohu č. 1)

Na tejto mape budeme cestovať s vami.

(Upozorňuje na mapu s magickými ostrovmi, skúma ju s deťmi).Ale ako sa dostaneme na prvý ostrov?

(odpovede detí)

Chlapci, sme čarodejníci a môžeme sa zmeniť na kohokoľvek chceme. Premeňme sa na podmorských obyvateľov a dostaňme sa na ostrov. Pod krásna hudba budete plávať a len čo prestane hrať hudba, musíte tiež zamrznúť v póze podmorského obyvateľa a povedať mi, kým ste sa stali.

Jeden, dva tri sa otočia -

Čaro začína!!

Hudobne - mobilná hra pre fantáziu

"Obyvatelia pod vodou"

(Deti sa pohybujú pri hudbe zobrazujúcej obyvateľov pod vodou. Po skončení hudby povedia, koho predstavujú.)

Hudobný riaditeľ opäť zapne hudbu a vyzve deti, aby si „zaplávali“ na stoličkách

SNÍMKA č. 2 "OSTROV MAGICKÝCH ZVUKOV" (pozri prílohu č. 2)

Hudobný režisér:

No, sme tu s vami a dostali sme sa na prvý ostrov "Magic Sounds". Pozrite sa, aké neobvyklé stromy sú na tomto ostrove. Kto tu býva?

(Deti sa pozerajú na obrázky ostrova a vidia, že stromy sú vo forme hudobných nástrojov)

Hudobný režisér:

Áno, súdiac podľa stromov, toto je ostrov hudobných nástrojov. Teraz budeme hádať, aké hudobné nástroje žijú na tomto ostrove.

Koná sa hudobno-didaktická hra „Hádaj, čo hrám“.

(Hudobný režisér striedavo hrá na hudobných nástrojoch skrytý za paravánom a deti musia uhádnuť, ktorý nástroj znie).

Hudobný režisér:

Výborne, chlapci, výborne, uhádli všetky nástroje.

A teraz si vezmeme všetky nástroje

Začneme sa s nimi hrať.

Pozeráš sa na mňa

Budem dirigentom.

Len mávnem rukou

Oživím nástroje.

Len mávnem vyššie, ty hráš hlasnejšie

Len sa otočím nižšie

Hráte tichšie.

Generálny orchester "Wave"

Hudobný režisér:

Vlna pláva smerom k brehuDeti hrajú muzikál

A za tým je ďalší. nástrojov.

Tento je vyšší, hrajte hlasnejšie.

Tento nižšie, Hrajte potichu.

Tento nie je vôbec viditeľný. Mlčia.

Strhla sa hrozná búrkaDeti sa hrajú nahlas

A potom je všetko tichšie, tichšie.Deti sa ticho hrajú.

A vlna je nižšia a nižšia. Mlčia.

Hudobný režisér:

Výborne chlapci! Kým opäť vypukne strašná búrka, schovajme čo najskôr hudobné nástroje a vydajme sa na ďalší čarovný ostrov, ktorý sa volá Harmónia. A tam sa dostaneme len pomocou zábavného magického tanca. Si pripravený?

(odpovede detí)

Vykonáva sa všeobecný tanec "Barbariki".

Hudobný režisér:

Chlapci, toto vtipný tanec podpáliť nás. Uhasme tento oheň čo najskôr, aby vôbec nevyhorel.

Dychové cvičenia "Sviečka"

ŠMYKĽAVKA č. 3 OSTROV "HARMÓNIA" (pozri prílohu č. 3)

Hudobný režisér:

Deti, pozrite sa, aký zaujímavý je tento ostrov Harmony.

(Deti spolu s hudobným režisérom skúmajú ostrovček. Je rozdelený na polovice - jedna polovica je namaľovaná studenými farbami a druhá teplými.)

Hudobný režisér:

Pozri, mačka Major žije na jednej polovici -

On najlepší priateľ chlapi.

Vždy prináša so sebou

Úsmev, vtip, smiech,

A ak ste s ním priatelia

Potom na vás čaká úspech!

A na druhej polovici žije mačka Minor -

So smiechom nie je na ceste,

Cení si smútok.

Lásky, vzdychajúce slzy naliať

A ponúka nám:

Poďme spolu smútiť

O čom nevie!

Deti, pozdravme kocúra Majora a kocúra Minora. Ale tak, aby som neurazil ani jedného, ​​ani druhého.

(Deti spievajú slovo „Ahoj“ v durových a molových tóninách)

Chlapci, kocúr Minor má jednu obľúbenú skladbu, teraz vám ju predvediem.

"Jesenná pieseň" P.I. Čajkovského.

Prečo je to podľa teba Minorova obľúbená hudba, aký má charakter?

(Odpovede detí: je smutná, smutná, zachmúrená)

Áno chlapci, úplne s vami súhlasím. Toto dielo sa nazýva „Jesenná pieseň“. Aké farby by ste si vybrali na maľovanie tejto hudby?

(Odpovede detí. Deti si vyberajú farebnú paletu)

Teraz počúvajme obľúbené dielo Majorova mačka.

Účinkuje hudobný režisér

"Neapolská pieseň" P.I. Čajkovského

Táto skladba sa nazýva „Neapolská pieseň“. Aká je povaha tejto hudby?(Odpovede detí: veselý, mobilný)

Aké farby by ste si vybrali na maľovanie tejto hudby?(Odpovede detí. Deti si vyberajú farebnú paletu).

Áno, chlapci, aká iná hudba! Poviem vám jedno tajomstvo - toto inú hudbu napísala tá istá osoba. Ako sa volá človek, ktorý skladá hudbu?(Odpovede detí: Skladateľ). Takže túto hudbu napísal Pyotr Iľjič Čajkovskij.(Hudobný režisér ukazuje portrét skladateľa).Hudbu tohto skladateľa budete počuť viackrát a uvidíte jeho portrét, pretože napísal veľa hudby pre deti. Má album s hudobnými dielami napísanými pre deti, volá sa „ detský album". Ako sa teda volá tento skladateľ?(Odpovede detí).

No, chlapci, je čas, aby sme sa vydali ďalej smerom k neznámym ostrovom.

A na ďalší ostrov sa dostaneme, až keď splníme ďalšiu úlohu.

Musíte nájsť niečo priehľadné a vzdušné, použiť niečo ostré, dostať to, čo tam je, a prečítať to nahlas.

(Deti dokončia úlohu: nájdu balón a špendlík prepichne balónik, vytiahnu notu so spevom a nahlas opakujú po hudobnom riaditeľovi)

Chcem sa stať Domisolkou

Nahlas spievam piesne!

SNÍMKA 4. OSTROV "DOMISOLKA" (pozri prílohu 4.)

Hudobný režisér:

Tu sme na ostrove Domisolka. Žiť na tomto ostrove vtipné poznámky. Chlapci, ak dáte poznámky dokopy, čo sa stane?

(Odpovede detí: pieseň). Radi spievate pesničky?(Odpovede detí). Viete, že hlasivky nám pomáhajú spievať piesne a rozprávať?

Materiál: pravítko s natiahnutou tenkou niťou.

Zažiť pokrok:

Chlapci si priložia ruku na hrdlo, vyslovia slovo šeptom, potom veľmi nahlas a vysvetlia, čo cítili rukou. Ticho – nebolo žiadne chvenie, hlasno – bolo chvenie. Učiteľ hovorí o hlasivkách a porovnáva ich s tenkou niťou. Ďalej sa vykoná experiment s tenkou niťou natiahnutou cez pravítko, ak ju slabo potiahnete, vytiahne sa tichý zvuk a naopak. Ak teda hovoríte veľmi nahlas, môžete si poškodiť hlasivky (pretrhne sa vlákno).

No a tu sme prišli na to, že hlasivky nám pomáhajú spievať. Teraz je čas zaspievať pesničku, no najprv ju zložíme. Sme kúzelníci a dokážeme veľa, napríklad: skladať pesničky.

Najprv napíšme slová pre našu pieseň. Začnem frázu a vy mi pomôžte - dokončite ju, ponúknite svoje vlastné možnosti.

Takže:

Kráčam po dvore

Vidím dom...

deti: na horách (na kopci, na tráve),

Hudobný režisér:

Vyleziem po rebríku

A v okne......

Deti: zaklopať

Hudobný režisér:

Prijať, dom, hostí,

Čoskoro otvorené....

Deti: dvere!

Hudobný režisér:

A môžete urobiť aj toto:

Vezmite si to domov chlapci

Sme smiešni...

Deti: Predškoláci!

Ako budeme spievať prvú alebo druhú možnosť?

(rozhodnutie detí)

Začnime spievaním piesne šeptom.

(Deti spievajú pieseň šeptom do hudobného sprievodu)

A teraz pieseň predvedieme veselo, provokatívne, no nezabúdajte, že ak budete spievať nahlas, môžete si poškodiť hlasivky!

Spievajte "Happy Song"

Hudobná réžia: Chlapci, toto je koniec našej cesty po čarovných ostrovoch, kam sa musíme vrátiť MATERSKÁ ŠKOLA. Zavri oči a ja prečítam čarovné slová.

Raz, dva, tri - otočte sa

Zastavte mágiu.

Hudobný režisér:

Chlapci, sme späť. Páčil sa vám výlet na čarovné ostrovy? Mám mapu magická krajina a viacfarebné poznámky, označte čarovnou poznámkou, kde sa vám páčilo najviac.

(Deti lepia viacfarebné poznámky na ostrov, na ktorom sa im páčilo)

Hudobný režisér:

Veľmi rád som ťa spoznal. A myslím si, že ste boli čarodejníci len preto, že ste pozorne počúvali, usilovne sa snažili, boli usilovní.

Ak sa chcete stať čarodejníkom?

Musíte len snívať!

A pridajte vedomosti

A nezabudnite byť trpezlivý.

Vtedy sa stane zázrak

Len trochu počkaj.

Ďakujem chlapci, ahoj!


Abstraktné

hudobná réžia - vzdelávacie aktivity pomocou EOR

"Zoznámte sa s hudbou"

Cieľ:

Zoznámiť deti s hudobnými skladbami z "Detského albumu" od P.I. Čajkovského

Úlohy:

    Vzdelávacie:

Zoznámiť deti s tvorbou P.I. Čajkovského

Obohaťte detský hudobný zážitok

Posilniť koncept žánru. Vedieť identifikovať žánre podľa sluchu: pochod, polka, valčík

Upevniť vedomosti o nástrojoch symfonický orchester.

    vyvíja sa:

Rozvíjať emocionálno-figuratívne a asociatívne vnímanie hudby

Rozvíjať hudobné a tvorivé schopnosti detí

Rozvíjať zmyslové vnímanie hudby: rozlišovať zvuk hudobných nástrojov

Upevniť hudobné a rytmické zručnosti a zručnosti v hre na detských hudobných nástrojoch.

    Vzdelávacie:

Vštepiť lásku k klasická hudba

Kultivujte kultúru počúvania hudby

formulár hudobný vkus.

Vybavenie: multimediálny projektor, plátno, notebook, hudobné centrum, elektronický materiál vo forme prezentácie „Hudba na návšteve“, audio materiál.

Vlastnosti: vojak šako, kone, šatky, tamburíny, maracas, zvončeky, metalofón, trojuholník, drevené palice.

Priebeh priamej výchovno-vzdelávacej činnosti

Za hudby „Marec“ z baletu „Luskáčik“ od P.I.Čajkovského vchádzajú deti do sály.

(Snímka 1)

Hudobný režisér: Ahojte chalani! Všetci viete, že umelec píše obrázky, spisovateľ píše knihy a kto skladá hudbu? Odpovede detí.

Správne! A dnes sa zoznámime s tvorbou veľkého ruského skladateľa P.I.Čajkovského.

(Snímka 2)

P.I. Čajkovskij žil veľmi dlho - pred viac ako 100 rokmi. Napísal ich toľko hudobných dielže aj dnes si ho pripomínajú a vážia si ho celý svet.

P.I. Čajkovskij zložil veľa opier, baletov, symfónií a napísal aj veľa hudby pre deti.

Zo svojich detských spomienok vytvára „Detský album“, (šmykľavka 3)

v ktorej pomocou zvukov zobrazil všetko, čo v detstve rád robil.

Kde môžete počúvať hudbu? Odpovede detí.

Dnes si pôjdeme vypočuť hudbu P.I. Čajkovského do koncertnej sály.

Pozrite sa, aké sú tam koncertné sály. (Snímka 4)

Takto vyzerajú zvonku. Toto je budova našej Krasnodarskej filharmónie.

A takto je to vo vnútri. (Snímka 5)

Teraz poďme do koncertnej sály a sadnime si na svoje miesta.

Pri hudbe "Valčík kvetov" z baletu "Luskáčik" od P.I.Čajkovského deti sedia na stoličkách.

Kto sme teraz koncertná sála? Odpovede detí.

Poslucháči! A za starých čias hovorili - najslušnejšie publikum! Čo to znamená?

Posaďte sa, aby sa o vás dalo povedať: „Najváženejšie publikum!“.

Na tomto koncerte budem zabávačom – rozprávačom príbehov. A tak – začnime! (Snímka 3)

"Bom, bom, bom -

Album sa otvorí.

Nie jednoduché, ale hudobné,

Buď šťastný alebo smutný

Napísané pre deti

Pred mnohými, mnohými rokmi."

Znie to ako "Sladký sen"(snímka 6)

Môžete mi povedať, aká bola hudba? Pokojný, ľahký, jemný, tichý.

čo je to sen? Sny, spomienky.

Aké pekné je o niečom snívať, pozerať sa z okna v chladnom zimnom dni.

P.I. Čajkovskij, keď bol malý, rád počúval príbehy svojej milovanej babičky, sníval a, samozrejme, miloval svoje hračky, hral sa s nimi.

Tu je koľko ich je! (Snímka 7)

Myslím, že hračku vyobrazenú v hudbe poznáte aj sami.

Znie to ako jazda na koni

O čom je táto hudba? Odpovede detí.

Ako znie? Rýchly, rýchly, náhly, hlasný.

Aká je hudba?

Aká hračka je zobrazená v hudbe? Odpovede detí. (Snímka 8)

Hra sa volá „Hra koní“.

A teraz si vypočujme ďalší diel z „Detského albumu“ a zistime, akú ďalšiu hračku P.I. Čajkovskij stvárnil v hudbe.

Znie to ako pochod drevených vojakov (snímka 7)

Učil sa? Kto je v hudbe? Odpovede detí.

A aká bola hudba? Hlasné, rytmické, jasné, veselé.

Hádajte žáner. (Snímka 9)

Správne! Toto je pochod. (Snímka 10)

P.I. Čajkovskij nazval túto hru „Pochod drevených vojakov“

Sme drevení vojaci

Pochodujeme zľava doprava.

Sme strážcovia rozprávkových brán,

Strážime ich po celý rok.

Pochodujeme jasne, bravo

Nebojíme sa prekážok,

Strážime mesto, kde žije hudba!“

Teraz navrhujem hrať. Niektorí chlapci budú pochodovať ako vojaci (dá si shako) a druhá časť chlapcov - jazdiť na koňoch (sú distribuované kone). Koho hudba bude znieť, úlohu plnia.

Hra "Vojaci a jazdci"

posaď sa.

Naďalej počúvame kúsky z "Detského albumu" P.I. Čajkovského

Znie to ako valčík

Aká hudba? Svetlo, svetlo, nádhera . (Snímka 9)

O aký žáner ide? Odpovede detí.

Presne tak – žáner tanca.

Aký je tanečný žáner? Deti odpovedajú. (Snímka 11)

Na hudbu P.I.Čajkovského môžeme nielen snívať, pochodovať a hrať sa s hračkami, ale aj tancovať. Dievčatá, vezmite si šatky a poďme na valčík.

Znie „valčík“, dievčatá tancujú so šatkami

posaď sa.

Múzy. vedúci:"Bom, bom, bom - listujeme náš album!"

Pozývam vás vypočuť si ďalší kúsok z „Detského albumu“.

Znie to ako "Polka"(Snímka 12)

Aká je povaha hudby? Ľahké, zábavné.

Aký je tanečný žáner? Odpovede detí.

Presne tak - polka .

Aké hudobné nástroje ste počuli? (Snímka 13)

- Presne tak, husle. (Snímka 14)

Do akej skupiny nástrojov symfonického orchestra patrí? Odpovede.

(Snímka 15)

Aké ďalšie hudobné nástroje patria do tejto skupiny? Odpovede detí.

Aké ďalšie skupiny nástrojov symfonického orchestra poznáte? (Snímka 16)

Teraz budeme počúvať tú istú polku, len v podaní orchestra bicie nástroje.

Znie „Polka“ z „Detského albumu“ v španielčine. súbor "Vivat"

Zmenila sa hudba?

Povaha hudby zostala rovnaká veselá, ľahká, ale obraz sa zmenil.

Aké bicie nástroje ste už počuli? (Snímka 17)

A teraz vás pozývam hrať v orchestri. Vezmime si hudobné nástroje a zahráme si „Poľku“ od P.I.Čajkovského

Hranie v orchestri "Polka"

Drahí priatelia, naše stretnutie s hudbou sa končí. V koncertnej sále padá opona (snímka 18),Ďakujem vám za pozornosť, milé publikum!

Chlapci, dnes sme navštívili koncertnú sálu a zoznámili sme sa s tvorbou veľkého ruského skladateľa P.I. Čajkovského, históriou vzniku zbierky "Detský album" a niektorými skladbami z tohto albumu. Dúfam, že sa vám páčilo počúvanie hudby, tanec, hranie v orchestri. Veľmi sa mi páčilo byť členom tohto koncertu a vy? Odpovede detí.

Na hudbu „Valčíka“ z baletu P.I. Čajkovského „Luskáčik“ deti vychádzajú z hala

Zoznam použitej literatúry a hudobný materiál:

    I. Kaplunova, I. Novoskoltseva "Ladushki": Program pre hudobné vzdelanie deti predškolskom veku. – SPb./2010

    I. Kaplunova, I. Novoskoltseva "Sviatok každý deň" 3CD seniorská skupina

    N. A. Metlov „Hudba pre deti“: Sprievodca pre pedagóga a hudbu. hlava detí záhrada / Komp. S. I. Chesheva, A. P. Nikolaicheva. – M.: Osveta, 1985.

    T. N. Devyatova "Zvuk je kúzelník" / Materiály vzdelávací program o hudobnej výchove detí staršieho predškolského veku.-M.: LINKA-PRESS,2006.

    Tematické dni a týždne v predškolskom veku. Hudba. /Autor-komp. N. B. Ulašenko - Volgograd: ITD "Coripheus"

Panteleeva Elena Anatolievna,

hudobný režisér

MBOU "Stredná škola č. 2"

KhMAO-Yugra, Jugorsk

Cieľ

Formovať vedomosti detí o typoch zvukov, hudobná gramotnosť. Rozvíjať hudobné schopnosti spevom, tancom, hrou na hudobné nástroje. Pestujte lásku k hudbe.

Pokrok v lekcii.

Hudobný režisér:

Chlapci, dnes začneme našu lekciu zábavným cvičením.

My chlapi sme spolu

Bežíme na mieste.

Ak v srdci nie je pokoj,

Hlasné dupot nôh!

A ďalší!

A teraz je mi dobre

Hlasno tlieskajte rukami!

A sadnite si!

Hudobný režisér:

Chlapci, čo teraz robíme?

deti. Dupali, tlieskali, robili hluk.

Hudobný režisér:

Ako sa dajú nazvať tieto zvuky?

deti. Hluky.

Hudobný režisér:

Buďme na chvíľu ticho a počúvajme zvuky okolo nás. Myslíte si, že tento svet je tichý alebo nie? (odpoveď). Svet okolo nás znie. Okolo nás je veľa zvukov.

Aké zvuky môžete počuť vonku? A aké domy? (odpoveď)

Presne tak, všetko je to hluk. Poďme hrať. Budem vydávať zvuky a budete hádať.

Hra „Hádaj zvuky“ (za obrazovkou sú počuť zvuky)

Hluky sú nehudobné zvuky, zahŕňajú hlasy prírody, čo teraz počujete?

čo teraz počuješ? ( hrá na metalofóne). To sú tiež zvuky, ale čo? Hluk?

(odpoveď) Zvuky predvádzané na hudobných nástrojoch sa nazývajú hudobné. K hudobným zvukom patrí aj ľudský spev. Zopakujme si: aké sú to zvuky.

Hudobný režisér: A teraz si spravme malý kvíz.

rozdelíme sa na dva tímy a vezmeme si kartičky, ja pomenujem zvuky, a ty ich zaradíš na hudobné alebo nehudobné.

(Chlapec spieva, dvere vŕzgajú, znie ženský zbor, zvuk mora, zvuk lopty, hra na husle, zvuk orchestra, hluk auta, hra na klavír)

A podľa akých zvukov spoznáte človeka bez toho, aby ste ho videli?

Hudobný režisér: Chlapci, navrhujem, aby ste si urobili výlet do krajiny hudobných zvukov, ale najprv musíte odpovedať na otázky.

Kto je skladateľ?

čo je to hudobník?

Pre koho hudobník predvádza svoje diela? (pre poslucháčov)

Vidím, že si pripravený cestovať. Výborne!

A do krajiny hudobných zvukov nás zavedie nezvyčajná loď.

Logorytmická kompozícia „Na vzducholode“ (autor básní a pohybov E.E. Sokolov)

Leteli sme teda do krajiny hudobných zvukov, do mestečka „Ding-Ding“. Ako sa volajú obyvatelia tohto mesta? Vyriešte hádanku.

vtipné háčiky

Sedí na linkách

Sedí na linkách

Je im povedané, aby spievali piesne? (poznámky)

Mám magický kľúč, bez ktorého nemôžete otvoriť dvere do domu, kde bývajú bankovky. Aký je názov tohto kľúča? ( husľový kľúč, alebo kláves „soľ“)

Teraz je čas zoznámiť sa s našimi poznámkami.

Deti hovoria o poznámkach a usporiadajú ich hudobný personál

Poznámka "do"

"Do" beží domov po ceste,

"Do" sa dostal k bráne

Ide hore po schodoch.

Poznámka "re"

Poznámka sa skryla v diere,

Pod prvým riadkom

poznámka "mi"

Na riadku prvého - "mi"!

Hudobníci to vedia!

Teraz rozumieš:

So mnou nie sú žiadne ďalšie poznámky!

Poznámka "fa"

"Fa" - v lese kričí sova!

Poznámka "soľ"

V druhom riadku - ja,

Poznámka "soľ" je moje meno.

Poznámka "la"

"La" - spievala celá zem!

Poznámka "si"

Poznámka "si"! Som chudší ako všetci

Tu som sa dostal na vrchol.

Bývam nad "mi" a "sol"

Tretí riadok je moja adresa!

Na piatich riadkoch

Zábavné a priateľské

Všetky poznámky sú živé.

Do, re, mi, fa, salt, la, si – tak sa im hovorí!

Deti spievajú stupnicu

Teraz sú všetky poznámky zhromaždené,

Takže už čoskoro budeme môcť spievať!

Na schodoch - zázrak.

Je tak ľahké ísť hore a dole

Poznámky na preštudovanie

Aby nám spieval pieseň!

Pieseň „Začnite okrúhly tanec“ (So. "Zimná fantázia" od I. Kaplunova, I. Novoskoltseva)

Hudobný režisér:

Chlapi, noty sú veľmi hravé, radi behajú, skáču, tancujú a vedia sa kamarátiť.

Ukážte, akí ste zábavní a priateľskí.

Hra "Hľadaj" (So. „Sviatok každý deň“ od I. Kaplunova, I. Novoskoltseva)

Teraz vás k tomu pozývajú poznámky obchod s hudobninami kde sa predávajú hudobné nástroje. Tento obchod je výnimočný, na nákup musíte správne ťuknúť do rytmu.

Hudobná hra Lotto
Rozprávka "Ryaba Hen"
detský hlas autorky rozprávok T.E. Tyutyunnikova

Hudobný režisér.

Tu sme s vami a navštívili krajinu, kde žijú noty. Poznámky sú veľmi radi rodné mesto kde bývajú a v akom meste bývaš? (odpoveď). Miluješ svoje mesto?

Poďme spievať pieseň o vlasti, oh rodná krajina, kde si sa narodil.

Pieseň „Čo nazývame vlasť“ (časopis "Kolokolchik" č. 25 2002)

Hudobný režisér: Chlapci, naša cesta sa skončila, je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Chcem vám priať, milujte hudbu, buďte s ňou priatelia. Nechajte hudbu byť vaším priateľom. Veľa šťastia s hudbou! Nech to znie vo vašej duši malý zvonček, ktorého zvuk vám dáva teplo a radosť ľuďom okolo vás!

Za hudby deti opúšťajú miestnosť.

Použité knihy.

ON. Moreva „Hudobné hodiny a zábava v predškolskej inštitúcii“

Časopis "Knihy, poznámky a hračky pre Kaťušku a Andrjušku" č. 3 2002

Časopis "Hudobná paleta" №4 2005

Časopis "Kolokolchik" №25 2002

"Certifikát o vydaní" séria A č. 0000899, uverejnené 21. februára 2013, potvrdenie č. 62502658075633

Pozývame učiteľov predškolská výchova Tyumenská oblasť, YNAO a Khanty-Mansi Autonomous Okrug-Yugra zverejňujú vaše metodický materiál:
- pedagogická prax, autorské programy, učebné pomôcky, prezentácie pre triedy, elektronické hry;
- Osobne vypracované poznámky a scenáre vzdelávacích aktivít, projektov, majstrovských kurzov (vrátane videa), foriem práce s rodinami a učiteľmi.

Prečo je výhodné publikovať u nás?

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola č. 30 v Lipetsku Abstrakt GCD „Cesta do hudobná krajina Zvuková "vzdelávacia oblasť" Umelecké a estetické rozvoj“ (stredná skupina) Ciele: Vzdelávacie  Upozorňovať deti na bohatý a pestrý svet zvukov.  Dozviete sa o hudobných nástrojoch a ako na nich hrať.  Vykonávať jednoduchý sprievod vo forme ostináto rytmických formúl.  Počuť silné a slabé údery, pauzy, označiť ich znejúcimi gestami alebo hudobnými nástrojmi.  Používať hudobné nástroje na vyslovenie rozprávky.  Posilniť zručnosti kvantitatívneho počítania do päť Rozvíjať Rozvíjať:  Rozvoj detská kreativita pri výučbe hry na detských hudobných nástrojoch Edukačné  Formovanie zručností spolupráce a spolutvorby v detskom kolektíve,  Naďalej obohacovať hudobné dojmy detí, vyvolávať živú emocionálnu odozvu pri muzicírovaní. Progress NOD: Deti vstupujú do hudobnej miestnosti. Hudobný sprievodca: - Chlapci, na svete je veľa rôznych zvukov, stále niečo počujeme: šušťanie, rinčanie auta, vŕzganie konárov, zvonenie telefónu, šumenie vody, spev vtákov, cvrlikanie kobylky. Toto sú zvuky. Aby ste ich spoznali, stačí pozorne počúvať všetko, čo sa okolo nich deje. - Počuješ, čo sú to za zvuky? (listie šumí, vietor kvíli, dážď leje, vtáky hučia). V akom ročnom období môžeme počuť tieto zvuky? (na jeseň) Prečo si to myslíš? (výroky detí o jesenných znameniach) Hudba. hands.: - Každé ročné obdobie má svoje špeciálne zvuky. Počúvajte .... (spev vtákov, hluk lesa) Chlapci, v akom ročnom období si myslíte, že môžeme počuť šuchot lístia a spev vtákov? (v lete). Potom učiteľ ponúkne, že si vypočuje zvuky zimy: chrumkanie snehu pod nohami, zvuky fujavice, fujavice). Hudobný sprievodca: - Chlapci, čo je to za zvuk, počujete? Ako vyzerá? Kto je to? Učiteľ vytiahne hudobnú hračku Kolobok Deti: - toto je Kolobok! Nie je to jednoduché - hudobné! Počuješ? Chce nám niečo povedať. Na obrazovke sa objaví drdol: „Som veselý Kolobok! Chcem vás pozvať, aby ste si so mnou urobili jeseň báječná cesta do hudobnej krajiny, kde žijú úžasní malí čarodejníci - zvuky. Hudobné ruky - Chlapci, radi cestujete? (Áno) Potom prijmeme Kolobokovo pozvanie a vydáme sa na cestu, ale kto nám ukáže cestu? Množ. :- Ukážem ti cestu a ty ma stále sleduješ! Aby ste sa dostali do tejto krajiny, musíte povedať čarovné slová: - Všetci veríme v mágiu - rozprávka nám otvorí dvere! Deti opakujú slová spolu s Kolobokom. Múzy. : -Takže sme skončili v hudobnej krajine, kde zvuky žijú. Počuješ, aký zvuk nás stretáva? (Toto ide auto, auto pípa) Hudobný inštruktor: - Áno, počuli sme zvuk približujúceho sa auta. Muzikál Kolobok pozýva všetkých na jazdu v aute. Pevne sa držte volantu. Choď. Herná miniatúra "Autá" Deti spievajú a pohybujú sa po sále so "stompermi". Ideme, ideme autom po Lipetskej krajine, po brezovej, borovicovej, dubovej strane. Hudobné ruky - Dobrá, rovná cesta sa teda skončila a pred nami sú úzke cestičky, ďalej už autom nepôjdeme. Čo urobíme? Čo ďalej? (odpovede detí). - Chlapci, poďme po ceste jesenné lístie, a dlaňami ukážeme, ako nám šuští lístie pod nohami.Skáču v „laterálnom cvale“ Muz. Chlapci, pozrite sa, kam sme utekali? (v lese). Na obrazovke sa objaví obraz jesenného lesa. Aké ročné obdobie je v lese? A čo je on jesenný les? (odpovede detí) Jesenný les je veľmi krásny! Vie spievať, robiť hluk, šušťať a tiež sa rád hrá! Poďme sa hrať, opakujte so mnou! Fonopedické cvičenie "Jeseň" Jeseň pozláti listy, vietor nimi šuští: Shur-Shur- Šúr, Šúr-Šur-Šur. Rytmicky si šúchajú dlane dlaňami.Nosí ich zo stromov. Bude hrať, znova skončiť: U-U-U, U-U-U. Rytmicky prekrížte zdvihnuté ruky. Zdvihne to, roztočí a zabalí na mieste: U-U-U, U-U-U. kruhové pohyby ukazovákov. Potom ho pritisne k zemi, pohladká, Zrazu ho zasadí na konár: Tak - Tak - Tak, Tak - Tak - Tak. Rytmické tlieskanie rukami v kruhu Nazbierajú veľkú hromadu, utekajú a sadnú si do oblaku. Rytmicky zatínajte a uvoľňujte ruky. Ako dobre sme sa hrali s čarodejnicou jeseň, so zlatými listami, ale kde je náš muzikál Kolobok? Počuješ, kde sa ozývajú tieto zvuky? (odpovede detí: kvákanie žaby) Zvuky „V močiari“. Hudobný sprievodca: - Chlapi, pozri, Perník sa vykotúľal do močiara, asi nám chce predstaviť svojho kamaráta - Žaba Kwaka. Múzy. ruky - Ahoj, Frog Kwak. - Chlapci, Žaba nám chce povedať svoj príbeh a hrať sa s vami, sadnime si na pníky a počúvajme. Učiteľ hovorí v mene žaby Kwak. Žaba: - Raz som sa rozhodol ísť na prechádzku. A zrazu na mňa spadla kvapka dažďa (1 krát som trafil metalofónovú platňu). Muzruk. Koľko dažďových kvapiek padlo na Žabu? odpovede detí (1) Žaba: - Potom mrak zakryl slnko, zotmelo sa a kvaplo na mňa ešte pár kvapiek (niekoľkokrát som ho udrel). Muzruk. - Spočítajme, koľko dažďových kvapiek padlo na Žabu? (2) Hudobný sprievodca - Chlapci, zamyslite sa a povedzte mi, aké nástroje sú vhodné na hranie „dažďovej hudby“. (trojuholník, zvonček, zvonkohra) - Chlapci, poďme sa hrať so Žabkou a počítať kvapky. Deti berú do rúk nástroje a vykonávajú činnosti v priebehu príbehu. Žaba: - Na začiatku kvapky kvapkali zriedka (zriedkavé údery) (1 kvapka, 2 kvapky, 3 kvapky), potom sa dážď naplno roztrhol a kvapky sa liali jedna za druhou čoraz častejšie. Dážď zosilnel (časté štrajky). Skočil som do jazera a čakal, kým prestane pršať. Čoskoro prestalo pršať a opäť vyšlo slnko. Žaba: - Páčil sa ti môj príbeh? odpovede detí Potom vám navrhujem, aby ste vymysleli a zahrali svoju pieseň o daždi? A budem ju počúvať. Inštrumentálna improvizácia. (1-3) Deti si vyberajú hudobný nástroj: zvončeky, triangel, tamburína a striedavo predvádzajú svoju „dažďovú hudbu“. Vychovaj. - Chlapci, bežte ku mne rýchlejšie pod dáždnikom, zdá sa, že prší. Hudobný sprievodca: - Spievajme pieseň o daždi a prestane prichádzať. Hudba „Pieseň o daždi“. ruky - chalani, keď sme sa hrali, dážď rozohnal všetky mraky a opäť vyšlo slnko. Ach, ale kde je Kolobok? deti hľadajú.Asi sa bál dažďa a odviezol sa, ale kam? Na obrazovke sa objaví Teremok. Hudobno-didaktická hra "Kto býva v domčeku?" Muz.Ruk. - Náš perník sa zvalil a ocitol sa na čarovnej čistinke. Čo je na lúke? (teremok) - Terem, terem, teremok, nie je to nízke, ani vysoké. Táto veža nie je jednoduchá – hudobná – taká je! Ale kto žije v tej teremochke? - Aha, pozri, myš sem k nám ide, ciká-ciká-ciká ona spieva! Môžete mi povedať, ako myš spieva svoju pieseň? (tenký, vysoký). Spievajme jej pesničku spolu s myškou, deti spievajú - A na aké nástroje môžeš hrať s myškou, keď spieva? (deti odpovedia, na obrazovke sa objavia nástroje) - Na ktoré poschodie umiestnime myš v našom dome? (najvyššie) Na obrazovke beží myš po schodoch hore Horné poschodie. Toto sa opakuje s každou postavou (zajac, medveď). - Na čistinke skáče zajac. No tak, zajačik, hádaj teraz, kam utekáš? Hore, dole alebo stáť? Hudobné ruky hrá na ten istý zvuk xylofónu a spieva: "Zajačik, zajačik, upokoj sa, Nas, zbabelec, neboj sa!" (Odpovede detí: stoj. Zajac spieva jedným zvukom „Ja sa nikoho nebojím, usadím sa v domčeku“). - A pre zajačika čo hudobný nástroj vyberieme si? (lyžice, tamburína) Hudobné ruky. Na aké poschodie dáme zajačika do domu? (v strede) Hudobný sprievodca: Medveď prichádza do veže. Chce spievať s každým! Chce žiť vo veži, aby sa spriatelil so zvieratami! Môžeme pomôcť equinovarusu? (Áno) Hudobný sprievodca: A ako môže medveď chodiť? odpovede detí Aký nástroj to môže ukázať? Drum. Kam dáme medveďa? (dole) Deti spievajú pomaly, hrubo, bez melódie: „hore!“ Hudobný sprievodca: Zvieratká sedia v hudobnej Teremočke, pozerajú na deti z okna. Medovníkový trojuholník tam sú lyžice, tamburíny, palice, harmoniky. Musíte ich vziať všetky naraz. Hrajte spolu. Budem tu dirigentom, Kto si, odpovedz unisono? (Orchester) Hudobný vedúci: - Zišiel sa veselý zbor, náš perník je dirigent! Spolu vzali nástroje a hrali v orchestri! Učiteľ ponúka deťom, aby si vybrali akýkoľvek hudobný nástroj. Deti hrajú v orchestri "Tanec" (improvizácia) Hudobné ručičky: Všetci ste hrali veselo, Navštívili sme dobrú rozprávku Je čas, aby sme sa vrátili. Na ceste - na ceste, deti! Ďakujem, Kolobok, za takú vzrušujúcu cestu! Chalani, vidíte, koľko zaujímavých vecí sme sa počas výletu naučili, koľko rôznych zvukov sme počuli, zoznámili sa s rôznymi hudobnými nástrojmi. Čo si najviac pamätáte? Odpovede detí. Na obrazovke sa objaví perník a hovorí: - Vystriedajte dlane, nalejem vám slnko, dám vám teplý vietor, a úsvit je modrý. A čo je najdôležitejšie – ja ti dávam hudbu, ty si ju ber so sebou!

Voľba editora
6. decembra sa množstvo najväčších ruských torrentových portálov, medzi ktorými sa Rutracker.org, Kinozal.tv a Rutor.org rozhodli usporiadať (a urobili)...

Toto je obvyklý bulletin potvrdenia o práceneschopnosti, iba vyhotovený dokument nie je na papieri, ale novým spôsobom, v elektronickej podobe v ...

Ženy po tridsiatke by mali venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o pleť, pretože práve v tomto veku je prvou ...

Takáto rastlina ako šošovica sa považuje za najstaršiu cennú plodinu pestovanú ľudstvom. Užitočný produkt, ktorý...
Materiál pripravil: Jurij Zelikovich, učiteľ Katedry geoekológie a manažmentu prírody © Pri použití materiálov lokality (citácie, ...
Častými príčinami komplexov u mladých dievčat a žien sú kožné problémy, z ktorých najvýznamnejšie sú...
Krásne, bacuľaté pery ako u afrických žien sú snom každého dievčaťa. Ale nie každý sa môže pochváliť takýmto darom. Existuje mnoho spôsobov, ako...
Čo sa stane po prvom sexe vo vzťahu vo dvojici a ako by sa mali partneri správať, hovorí režisér, rodina ...
Pamätáte si na vtip o tom, ako sa skončil boj učiteľa telesnej výchovy a Trudovika? Trudovik vyhral, ​​pretože karate je karate a...