Plan konture završnog sata vokala. Otvoreni sat vokalne skupine


Scenarij otvorenog sata "Putovanje u kraljevstvo pjevanja"

Cilj: Uvođenje djece u svijet pjevanja.

Zadaci:

  1. Predstavite elemente programa "Pop vokal"
  2. Promicati razvoj glazbenih i pjevačkih vještina te formiranje scenske kulture.
  3. Stvorite situaciju uspjeha za svako dijete u razredu

Oprema: klavir ili sintisajzer, CD player, magnetofon, audio zapisi, vizualna pomagala, elementi kostima

Napredak lekcije

Dobar dan momci! Siguran sam da mnogi od vas vole pjevati pjesme. Predlažem izlet u Kraljevstvo pjevanja.
Kraljevstvo pjevanja je ogromna zemlja. Ima glazbene rijeke i proplanke, raspjevane šume, velike i male gradove. I premda takve zemlje službeno nema na karti, možemo je zamisliti u svojoj mašti, u svojim fantazijama. A ova je zemlja otvorena i za one koji vole i žele naučiti dobro i lijepo pjevati.
Predlažem ovu rutu :(Prilog 1 )

  1. posjetiti glazbenu livadu;
  2. pogledati u grad govornika;
  3. spustiti se u špilju zvukova samoglasnika;
  4. prijeći potok Melody;
  5. slušati šumske napjeve;
  6. naučiti pjesmu u Palači pjesama;
  7. a možda i izvesti na koncertu SQUARE.

Mislim da ćete, gdje god idemo, pokušati nešto naučiti.
Ljudi, kako mislite, kako možete ići u Kraljevstvo pjevanja, kojim prijevozom? (avionom, pješice, vlakom, biciklom, balonom, na koturaljkama, automobilom). Pa onda, idemo.

Zvuči pjesma "Miracle Childhood" (djeca izvode motoričke improvizacije).

Sletjeli smo naglazbeni proplanak (Dodatak 2). Kakav je ovdje zrak? Stavili su im ruke na rebra. Udahnite - raširite rebra - izdahnite.

Pogledaj, evo ruže. Tek se probudila, ali kad je vidjela da smo joj se približili, procvjetala je, otvorila sve svoje latice i postala neobične ljepote. I dahnemo od iznenađenja - AH!
A evo i maslačaka. Već su procvjetale. Puhnimo u njih, a padobrani neka idu po cijeloj čistini.
A kakvo je ovo cvijeće?

— Digidon-digidon, čuje se njihov zvon. (Pjevaj na notu SOL).

Tako je - ovo su zvona. Pjevajte "DON-DON-DON!"

Stanovnici Kraljevstva pjevanja dolaze vježbati na šumsku čistinu. No, vježbe nisu jednostavne, već vježbe za usne, obraze i jezik, kako bi poslušali i ne iznevjerili pjevačicu.

Vježba - punjenje:

  1. Ugrizi se za vrh jezika.
  2. Natrgajte ga do sredine i leđa.
  3. Žvačite s jedne, s druge strane jezika.
  4. Operite zube jezikom.
  5. Pokažite jezik kao gušter.
  6. Ubodite jezikom u jedan obraz, u drugi.
  7. Usne nacrtaju krug s cijevi.
  8. Reci "Brr."
  9. Klik.
  10. Zamislite zeca koji jede mrkvu. Jeo je i zijevnuo joj.
  11. Odaberite grašak-vitamin. Stavite ga na jezik, držite vitamin da ne padne. Sada prijeđite preko neba i progutajte. tovitamini vedrine i dobrog raspoloženja.

Ova vježba dobro vlaži usta i čini usne, obraze i jezik poslušnim.

Došli smo u grad GOVORUNOV ( Dodatak 3 Danas se ovdje održavaju natjecanja za najbolji izgovor brzalice, za najbolju dikciju, tj. tako mi pričamo. Ako na pozornici brbljamo riječi, hoće li nas publika čuti? Podijelimo se u dvije ekipe.

Tko će od timova jasnije izgovoriti jezičku čašu?

Brbljati : “Vučem štuku, vučem, štuku ne puštam” (igra pitanja i odgovora)

A sada idemo na tajanstvenoPećina samoglasnika(Dodatak 4 ). Dečki, koje samoglasnike znate? U običnom govoru samoglasnike izgovaramo brzo, kratko. I dok pjevamo, vučemo ih, pjevamo. Reci: U-O-A-E-I. Spuštamo se u Spilju, izgovaramo te samoglasnike tiho, tajanstveno. Div je prošao pored Pećine, kihnuo je: "Ap-ch-hee!". Zvukovi samoglasnika pretvorili su se u kamenje i blokirali ulaz u Spilju. Sada ćemo ih zajedno s vama izbaciti i time osloboditi put: "U!", "Oh!", "Ah!", "Eh!", "I!".

Pred nama je Melody stream ( Prilog 5 ). Što prvo vidimo kada pogledamo osobu? Lice. Što prvo čujemo kada slušamo pjesmu? Melodija. Melodija je lice pjesme (u prijevodu sa starogrčkog "melodija" znači pjevati pjesmu).
Čuj, koja je melodija kraj potoka? (refren pjesme koja se uči izvodi se na slogu „LE“). Tko se sjeća melodije? Pjevajte zajedno sa mnom.
A sada trebamo prijeći most.

Pjevanje "Peebe-beep-pa" na trozvuku.

Prelazimo pažljivo da ne padnemo, jedan po jedan, i svi pjevaju pjesmu.

Pred nama je raspjevana šuma ( Dodatak 6 ). U Kraljevstvu pjevanja ima puno napjeva, a danas ćete slušati šumske napjeve. Da se ne izgubimo u šumi, izvršit ćemo prozivku:

  1. Sasha, gdje si?
  2. Tu sam! - (improvizirani odgovor, glavno da se pjeva).
  3. Pjev komarca : "z" s različitom dinamikom
  4. Pjevajte Žaba: "Kwa-kva". Stavite ruke na kosti, otvorite krila nosa.
  5. Ježevo pjevanje : “jež je bio bodljikav”, “Fu-fu-fu”.
  6. Spidey napjev : “Na parketu u 8 parova plesale muhe,

Vidjeli su pauka, onesvijestili su se, AH!

Pjevajte AH na glisandu.

Pjev mladunčeta tigra:

"da, nemoj stajati preblizu,

Ja sam mladunče tigra, a ne maca! R-R-R!"

Riči kao tigrić: rrr

Pojanje za glas je lijek, jako dobro zagrijava vokalni aparat.
Palača pjesama ( Prilog 7 ). Svi stanovnici Kraljevstva pjevanja vole pjevati pjesme. Danas se u Palači pjesama uči nova pjesma (po izboru učitelja).

  1. O čemu govori ova pjesma?
  2. Priroda pjesme.
  3. Boja pjesme.
  4. Istaknite ključnu riječ u svakoj frazi kako bi pjesma zaigrala šarenim bojama.
  5. Igra "Pitanje i odgovor" s početkom pjesme.
  6. Obratite pozornost na položaj tijela tijekom pjevanja.
  7. Zamislite da ovu pjesmu puštaju na TV-u, palim i gasim zvuk.
  8. jedna fraza - naglas;
  9. drugi izraz je "sebi";
  10. treći izraz - naglas;
  11. četvrti - "o sebi".
  12. Ne zaboravite uzeti dah na početku svake fraze.
  13. Koji je najbolji način pjevanja pjesme? Lomljen ili melodičan? Otpjevaj refren kao što bi ga pjevao skakavac, a sada kao puž. (Prilog 8 ) A sad pjevaj kao da to izvode medvjedi, a sad svrake. U kojem ćete tempu nastupati? (Prilog 9 )
  14. Kako najbolje pjevati pjesmu: stojeći na jednom mjestu ili uz pokret? Naravno, ako spojimo plesne pokrete, ekspresivne geste i mimiku, pjesma će zvučati puno zanimljivije.

(Reprodukcija pjesme uz pokret)

Izvedba pjesme naKoncertni trg (Dodatak 10)

Kakvu ulogu igra kostim za pjevača koji izvodi pjesmu na pozornici? Naravno, pomaže u stvaranju umjetničke slike i govori o kulturi izvođača.

Kako vidite kostim za ovu pjesmu? Hajde, danas koristimo jedan od elemenata kostima (po izboru).
Tko bi od vas želio najaviti naslov pjesme? A sada pjevamo pjesmu uz instrumentalnu pratnju. Zapamtite da pjesma mora biti izvedena emocionalno, s pokretima. Uostalom, pred publikom nastupate kao pravi pjevači! (izvedba pjesme)

Jeste li voljeli Kingdom of Singing? Prisjetimo se naše rute. Mislim da ćete više puta pogledati Glazbeni proplanak, grad Govorunov, Špilju zvukova samoglasnika, potok Melodija, sjetiti ćete se šumskih napjeva i pjesme iz Palače pjesama. A netko od vas postat će stalni stanovnik Kraljevstva pjevanja. I vidjet ćemo ga na koncertnom trgu.
A sada idemo kući u balonu.

U-O-A-E-I U-O-A-E-I

Na parketu u 8 parova, muhe plesale, Vidjele pauka, onesvijestile se, AH!

) Oh, nemoj stajati preblizu, ja sam mladunče tigra, a ne maca! R-R-R!")

“Ako smo prijatelji” 1. Mnogo je rastanaka u životu, Gorkih uvreda, rastanaka. Svijet će oko tebe sjati, Ako imaš prijatelja uz sebe. Refren (2 puta): Veseli se, Daruj radost Možemo svi na planeti, Živite sretno, Stvarajte i volite, Ako smo prijatelji. 2. Znaj da kad prekoračiš prag, Svuda će biti otvoreno Mnogo različitih staza i cesta, Ako nisi sam. Refren: isti 3. Svakim danom imaš sve više prijatelja, I neka uvijek plamen prijateljstva neugasivom vatrom gori U srcu tvom i mom!

Pozdrav svijete! ZBOR: Zdravo svijete, zdravo prijatelju. Zdravo, velikodušni krug pjesama, Zdravo, tren, zdravo, stoljeće, Zdravo, ljubazni čovječe! Zdravo, dom, zdravo, daljina, Zdravo, radosti i tugo. Zdravo, istinita priča, zdravo, nova, Zdravo, svijetla ljubavi!


Glazbeni sat vokalno-zborskog rada u pripremnoj školskoj skupini "Glazbena ogrlica"

Cilj:
- Stvoriti radosnu, prijateljsku atmosferu koja pridonosi uspješnom ulasku djeteta u svijet vokalne umjetnosti.
Zadaci:
- Naučiti pjevati smisleno i izražajno, čisto intonirajući melodiju pjesme;
- Razviti pokretljivost artikulacijskog aparata, proširiti raspon pjevanja djece;
- Formirati jasnu, jasnu dikciju pjevanja;
- Zainteresirati djecu za aktivnosti pjevanja.

Plan učenja.
1. Ulazak djece u dvoranu
2. Glazbeni pozdrav
3. Vježbe disanja.
4. Artikulacijska gimnastika.
5. Tvrdanje jezika.
6. Vokalno - intonacijske vježbe.
7. Učenje pjesama
8. Glazbena igra
9. Zbogom "Zbogom, muzika"

Napredak lekcije

Ulazak djece u dvoranu.
Glazbeni pozdrav.
Pružamo ruke prijatelju, I s osmijehom "Zdravo!" mi pjevamo.
Dobar dan! Dobar dan! Nismo previše lijeni za to - 2 str.
Glazbeni voditelj poziva djecu da dođu do stola, a na njemu je žižak s notama perlica.
M. R.: Ljudi, pogledajte!
Na čarobnim nitima
Magneti vise.
Ne samo magneti
Svi zvuče.
Veličanstvena ogrlica -
Glazbeno je.
Imam u zalihi za vas!
Različite pjesme sastavljene su od ovih magnetskih nota. Evo ja ću ti pjevati ovu pjesmu.

M. r. vodi "bilješke" - padaju na stol.

M. R.: Jao! Zrnca su se rasula.
I vjerojatno nema više glazbe.
Možete li mi pomoći prikupiti magnete za note?
Sakupimo note-magnete i stavimo ih u glazbenu kutiju, možda će glazbena kutija opet moći skupiti sve note zajedno?
M. R.: No, da bi magnetske note "pjevale" moraju se izvesti određene vježbe.
Stojimo u krugu
Malo truda - razvit ćete disanje.
Vježbe disanja.
"Pahuljica"
Uzmimo "Snježne pahuljice" i puhnimo u njih, pustimo ih da lete, obraduj nas svojom ljepotom.
Puhanje u pahuljicu, držanje uzice
"Zlatna ribica"
Živi u fantastičnoj glazbenoj zemlji “Zlatna ribica”, riba TREBA isplivati ​​(udahnuti), ZARONITI (izdahnuti kada se nagne), i opet izroniti i zaroniti.

"Oblak i kiša"
Proljeće će uskoro doći, snijeg će se otopiti, padat će kiša
Naletio je oblak (udahni) i počela je kiša (izdahni, tapši po nosnicama M-N)

Nakon izvođenja vježbi disanja čuje se zvuk.
M. R.
M. r. prilaže bilješku osoblju.

A sada, tišina, pusti jezik da pleše.
Artikulacijska gimnastika.
Ovdje je punjenje jezika: (Djeca izvode pokrete prema tekstu igre).
Jezik se okrenuo
Desno lijevo. na bačvi Djeca jezikom glade obraze
Otvaramo usta desno i lijevo
Govorimo jezikom izvedite vježbu "Brbljavica"
A sada, prijatelji, bez šale,
Operite zube jezikom. Prijeđite jezikom nekoliko puta
Nasmiješimo se svim našim prijateljima gornji zubi, zatim donji
Ne može se pjevati bez osmijeha. Smiješeći se širokih usana

Nakon izvođenja artikulacijske gimnastike čuje se zvuk.
M. R.: Ovaj jedan pisac želi se vratiti u svoju malu kuću.
M. r. prilaže bilješku osoblju.

Nije lako govoriti jezične zavrzlame.
Kažemo lijepo, jasno i vješto.

Twisters jezika.
Sastavio miš u nercu
Do jutarnjih zavrzlama
Ispalo je točno četrdeset
Ima jezičinu.

Nakon što se izvede zavrtanje jezika, čuje se zvuk.
M. R.: Ovo je jedno zrno koje se želi vratiti svojoj kući.
M. r. pričvrsti jedno zrno na letvicu.
Ako želite pjevati glasno
Ne sjedi kao medvjed
Jače stavite stopala na pod
Brzo ispravite leđa.
Ruke, ramena su slobodni.
Pjevajte lijepo i ugodno.

Vokalne i intonacijske vježbe.
„Pahulje padaju, bijeli pahuljice
Stavi ruku, pričekaj malo"

"1,2,3,4,5, izađi uskoro u šetnju
S brda ćemo biti ledeni
Vozimo se s cijelom publikom"

„Medvjeda su bacili na pod, medvjedu otkinuli šapu,
Svejedno ga neću ostaviti jer je dobar.”

“Iznad svega žirafa raste, do neba stiže”

"Slon je velik kao kuća, hodaj oko njega,
I vidjet ćete da se nije lako popeti na kuću tolike visine.

Nakon izvođenja vokalno-intonacijskih vježbi čuje se zvuk.
M. R.: Ovo jedno zrno želi se vratiti svojoj kući.

Pjesma nas posjećuje
I donosi radost svima nama.

Spot pjesme "Gingerbread House"
Učenje pjesama
1. Pročitaj tekst u ritmu pjesme
2. Pjevanje 1 stiha pjesme
3. Učenje stiha pjesme.
4. Otpjevajte 1 stih i pripjev.

Nakon sviranja pjesme čuje se zvuk.
M. R.: Ove kuglice se žele vratiti u svoju kuću.
M. r. pričvršćuje pet zrna na letvicu.

Glazbena igra
"peta, prst"

Nakon odigrane igre čuje se zvuk.
M. R. Ove kuglice se žele vratiti u svoju kuću.
M. r. pričvršćuje pet zrna na letvicu.

M. R.: To su sve kuglice koje su se vratile kući.

Teško nam je pjevati i plesati bez glazbe
Perle stavljamo u notnu knjigu.
Svi prijatelji ponovno su sretni uz divnu glazbu
I ne možemo više izgubiti te kuglice.

M. R.: Hvala vam momci što ste došli kod mene, usrećili me, a što vam je ostalo u sjećanju i što vam se svidjelo,
Bio sam vrlo zadovoljan sa swamijem i želim vam prenijeti od patuljaka iz njihove kućice od medenjaka zvonki pijetlić od slatkiša.
Daje PETUŠKOV.

Glazbeni izlaz.

Plan – sažetak lekcije

Tema lekcije: Artikulacija kao najvažniji uvjet za rad na vokalnom djelu

Svrha lekcije: Poboljšanje dikcije i kvalitete zvuka radom na aktivnosti artikulacijskog aparata.

Ciljevi lekcije:

1. Edukativni

Osigurati formiranje znanja učenika o značajkama rada artikulacijskog aparata;

Sažeti i sistematizirati prethodno stečeno znanje o temi"Artikulacija".

2. Edukativni- stvarati uvjete za razvoj učenika

Rječničke vještine u različitim tempima;

Aktivnost artikulacijskog aparata s raznim nijansama;

Emocionalno-figurativna sfera psihičkih procesa (mašta, mišljenje, pamćenje) tijekom vježbi pjevanja iu procesu rada na vokalnim djelima;

Sposobnost korištenja donjeg kostalnog dijafragmalnog disanja.

3. Edukativni- stvoriti uvjete za:

Njegovanje svjesnog pristupa učenju;

Povećanje razine samopoštovanja, želje za samopoboljšanjem i kreativnim samoostvarenjem;

Poticanje kreativnog traženja učenika u stvaranju interpretacije djela.

Vrsta lekcije: kombinirano.

Metode rada:

Poko izvor znanja:

Vizualno - vizualno - ilustrativno, slide show, display, TCO;

Verbalno - komentari, objašnjenja (objašnjenja praktičnog djelovanja), razgovor ;

Praktični - vježbe, praktični zadaci;

po prirodi kognitivne aktivnosti: eksplanatorno i ilustrativno, reproduktivno, djelomično istraživačko, elementi istraživačke metode.

Metode vokalne pedagogije: koncentrične, fonetske, vokalne vježbe, metode prikaza i oponašanja, mentalno pjevanje, komparativna analiza.

Tehnologija:

usmjereno na osobnost, razvojno učenje, interdisciplinarne komunikacije; elementi problemskog učenja, simulacijsko-igrovno modeliranje profesionalnih aktivnosti, informacijska, likovna tehnologija; izvedbene tehnologije: formiranje kulture pjevanja, formiranje asocijativno-figurativnog mišljenja.

Međupredmetne veze: solfeggio, teorija glazbe, analiza glazbenih djela, korepeticija, literatura, metodika glazbenog odgoja, praksa, informatika.

Oprema: klavir, prijenosno računalo, prezentacija na temu lekcije, ogledalo.

Korištena glazbena literatura:

1. F. Abt. Škola pjevanja. - M., 1985.

2. Čitanka vokalnog i pedagoškog repertoara: za mezzosopran. Glazbena škola I-II razred / Comp. P. Pontrjagin. - M.: Glazba, 1970.

3. D. Kabalevski. Romanca Benvolio iz glazbe za predstavu "Romeo i Julija"./ Notni zapisi sa stranice -

4. Učite djecu pjevati: Pjesme i vježbe za razvoj dječjeg glasa (3-5 godina). Glazbeni vodič. voditelji djece vrt. / Comp. T. Orlova, S. Bekina. – M.: Prosvjetljenje, 1986.

Tijekom nastave.

I. Najava teme, svrhe i ciljeva lekcije.

II. Ažuriranje znanja. Formiranje i učvršćivanje vokalnih vještina.

1. Elementi dišnog sustavagimnastika A.N. Strelnikova (Prilog br. 1).

2. pjevajući. Prva vokalna vještina je “pjevački stav” (detaljan odgovor učenika).

Korištenje vježbi: intonacijsko-fonopedijske, koje pridonose razvoju zvučne snage, širenju raspona, postavljanju glavnih vokalnih vještina (autor fonopedijske metode razvoja vokalnog aparata V.V. Emelyanov);

vježbe za formiranje i učvršćivanje različitih vokalnih vještina, uključujući trzalice jezika koje aktiviraju glasovni aparat i poboljšavaju dikciju.

Metoda "emocionalnog treninga" za razvoj maštovitog mišljenja učenika uz pomoć brzalice "Ljubazni dabrovi idu u šume" s različitim emocionalnim prizvukom: tuga, radost, ljutnja, divljenje itd.

Dovedite učenike napostupno razumijevanje njihovih glasovnih radnji i njihova samostalna uporaba. Moraju pronaći vlastite unutarnje stavove za obavljanje određenog zadatka, koristeći vizualnu, vibracijsku, taktilnu samokontrolu.

3. Rad na izvedbi vokalizacije ( F.Abt. Vokal br. 10).

Zadatak rada je postizanje dobre kantilene (rad na glatkoći vođenja glasa, mirno uzimanje „pravilnog“ daha), ujednačenosti i mekoće zvuka u cijelom rasponu, slobodne artikulacije i kompetentnog fraziranja.

U procesu rada studenti se prisjećaju teorijskih osnova vokala (iz odjeljka "Struktura vokalnog aparata" - "Artikulacijski aparat" slajdovi br. 12 - 15). U razgovoru s nastavnikom analiziraju se glasovne vještine „dikcija“, „artikulacija“.

Koristeći figurativno razmišljanje, maštu učenika, potrebno je stvoriti situaciju koja će učenika dovesti do svijetle izražajne izvedbe, kompetentne izgradnje dramaturgije djela i istodobno će raditi na ispravljanju njegovih glasovnih i tehničkih nedostataka. Kao rezultat opažanja i analize glazbe i teksta potrebno je učenicima dati priliku da osjete umjetničku sliku, da je dožive. Situacije traženja i sugestivna pitanja pomoći će pjevaču da pronađe odgovarajuće metode vokalnog izvođenja, preuzme inicijativu u svom traženju, što razvija mišljenje, samostalnost i kreativnost učenika pjevanja.

III. Sažetak, zaključci. Refleksija (Rasprava o tome što je uspjelo, a što nije, koje su bile pogreške, kako se mogu ispraviti).

IY. Domaća zadaća.Na internetu pronađite snimke izvedbi najboljih pjevača Pjesme.

Primjena br. 1.

Elementi vježbi disanja A.N. Strelnikova

Predloženu metodologiju razvila je pjevačica Alexandra Nikolaevna Strelnikova.

Vježbe ove terapeutske vježbe disanja ne samo da obnavljaju disanje i glas, već općenito imaju izuzetno blagotvoran učinak na tijelo u cjelini:

Vratiti poremećeno nosno disanje,

Poboljšati drenažnu funkciju bronha,

Pozitivno utječe na metaboličke procese koji igraju važnu ulogu u opskrbi krvlju, uključujući plućno tkivo,

Povećajte ukupnu otpornost tijela, njegov tonus,

Poboljšati neuro-psihičko stanje organizma.

Vježbe se izvode nekoliko puta, višestruko 8, najbolje od svega, "Strelnikovljeva stotka" je 96 puta, ali budući da je ova gimnastika jedna od vrsta rada u lekciji, broj pokreta reguliran je vremena predviđenog za ovu vrstu aktivnosti. Radimo 32 pokreta vježbi disanja iz odjeljka "Postavljanje glasa", pripremajući glasovni aparat za daljnji rad. Ovo su vježbe:

Vježba " Zagrli svoja ramena(Udahnite na kompresiju prsnog koša).

Početni položaj: uspravite se. Ruke su savijene u laktovima i podignute do razine ramena s rukama okrenutim jedna prema drugoj. U trenutku kratkog bučnog udaha kroz nos, bacamo ruke jedno prema drugom, kao da se grlimo za ramena. Važno je da se ruke kreću paralelno jedna s drugom, a ne poprečno. Ruke se trebaju kretati paralelno, njihov položaj se ne može mijenjati tijekom cijele vježbe.

Vježba " Pumpa". Početni položaj: uspravite se, ruke dolje.

Lagano se nagnite prema podu: leđa su okrugla (ne ravna), glava je spuštena (gleda prema podu, ne povlačite i ne naprežite vrat, ruke su spuštene). Kratko, bučno udahnite na krajnjoj točki luka ("pomirišite pod"). Lagano podignite, ali nemojte se potpuno ispraviti - u ovom trenutku apsolutno pasivno izlazi kroz nos ili usta.

Ponovno se sagnite i istovremeno kratko bučno udahnite. Zatim se pri izdisaju lagano ispravite, ispuštajući zrak kroz usta ili nos. Lako i jednostavno “napumpajte gumu” u ritmu koraka bušilice.

Vježba " veliko njihalo” (“Pumpa” + “Zagrlite ramena”). Početni položaj: uspravite se. Lagano se sagnite prema podu (ruke dohvatite koljena, ali ne padajte ispod njih) - udahnite. I odmah, bez zaustavljanja, lagano se nagnite unazad (blago se savijte u struku), grleći se za ramena - također udahnite. Izdisaj pasivno ostavlja između udisaja – pokreta. Dakle: naklon prema podu, ruke na koljenima - udah, zatim lagani otklon u donjem dijelu leđa - nadolazeći pokret ruku uz blago nagnutu glavu (također udah).

Tik-tak, udah sa poda - udah sa stropa. Snažno u donjem dijelu leđa nemojte se savijati i ne naprezati: sve se radi lako i jednostavno, bez dodatnog napora.

Prijava broj 2.

Artikulacijska gimnastika VV Emelyanov.

Ugrizite se za vrh jezika, ponovite ovu operaciju 4-8 puta dok ne osjetite da je rad žlijezda slinovnica postao aktivniji.

- "Sjeckati" jezik, tj. grizeći jezik, postupno ga isplažite tako da počnete gristi sredinu jezika. Ponovite 4-8 puta.

Kliknite jezikom da biste promijenili veličinu i oblik svojih usta. Jezikom "bockajte" gornju usnu, donju usnu, obraze. Vježba se zove "igla". Ponovite nekoliko puta.

Prođite jezikom između desni i usana. Vježba se zove “četkica”, kao da jezikom čistimo zube.

Izvijamo donju usnu, dajući licu uvrijeđen izraz, podižemo gornju usnu, otkrivajući gornje zube. Izmjenjujemo ove odredbe: uvrijeđeno lice - oduševljeno lice.

Nakon toga stavite prste na mandibularne zglobove ili maksilotemporalne zglobove, masirajte također snažno da osjetite kosti pod prstima, a zatim prijeđite na pokret čeljusti “naprijed-dolje”, tj. Kružna cirkulacija. Prvo, u vodoravnu ravninu - naprijed, zatim - okomito - dolje.

Na kraju, istovremeno otvorite usta kružnim pokretima čeljusti naprijed-dolje s otvaranjem gornjih zuba, tj. s aktivnom gornjom usnom, a s izbočenom donjom usnom tako da su vidljiva 4 gornja i 4 donja zuba. Ponovite nekoliko puta. Usta moraju biti potpuno otvorena, tj. čeljust je maksimalno uvučena “naprijed-dolje”, a istovremeno treba opustiti kutove usta, tzv. labijalnu komisuru. Usta bi trebala izgledati kao pravokutnik postavljen na kraću stranu. Pravokutnik, ne oval ili krug. Taj ćemo artikulacijski položaj uvjetno nazvati “Zla mačka” (“ZK”).

KNJIŽEVNOST

    Šćetinjin. M.N. Gimnastika disanja A.N. Strelnikova./ M.N. Šćetinjin. - 3. izd. - M., 2008:

“Ako imate talent, podijelite ga s drugima! Ako znaš što reći ovom svijetu, reci to! Ako ti duša pjeva, pjevaj!"

Natalia Knyazhinskaya

Uvod.

Pjevanje ima blagotvoran učinak na razvoj glasa i pomaže u izgradnji glatkog i kontinuiranog govora. Grupno pjevanje učinkovito je sredstvo za oslobađanje od stresa i usklađivanje pojedinca. Uz pomoć grupnog pjevanja pojedinac se može prilagoditi teškim uvjetima ili situacijama. Za djecu s poremećajima govora pjevanje je jedan od čimbenika poboljšanja govora. Za djecu svih uzrasta, satovi u vokalnim udrugama izvor su emancipacije, optimističnog raspoloženja, samopouzdanja. Program predviđa formiranje pjevačkih vještina i usavršavanje posebnih vokalno-scenskih vještina. S vremenom pjevanje za dijete postaje estetska vrijednost koja će obogatiti cijeli njegov budući život.

opis materijala: sažetak vokalne lekcije koju sam predstavio osmišljen je za rad sa starijim ansamblom (13 - 14 godina). Tema lekcije: "Koncertna aktivnost". Ovaj materijal namijenjen je učiteljima dopunske nastave i glazbenim voditeljima u domovima kulture.

Tema: "Koncertna djelatnost kao jedan od načina aktivnog učenja"

Cilj: Povećati prilagodbene sposobnosti djetetova tijela kroz uspjeh ili neuspjeh kada govori publici.

Zadaci:Obrazovni: naučiti samouvjereno ostati na pozornici u bilo kojoj nepredviđenoj situaciji.

Razvijanje: promicati razvoj pjevačkih vještina, scenskih vještina.

Obrazovni: formirati postavljanje ciljeva, razumno procijeniti svoje snage, situaciju u dvorani.

Liječenje: stvaranje sustava za prevenciju i korekciju zdravlja djece obraćanjem publici.

Oprema, didaktički materijal:

Klavir, glazbena oprema.

Plan učenja:

1. Organizacijski trenutak.

2. Ponavljanje pređenog gradiva.

3. Kreativni dio

4. Sažimanje.

POSTUPAK STUDIJE:

1. Organizacijski trenutak (2 min.)

Lijepi pozdrav. Postavite dobro raspoloženje, popis redoslijeda izvedbe.

Učitelj, nastavnik, profesor:Pozdrav moji prijatelji! Jeste li svi došli danas?

Odgovor djece (provjera prisutnih)

Jako mi je drago što vas vidim i nadam se da ste i na nastavu došli dobro raspoloženi. Štoviše, danas imamo vrlo zanimljiv i odgovoran dan. I tako da ništa ne zasjeni našu lekciju, želim vas podsjetiti što vam je potrebno:

Budite pristojni s publikom u dvorani, ne hodajte tijekom nastupa drugih sudionika;

Pazite da ne zaprljate svoje koncertne kostime;

Nemojte sami uključivati ​​niti dodirivati ​​opremu;

Nemojte umetati olovke, ukosnice, spajalice ili druge strane predmete u utičnicu.

Nemojte koristiti električne uređaje ako je žica oštećena.

2. Pregled pređenog materijala (10 min.)

Učitelj, nastavnik, profesor:Nastavljamo s vokalnim zagrijavanjem.

Vježba #1

Na jednoj noti pjevamo ma-e-i-o-u (uzlazno kretanje po kromatizmu)

Vježba #2

Pjevamo uz slogove "Pjevam" na zvukovima T53 pokretom prema dolje.

Vježba #3

Prema uzlaznom i silaznom kromatskom kretanju pjevamo da-da-da-da-da-da-da-da-da.

Vježba broj 4

Pjevamo po slogovima “The night shine” prema zvucima T53 s pokretom prema dolje.

Vježba broj 5

Pjevaj "Here I Go Up, Here I Go Down"

Vježba broj 6

Učini-ponovi-uradi; do-re-mi-re-do; do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do. Pjevanje je ispjevano u kromatizmu.

Vježba broj 7

Pjevamo uz slogove "Mi idemo" na zvukove T53 pokretom prema dolje.

Vježba broj 8

Prema zvucima T53, pokretom prema gore, pjevamo yes-de-dee-do-du; bra-bra-bri-bro-bru; za-ze-zi-zo-zu.

Vježbe za artikulacijski aparat:

Vježba broj 9

Pjevamo jezičicu “Pod topot kopita poljem prašina leti”

Vježba broj 10

Izgovaramo jezičicu "Kukavica kukuljicu sašila, kukavica u kapuljači je strašno smiješna"

Vježba broj 11

Vježba zagrijavanja glasnica:

Dai sebi dan. Svaki se slog pjeva na jednoj noti. Vježba se izvodi prema ljestvici, ovisno o rasponu glasa.

Nakon potpunog pjevanja prelazim na metodu aktivnog učenja koju sam razvio:

Vježba usmjerena na samopotvrđivanje i pozitivan stav koji pridonosi uspješnoj samoostvarenju:

Pjevamo u zboru niz trozvuk kroz cijelu dursku ljestvicu gore-dolje: “Pjevam, dobro pjevam!”.

Nakon toga prelazimo na ponavljanje radova koji su usmjereni upravo na ovaj koncert ili natjecanje. Ako je ovo izvještajni koncert, zatvaramo ga zajedničkom pjesmom cijelog vokalnog studija. Ovdje djeluje metoda aktivnog učenja "Pjevajmo". Nastupamo u zboru kako bismo učvrstili pozitivne emocije.

4. Kreativni dio (30 - 35 min)

5. Rezime lekcije (4 min.)

Ukratko, metoda aktivnog učenja "Voćnjak" je savršena. Umjesto stabla možete uzeti stepenicu vage, a umjesto limuna i jabuke bilježite trajanja.

Učitelj, nastavnik, profesor:Hvala momci. Do sljedeće lekcije.

Rabljene knjige.

1. Dubrovskaya S. V. Poznate vježbe disanja Strelnikove. – M.: RIPOL classic, 2008.

2. Emelyanov VV Razvoj glasa. Koordinacija i obuka. - St. Petersburg: Izdavačka kuća "Lan"; Izdavačka kuća "PLANET OF MUSIC", 2007.

3. Zhavinina O., Zats L. Glazbeno obrazovanje: traženja i nalazi // Umjetnost u školi. - 2003. - br. 5.

4. Morozov V. P. Umjetnost rezonantnog pjevanja. Osnove teorije i tehnologije rezonancije. - M., 2002.

5. Psihoterapijska enciklopedija. - St. Petersburg: PETER, 2000.

6. Razumov A. N., Ponomarenko V. A., Piskunov V. A. Zdravlje zdrave osobe. - M., 1996.

MBU DO "Kuća dječjeg stvaralaštva br. 4"

Adresa: ul. Morisa, 82a, Novokuznetsk, regija Kemerovo

PLAN-SAŽETAK SATA VOK

Postavka za pjevanje. "Čarobna pravila pjevanja"

Programer:

Arysheva Svetlana Ivanovna,

učitelj dopunskog obrazovanja,

vokalno pop studio "Orfej"

Novokuznjeck

Orijentacija: umjetnički.

Tema lekcije: Postavka za pjevanje. "Čarobna pravila pjevanja".

Cilj: Formiranje ideja o pojmu "pjevačka instalacija" i praktična primjena u nastavi vokala.

Zadaci:

    Upoznati učenike s pojmom „pjevajuće instalacije“.

    Upoznajte se s pravilima pjevačke instalacije.

    Razviti dječju glazbenu percepciju, vokalni aparat, sluh:

    Razviti pamćenje, pažnju, razmišljanje, upornost.

    Probuditi interes za vokalnu umjetnost.

Obrazac ponašanja: probna sesija.

Oprema razreda:

    klavir;

    Glazbena oprema;

    Vizualna pomagala;

    Zbirka bilježaka;

    Fonogrami.

Način organiziranja aktivnosti učenika: skupina.

Napredak lekcije

    Organizacijski trenutak, uvod u temu:

Glazbeni pozdrav.

(Učitelj pjeva: "Zdravo, momci!", Djeca pjevaju: "Zdravo, Svetlana Ivanovna!")

Učitelj, nastavnik, profesor: Danas ćemo učiniti vrlo važnu stvar - upoznat ćemo se s "čarobnim pravilima pjevanja", od kojih se ne može zaobići. Ako ih slijedite, onda svakako naučite kako lijepo pjevati. Ali prvo ću vam reći o postavci pjevanja. Ljudi, što mislite da je ovo?

djeca: ovo su ravna leđa, ispravljena ramena, dobro raspoloženje itd.

Učitelj, nastavnik, profesor: Ispravno.

    Glavni dio

Instalacija pjevanja- to je pravilan položaj tijela (torza) pri pjevanju. Da bi glas zvučao slobodno i lako, ništa mu ne smije smetati: ramena trebaju biti spuštena, leđa ravna, nema potrebe da istežete vrat i visoko podižete bradu (inače ćete odmah postati poput pijetao koji želi nadviknuti sve). Držanje, pa čak i dobrobit ovise o tome kako držite "tijelo". Dobro držanje je neophodno u svakom trenutku, a posebno tijekom pjevanja.

Ispravan pjevački stav su "čarobna pravila pjevanja", a tih pravila je mnogo. Izbrojimo koliko ih ima. Ja ću ih pozvati, a vi računajte (učitelj pokazuje vizualno pomagalo, koje pokazuje pravilan položaj pri pjevanju stojeći i sjedeći).

1. Glavno pravilo je da pri pjevanju ne smijete ni sjediti ni stajati opušteno: morate zadržati osjećaj unutarnje i vanjske pameti.

2. Držite glavu ravno, slobodno, bez spuštanja ili naginjanja unatrag, nemojte istezati vrat.

3. Čvrsto stojite na obje noge, a ako sjedite, onda lagano dodirujući stolicu, također se oslanjajući na noge.

4. Pri pjevanju u sjedećem položaju ruke trebaju ležati slobodno na koljenima.

5. Ne možete sjediti prekriženih nogu, jer taj položaj stvara nepotrebnu napetost u tijelu.

7. Otvorite usta širom, okomito.

8. Donja čeljust treba biti slobodna, usne pokretne, elastične.

Koliko je pravila izbrojano?

djeca: 8 pravila

Učitelj, nastavnik, profesor: Bravo, dobro si shvatio. Sada znamo da postoji 8 magičnih pravila, ali imam još jedno pitanje. Zašto se ova pravila nazivaju magijom?

djeca: Jer ako slijedite ova pravila, vaš će glas zvučati lijepo i lako.

Učitelj, nastavnik, profesor: Ispravno. A sada otpjevajmo poznatu pjesmu o sovi, poštujući ova pravila. Sjedimo ravno, stavljamo ruke na koljena, ispravljamo leđa.

Pjev sove:

Na drvetu je sjela sova

I pjevala je svoju pjesmu U-U-U,

Kakve čudne riječi

To je sova koja huči!

Dečki, danas smo pjevali na novi način, poštujući čarobna pravila. Mislite li da su nam pomogli? Počeli smo slobodno i lijepo pjevati?

djeca: Da!

Učitelj, nastavnik, profesor: Vrlo dobro. Sada ponovimo pjesmu koju smo naučili na prošlom satu.

Vokalno-horski rad na pjesmi „Daleko od mame“, učenje drugog stiha.

3. Sažetak lekcije. Odraz

učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, rezimirajmo našu lekciju. Što smo novo danas naučili?

djeca: Upoznali smo se s čarobnim pravilima pjevanja.

učitelj, nastavnik, profesor: Koliko je ovih pravila? Reci mi ih?

Danas ste napravili sjajan posao. Recimo zbogom. Doviđenja! (u glazbenom obliku).

(Učitelj pjeva: “Zbogom!”, djeca pjevaju: “Zbogom!”).

Korišteni Internet resursi:

http://vocalmuzshcola.ru-resursi:

Rabljene knjige:

M. A. Mikhailova Razvoj glazbenih sposobnosti kod djece. Popularan vodič za roditelje i odgojitelje. Razvojna akademija, 1997 .

Izbor urednika
Teško je pronaći dio piletine od kojeg je nemoguće napraviti pileću juhu. Juha od pilećih prsa, pileća juha...

Da biste pripremili punjene zelene rajčice za zimu, trebate uzeti luk, mrkvu i začine. Mogućnosti za pripremu marinada od povrća ...

Rajčica i češnjak su najukusnija kombinacija. Za ovo konzerviranje trebate uzeti male guste crvene rajčice šljive ...

Grissini su hrskavi štapići iz Italije. Peku se uglavnom od podloge od kvasca, posipane sjemenkama ili solju. Elegantan...
Raf kava je vruća mješavina espressa, vrhnja i vanilin šećera, umućena pomoću otvora za paru aparata za espresso u vrču. Njegova glavna karakteristika...
Hladni zalogaji na svečanom stolu igraju ključnu ulogu. Uostalom, ne samo da omogućuju gostima lagani zalogaj, već i lijep...
Sanjate li naučiti kako ukusno kuhati i impresionirati goste i domaća gurmanska jela? Da biste to učinili, uopće nije potrebno provoditi na ...
Pozdrav prijatelji! Predmet naše današnje analize je vegetarijanska majoneza. Mnogi poznati kulinarski stručnjaci vjeruju da je umak ...
Pita od jabuka pecivo je koje je svaka djevojčica naučila kuhati na satovima tehnologije. Upravo će pita s jabukama uvijek biti vrlo...