Dan slavenskog pisma cilj u vrtiću. Scenarij praznika u starijoj skupini "Dan slavenske pismenosti i kulture"


Dan slavenske pismenosti i kulture u predškolskoj ustanovi

Cilj: njegovati ljubav prema domovini, osjećaj ponosa u zemlji u kojoj živimo, poštovanje narodnih tradicija.
Zadaci:
Nastaviti s formiranjem interesa i poštovanja prema izvornoj kulturi, pokazati njezin odnos sa slavenskom kulturom.
Upoznati djecu s poviješću stvaranja slavenske abecede i njezinih utemeljitelja - braće Ćirila i Metoda.
Skrenuti pozornost djeci na značaj imena svakog slova ćirilice.
Formirati kod djece ideje o sličnostima i razlikama između moderne abecede i ćirilice.
Uz veselu rusku narodnu melodiju, djeca ulaze u dvoranu, obnavljaju se, stoje u polukrugu. (Slajd 1)
Odgojitelj: Dečki, danas idemo na putovanje, ali ne kroz gradove i zemlje, već na putovanje kroz vrijeme. Gledamo u daleku prošlost naše zemlje.
Živimo u zemlji koja ima nevjerojatno lijepo ime - Rusija!
Kako se zove naša država u kojoj živimo? (odgovori djece)
Prije mnogo godina Rusija se zvala drugačije - Rus, a naseljavali su je Slaveni, naši daleki preci. To su ljudi koji su živjeli prije mnogo, mnogo godina, to su djedovi i nane naših djedova i baka. Preci su sebe nazivali Slavenima, od njih potječe Rusija.
A to znači da su Slaveni slavan narod.
Dragi momci! Svake godine, prema staroj tradiciji, sve slavenske zemlje 24. svibnja obilježavaju praznik posvećen braći tvorcima slavenskog pisma - Ćirilu i Metodu. Braća Metodije i Ćiril bili su pravoslavni monasi. Živeći u grčkom samostanu, stvorili su novo pismo za slavenske narode: ćirilicu i glagoljicu. Godine 1991. u našoj zemlji pojavio se praznik slavenske kulture i pisma. (Slajd 2)

Po širokoj Rusiji - majko naša -
Širi se zvonjava.
Sada braća sveti Ćiril i Metod
Oni su slavljeni svojim radom.
Sjećaju se Ćirila i Metoda -
Slavna braćo ravnoapostolna
U Bjelorusiji, Makedoniji,
U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj.
Hvalite mudru braću u Bugarskoj,
U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji.
Svi narodi koji pišu ćirilicom,
Što se zovu od davnina slavenski,
Slavite podvig prvih učitelja,
Kršćanski prosvjetitelji.
Plavokosa i sivooka,
Sav svijetla lica i slavna srca,
Drevljani, Rusi, livade,
Reci mi tko si ti
MI SMO ROBOVI!
Svatko je zgodan sa svojim člankom,
Sve različite i sve slične
Sada se zovete - Rusi,
Od davnina, tko si ti?
MI SMO ROBOVI!
Krenimo na kratko putovanje parnom lokomotivom u prošlost kako bismo saznali kako se razvilo pisanje.
Djeca ulaze u „vlak“ i uz pjesmu odlaze na stanicu. (Slajd 3)
1 stanica. "Primitivno". Rock simboli - slova, hijeroglifi. Crtanje ugljenom.
slajd 4.Tako su u davna vremena ljudi razmjenjivali informacije šaljući jedni drugima razne predmete. Ispalo je glomazno i ​​ne osobito jasno. Kad su ljudi shvatili da je razmjena poruka problematičan posao, počeli su crtati te predmete.
slajd 5.Takve su slike pronađene na zidovima pećina u kojima su nekoć živjeli drevni ljudi. To su prvi koraci čovjeka do stvaranja pisma. Postupno su ljudi počeli zamjenjivati ​​crteže simbolima.

slajd 6. Natpisi su rađeni na kamenju, stijeni, na ploči. Naravno, bilo je teško nositi takva "slova" na udaljenosti, a ti su se znakovi mogli razumjeti na različite načine.
Slajd 7- Vrijeme je prolazilo. Postupno su ljudi prešli s crtanja na znakove, koje su počeli nazivati ​​slovima. Tako je rođeno pisanje.
(Praktična aktivnost učenika. Crtanje.) na 2 štafelaja 2 tima pošaljite poruku timu u obliku natpisa na stijenama, na primjer, idemo u lov ili su ubili mamuta.
Djeca ulaze u vlak i idu dalje. (Slajd 8)
Slajd 9. 2 stanica. "Povijesni". Ćirila i Metoda. glagoljicom i ćirilicom
Voditelj: Goy, vi ste naši slavni gosti, ljubazna, slatka djeca!
Pričat ću ti o svetoj Rusiji, o dalekim vremenima, tebi nepoznatim. Bilo jednom dobri momci, lijepe djevojke - crvene djevojke. Znale su orati i kositi, krojiti kule, tkati platna i izvezivati ​​na njima šare. Ali naši preci nisu poznavali slova, nisu znali čitati knjige i pisati slova. A u Rusiji su se pojavila mudra braća Ćiril i Metod. (Slajd 10) Mlađi brat Cyril sanjao je o pisanju knjiga razumljivih Slavenima, a za to je bilo potrebno smisliti slova. Godine su prošle. Braća su rasla i učila. Ali san o stvaranju slavenske abecede nije napustio svog mlađeg brata. Puno je radio. I sada je abeceda bila spremna. Njegov stariji brat Metod počeo mu je pomagati. Ćirila i Metoda napravili su sjajan posao! Ovaj događaj dogodio se jako davno.
Učiteljica pokazuje ćirilicu - slavensku abecedu, naglašavajući da nazivi slova trebaju podsjećati ljude na riječi koje se ne zaboravljaju: "zemlja", "život", "dobro" itd. (Slajd 11)
Svako slovo u drevnoj slavenskoj abecedi bilo je posebno. Imala je ime.
Što mislite koliko je knjiga bilo u to vrijeme? Zašto? (Odgovori djece).
U to vrijeme lisice su knjige pisale rukom, jedna knjiga se pisala nekoliko godina. Mnogi su htjeli čitati knjige, ali ih je bilo vrlo malo, pa su ljudi počeli razmišljati o tome kako pojednostaviti taj proces. (Slajd 12)
Sada poslušajte priču. U jednom ruskom selu živio je dječak Vanja Fedorov. Njegov otac je prepisivao knjige, bio je pisar, i Vanja je vidio koliko je to teško. Htio je napraviti tiskaru da se mnoge knjige mogu tiskati, da ljudi iz knjiga nauče mnogo mudrosti. Da biste tiskali knjigu, prvo ste morali izrezati slova. Velika slova bila su lijepo ukrašena. (Slajd 13)
Pozovite djecu da izrezuju velika izrezbarena slova.
Krećemo prema sljedećoj stanici. (Slajd 14)

3 stanica. "Muzikalan i razigran". Narodne igre. (Slajd 15)
Odgajatelj: Da, kakvim je ljepotama bogata ruska zemlja: duge pletenice, svijetle haljine, raznobojni, šareni šalovi. Zašto sada ne bismo s njima odigrali neku zanimljivu igru? Rastavite, ljudi, maramice, izađite u šetnju u krug.
Održava se glazbena igra „Dodaj rupčić“ po izboru
Tko ima rubac ostaje u krugu i pleše, ostali ponavljaju.
Pjesma "Moja Rusija"
Slaveni su puno radili, ali voljeli su se zabavljati, voljeli su pjevati pjesme i plesati.
I idemo na sljedeću stanicu. (Slajd 16)
4. postaja "Vila-tajanstvena"(Slajd 17)
1) Na stranicama su sjedile 33 sestre.
Sjedili su jedno uz drugo, ne šute, zagonetke nam pričaju.
Ako znate njihovu tajnu, onda ćete pronaći odgovor na sve. (Pisma)
2) Govori tiho, ali jasno i nije dosadno.
Ako češće razgovaraš s njom, postat ćeš četiri puta pametniji. (Knjiga)
3) Prva knjiga u kojoj proučavate slova,
Kako je zoveš? (Primer)
Od slova do slova - bit će riječ,
Riječ po riječ - govor je spreman.
I melodična i vitka,
Ona zvuči poput glazbe.
Pa slavimo ova slova!
Neka dođu djeci
I biti slavan
Naše slavensko pismo.
Izreke ČITANJE DJECI
Um bez knjige je kao ptica bez krila.
Što je perom napisano, ne može se sjekirom posjeći.
Ptica nije crvena od pera, crvena je od uma.
Dobru knjigu nije teško pročitati.
Od pamtivijeka podiže osobu.
Zlato se vadi iz zemlje, a znanje iz knjige.
Nije dobro za čitanje knjiga ako u njima ima samo nekoliko centimetara.
Izgovoreno je bilo da ne, ali napisano živi vječno.
Gubitak je vremena pecati bez udice i učiti bez knjige.
Knjiga je za um ono što je topla kiša za sadnice.
Knjiga u sreći ukrašava, a u nesreći tješi.
Kruh hrani toplinu, a knjiga hrani um.
Čitamo puno knjiga: priče, pjesme. Ali od ranog djetinjstva svi volimo bajke.
- Koje bajke znaš? Provjerimo? (Slajd 18)
1) Ljubazna djevojka živjela je u bajci,
Otišao sam posjetiti baku u šumu.
Mama je napravila prekrasan šešir
I ne zaboravi ponijeti pite.
Kako slatka djevojka.
Koje je njeno ime? … (Crvenkapica)
2) Ja sam drveni dječak,
Evo zlatnog ključa!
Artemon, Pierrot, Malvina -
Svi su oni prijatelji sa mnom.
Guram nos svuda,
Moje ime je ... (Pinokio)
3) Troje njih živi u kolibi,
Ima tri stolice i tri šalice,
Tri kreveta, tri jastuka.
Pogodi bez nagovještaja
Tko su junaci ove priče? (Tri medvjeda)
4) U mračnoj šumi na rubu,
Svi su zajedno živjeli u kolibi.
Djeca su čekala svoju majku
Vuk nije smio u kuću.
Ova priča je za momke ... (Vuk i sedam kozlića)
5) Ispunjene tri želje,
Ali starac je kažnjen
Za staricu tri greške
Sve sam uzeo nazad (Zlatna ribica) ...
6) Stara je baka, stara je baba,
Crna mačka, koščata noga
U ruskim bajkama zlikovac je prvi.
Djeco, ovo je (Baba Yaga) ...
Putovali smo iz prošlosti u sadašnjost i saznali koliko je knjiga bila teška za nastajanje, puno je ljudi radilo na njenom stvaranju, ona je naš pravi prijatelj, i puno nas uči, pa čuvajmo knjigu.
Evo dečki, i naše fantastično putovanje je završilo, predlažem da sjednemo na svoja mjesta i vratimo se u vrtić. (Slajd 19)
Dva brata, Ćirilo i Metodije,
Želimo vam reći hvala
Za slova koja su nam stvarno potrebna
Da nas nauči čitati. (Slajd 20)

Scenarij praznika slavenske pismenosti i kulture u pripremnoj skupini vrtića za školu.

Programski zadaci: Upoznati djecu sa slavenskim prosvjetiteljima Ćirilom i Metodom; dati ideju o slavenskoj abecedi - ćirilici; razvijati govor, mišljenje, znatiželju; njegovati ljubav prema zavičajnom jeziku, usput.

Dvorana je ukrašena slavenskim slovima, ruskim starinama

(pero, tintarnica, stolna lampa ili svijeća)

Napredak događaja.

Zvono se oglasi.

1 čitatelj:
Osvrnite se na naše pretke
O herojima prošlosti.
Sjetite ih se lijepom riječi -
Slava im, žilavi borci!
Slava našoj strani!
Slava ruskoj starini!
A o ovom starom
Počet ću pričati
Tako da ljudi znaju
O poslovima domovine:

Vodeći . Goy, vi ste naši slavni gosti, draga, draga djeco! Pričat ću ti o svetoj Rusiji, o dalekim vremenima, tebi nepoznatim. Živjeli - tada su dobri momci bili dobri, lijepe djevojke bile su crvene. I imali su dobre majke, bradate mudre očeve. Znale su orati i kositi, kod kuće su znale cijepati kule, znale su platna tkati, šarama ih vezeti.

Ali naši preci nisu poznavali slova, nisu znali čitati knjige i pisati slova. A u Rusiji su se pojavila dva prosvjetitelja, mudra braća Ćiril i Metod. Braća su stvorila abecedu za Slavene.

Čuje se zvono.

2. čitač
Po širokoj Rusiji - naša majka
Širi se zvonjava.
Sada braća sveti Ćiril i Metod
Oni su slavljeni svojim radom.

3. čitač.
Sjećaju se Ćirila i Metoda,
Braćo slavnih ravnoapostolnih,
U Bjelorusiji, Makedoniji,
U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj,

Hvalite mudru braću u Bugarskoj,
U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji.

4. čitač.
Svi narodi koji pišu ćirilicom,
Što se zovu od davnina slavenski,
Slavite podvig prvih učitelja,
Kršćanski prosvjetitelji.

5. čitač.
Plavokosa i sivooka,
Sav svijetla lica i slavna srca,
Drevljani, Rusi, livade,
Reci mi tko si ti
svi. Mi smo Slaveni!

Vodeći Nazivi slova podsjećali su ljude na takve riječi koje se ne smiju zaboraviti: "dobro", "živjeti", "zemlja", "ljudi", "mir". Neka ova stara slova sada ožive uz pomoć našeg velikog čarobnog ABC-a.Unesite slova.

Az . Pozdrav djeco! Tako je, zovem se "Az".

Bukve . Moje ime je "Buki".

Vodeći . Ispalo je riječ "ABC". Vi, draga slova, imate veliku čast stajati na početku naše abecede. Tako se kaže u narodu: "Prvo," az "i" bukve ", pa onda nauka."

voditi . Moje ime je "Vedi". Sve znam, sve znam.

Glagol. Ja sam slovo "Glagol".

Govoriti znači govoriti.

Dobro . Moje ime je Good.

Ljubaznost je najbolja karakterna osobina osobe.

Nije lako biti ljubazan
Ljubaznost ne ovisi o rastu,
Ljubaznost ne ovisi o boji,
Ljubaznost nije medenjak, nije bombon.

Samo moraš biti jako ljubazan.
Da se u nevolji ne zaborave.
I narodi će živjeti zajedno,
Ako budemo ljubazniji prema vama.

narod. Ja sam slovo "Ljudi".

Ljudi živite u slozi
Donesite dobrotu i ljubav.
Blistavo sunce nije podijeljeno na dijelove,
I vječna se zemlja ne može podijeliti,
Ali iskra sreće
Možeš, moraš
Možete dati svojim prijateljima.

Djeca pjevaju pjesmu o prijateljstvu.

Igra "Sakupi riječi"

(djeca se dijele u dvije ekipe i skupljaju riječi mir, mama)

Mudri ljudi odavno znaju:
Gdje su pametne misli tijesne,
Nema ljubomore ni dosade.
Tamo su majstori svih zanata.
Šivati, kuhati i crtati,
Pjevajte i plešite glasno.

Ples slova.

Vodeći: Slavenska slova su se promijenila i zamijenjena su ruskom abecedom

(Izlaze ruska slova)

Slovo a:

Svi znaju slovo A.

Pismo je jako lijepo.

I da, slovo A

Glavni u abecedi.

Slovo O:

Slovo O - mjesec i sunce,

Kuća ima okrugli prozor

I sat i kotač

I čini se da to nije sve.

Slovo B:

Veseli debeli klaun

Svira trubu.

Na ovom trbušastom

Izgleda kao B.

Slovo B:

B - slovo je vrlo važno,

Zamišljao sam da je strašno.

Prsa su kotač, trbuh je napuhan,

Kao da tu nema ništa važnije.

Domaćin: Sada pogodite zagonetke.

Crne ptice na svakoj stranici
Šute, čekaju da ih netko pogodi (pisma)

Slova-značke, kao borci na paradi,
U strogom redu izgrađen u nizu.

Svatko stoji na određenom mjestu.

To se zove sistem...
abeceda

Prvi, najvažnijiOvo je glavno slovo u abecedi.Aibolit ako sretneš,Recite slovo ovdje..a

Svi janjci znaju slovoSamo malo omekšati.Znam i tiDa je ovo pismo pismo..b.

Vuk, vučić i vučica
Treba malo naučiti.
Oni uopće ne znaju, u tome je problem!
Kojim slovom počinju njihova imena?u

Oriola se igrala iglom,

Ubola se, počela je plakati.

Oriole viče: "I-i",

Plače samo sa slovom ... ("i")

Ima ga u svakom džepu
Ima ga u svakom džepu

U torbi, u sobi, u ruci,

Jedi u loncu, jedi u čaši,

I dvije cijele u novčaniku.

Bez toga krava neće dati

Imamo svježe mlijeko.

Ovo nije riječ, već samo slovo A


Vodeći: Bravo momci! Sve zagonetke riješene.

Rusija je bogata talentima,
Rusija je jaka talentima.
Ako djevojke pjevaju, -
Dakle, ona će živjeti.

Djevojke pjevaju pjesmu o slovima

Vodeći.
Dva udarca, dva udarca,
Od pete do prstiju
Ples iz ruskih bajki
Iznad nosa i ruke u stranu!
Pjesma "ABC"

Djeca nose plakate sa slikom abecede.

6čitač.
Od slova do slova - bit će riječ,
Riječ po riječ - govor je spreman.
I melodična, i vitka,
Ona zvuči poput glazbe.

7 stari.
Slavimo ova slova!
Neka dođu djeci
I biti slavan
Naše slavensko pismo!

8 stari.
Vjerno služimo domovini,
Ti si jedan od sinova.
Rastite tako da budete potrebni
Dragi svojoj domovini!

9 stari.
Čeka vas nagrada za vaš rad -
Prekrasan gol u daljini
Ali morate pogledati
Na putu kojim smo prošli.

10 stari.
Ne postoji ništa bolje, ljepše
Draga domovino tvoja!
Osvrnite se na naše pretke
O herojima prošlosti!

16 stari.
Sjetite ih se lijepom riječi -
Slava im, borci su surovi,
Slava našoj strani!
Slava ruskoj starini!

Pjesma "Došla nam abeceda"

Sadržaj razvoja

Blagdanski scenarij

"Putovanje u zemlju slova"

posvećena Danu slavenske pismenosti i kulture .

Ciljevi: upoznati djecu s blagdanom slavenske pismenosti, sa svetim Ćirilom i Metodom. Proširiti razumijevanje djece o kulturnoj baštini našeg naroda. Razvijati kreativnost, maštu, pažnju, pamćenje. Promicati razvoj interesa, ljubavi prema knjizi.

Tijek praznika.

Vodeći:

Dragi momci! Danas idemo na jedno neobično putovanje, u bajnu zemlju slova. Slave rođendan i pozivaju nas u goste (zvuči glazba, djeca se poredaju u kolonu, poput “vlaka”).

Dijete:

Pogledajte kakav smo čudesni vlak dobili.

Možete se ukrcati na vlak.

Vrlo brzo će požuriti

Od granice do granice

Kroz stepe do plavih planina

Na zelenom svjetlu na semaforu (djeca sjedaju)

Vodeći:

Da bismo krenuli na put potrebna nam je karta s kojom ćemo putovati kroz bajkovite gradove.

(Voditelj objašnjava rad na karti)

Vodeći:

Evo prvog grada u koji ćemo iz vrtića. U njoj žive slova, zato se i zove ABVGDeika.

Dijete:

Žurimo u grad ABVGDeyka.

Danas nam je put otvoren

Ne smiješ zakasniti

Idemo prijatelji! (djeca kreću uz glazbu)

Vodeći:

Ljudi, stigli smo u grad. Pogledajte kako je ovo zanimljivo. U njemu žive različita slova: drevna i ruska. Gdje su?

Evo ih, pogledajte - ovo su ruska slova, (izlaze djeca - slova)

Slovo a:

Svi znaju slovo A.

Pismo je jako lijepo.

I da, slovo A

Glavni u abecedi.

Slovo O:

Slovo O - mjesec i sunce,

Kuća ima okrugli prozor

I sat i kotač

I čini se da to nije sve.

Slovo B:

Veseli debeli klaun

Svira trubu.

Na ovom trbušastom

Izgleda kao B.

Slovo B:

B - slovo je vrlo važno,

Zamišljao sam da je strašno.

Prsa su kotač, trbuh je napuhan,

Kao da tu nema ništa važnije.

Vodeći:

Hvala vam draga pisma na prekrasnim pjesmama. Ljudi, volite li slova?

Vodeći:

A tu su i druga slova koja su bila prije. Evo ih. (djeca razmatraju ćirilicu)

Vodeći:

Pogledajte ova slova. Jesu li vam poznati?

djeca:

Malo neshvatljivo.

Vodeći:

Ovo je slovo "Az", naše rusko slovo "A" izgleda tako. Ovo je slovo "Buki". Izgleda kao naše slovo "B". Ovo je "Vedi". Izgleda kao slovo "B".

Vodeći:

Dečki, a sva su ova slova izmislila dva brata - Ćiril i Metod, sada ih svi ljudi znaju. Zahvaljujući Ćirilu i Metodu, možemo komunicirati jedni s drugima, pisati knjige, čitati. Toliko su služili Bogu i ljudima da ih je Gospodin proslavio kao svece. Ljudi se mole i traže od njih pomoć u učenju i svim dobrim djelima (gledaju u ikone). Ljudi, pogledajte ovu ikonu. Prikazuje Svetu braću Ćirila i Metoda.

Po širokoj Rusiji - naša majka

Širi se zvonjava.

Sada braća sveti Ćiril i Metod

Oni su slavljeni svojim radom.

Sjeti se Ćirila i Metoda,

slavna braćo,

U Bjelorusiji, Makedoniji,

U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj,

Hvalite mudru braću u Bugarskoj,

U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji.

Svi narodi koji pišu ćirilicom,

Što se zovu od davnina slavenski,

Slavite podvig prvih učitelja,

Kršćanski prosvjetitelji.

Vodeći:

Što u rukama drži sv. Kiril?

djeca:

Vodeći:

Tako je, to je stara abeceda. Oni su učili ta slova sa svim ljudima i zahvaljujući njima ljudi su naučili pisati i čitati, naučili puno novih stvari.

Vodeći:

A sada, dečki nas zovu pismima da igramo s njima. Poslušajte zagonetke:

Zagonetka prva: 33 sestre sjedile su na stranicama.

Sjedili su jedno uz drugo, ne šute, zagonetke nam pričaju.

Ako znate njihovu tajnu, onda ćete pronaći odgovor na sve. (Pisma)

Zagonetka druga: Govori tiho, ali jasno i nije dosadno.

Ako češće razgovaraš s njom, postat ćeš četiri puta pametniji. (Knjiga)

Zagonetka tri: Prva knjiga u kojoj proučavate slova

Kako je zoveš? (Primer)

Misterij četiri: Nema ni noge ni krila,

Brzo leti, ne možeš ga stići . (Vrijeme)

Peta zagonetka: Ne mjerom, ne težinom,

Ali svi ga imaju . (Um)

Misterij šest: Zid je velik i važan,

Kuća je katnica.

Već smo pročitali sve stanare u prizemlju . (polica za knjige)

Vodeći:

Bravo, djeco, znate rješavati zagonetke. Kako lijep grad ABVGDijk, koliko smo ovdje naučili! Zapeli smo. Vrijeme je da nastavimo naprijed. Opet ćemo putovati vlakom. Pogledajmo našu kartu! Kamo pokazuje strelica?

djeca:

Za knjige.

Vodeći:

Tako je, ljudi, idemo u vrlo zanimljiv grad knjige.

Sirena zuji bez imalo laži.

Pažnja, stigli smo u grad knjige. Već znamo da su Ćiril i Metod izmislili slova, a drugi ljudi koriste ta slova za pisanje knjiga. Pogledaj koliko knjiga ima! Ove su knjige napisane slovima koja su smislila dva sveta brata. Ova knjiga se zove Psalmi. Ovo je Trebnik, u ovoj knjizi su napisane posebne molitve koje ljudi čitaju za različite prilike. A ovo je pravoslavno pismo, tako se zove jer sva njegova slova i riječi govore o Bogu, o vjeri u Njega.

Vodeći:

Dečki, pokušajmo i mi s vama napraviti knjige. Pred vama su knjige. Razlikuju se po boji. Potrebno je skupiti listove iste boje i pričvrstiti ih vrpcom (djeca skupljaju knjige).

Vodeći:

Bravo dečki, kakve lijepe knjige imate!

Vodeći:

Evo sljedećeg grada - Spretne ruke. Ovdje ćemo biti gospodari. I poput Ćirila i Metoda ukrasit ćemo prvo slovo svoga imena.

Olya, kojim slovom počinje tvoje ime?

Dečki, što mislite kako možemo ukrasiti slova? (uzorak, boje) (pokažite na ploči elemente koji se mogu ukrasiti) Pogledajte kako ja ukrašavam svoje slovo. Moje ime počinje slovom O (Djeca ukrašavaju svoja slova.)

Ljudi, kakva ste lijepa pisma dobili. Pokažite ih svojim gostima. (pokaži slova)

Vodeći:

Je li vam bilo teško smisliti uzorak? (odgovor) Sada znate koliko je Ćirilu i Metodu bilo teško doći do tako lijepih slova. Poklonimo ova pisma našim roditeljima u čast blagdana Ćirila i Metoda i objasnimo im koji je danas praznik.

Vodeći:

I tako je naš odmor došao kraju. Na kraju vam želim reći, dragi momci: "Čuvajte naš jezik, naš lijepi ruski jezik, ovo blago, ovu imovinu koju su nam prenijeli naši prethodnici!"

Dijete:

Zahvalni smo na prosvjetljenju.

Znanost je sunce, grije dušu!

Blagoslovljen rukom otaca,

Hrabro u povijest!

Dijete:

Sudbina nas je vratila u život

Stvoritelji Metodije i Ćirilo,

Nije im vrijeme zaboravilo imena,

Slavenski narod nije zaboravio.

Uz glazbu, djeca se postrojavaju u grupe

Ekaterina Malygina

OPĆINSKA SAMOSTALNA OPĆE OBRAZOVNA USTANOVA

"SREDNJA ŠKOLA № 2 NEMAN" prije

Zabava« Dan slavenske pismenosti i kulture»

za djeca starije predškolske dobi.

Pripremljeno i provedeno:

Malygina E. A.

Cilj: Predstavite predškolci sa slavenskom kulturom.

Zadaci:

1. Nastaviti formiranje interesa i poštovanja prema zavičajnom Kultura.

2. Razviti spoznajni interes, proširiti horizonte.

3. Predstavite Staroslavensko pismo;

4. Obratite pažnju djece o značaju svakog slova ćirilice

5. Gajiti ljubav prema domovini, osjećaj patriotizma, ponosa na zemlju u kojoj živimo, poštivanje narodnih tradicija.

Napredak događaja:

U dvoranu ulazi učitelj u narodnoj nošnji

njegovatelj

U našoj širokoj Rusiji, majko,

Širi se zvonjava.

Sada braća sveti Ćiril i Metod

Za njihov trud su slavljeni.

Sjećaju se Ćirila i Metoda,

Braća slavni ravnoapostolni,

U Bjelorusiji, Makedoniji,

U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj.

Hvalite mudru braću u Bugarskoj,

U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji.

Svi narodi koji pišu ćirilicom,

Što se zove od davnina slavenski,

pohvale podvig prvih učitelja,

Kršćanski prosvjetitelji.

Blagdanska zvona zvone. Djeca se uvlače u dvoranu i zaustavljaju se okrenuta prema gostima

Plavokosa, sivooka,

Sav vedar u licu i srcu slavno.

Drevljani, Rusi, Slaveni

Reci mi tko smo mi?

djeca (u zboru) mi - Slaveni!

Svatko je zgodan sa svojim člankom,

Sve različite i sve slične

Sada se zovemo Rusi,

Od davnina, tko smo mi?

djeca (u zboru) mi - Slaveni!

Častimo breze bijele debla,

Volimo naše besplatne pjesme.

Zovemo se Oli, Masha, Tanya

Reci mi tko smo mi?

djeca (u zboru) mi - Slaveni!

Zvono se oglasi. Djeca sjede.

Učitelj izlazi sa svitkom u rukama.

njegovatelj

Zdravo, naši dragi gosti, ljubazno slatka djeca. Pričat ću ti o svetoj Rusiji, o dalekim vremenima, tebi nepoznatim.

Živjele - tada su bile dobre momke, lijepe crvendaće. I imali su dobre majke, bradate mudre očeve. Znale su orati i kositi, krojiti kule, tkati platna i izvezivati ​​na njima šare. Ovdje naši preci nisu znali slova, nisu znali čitati knjige, da pisma za pisanje.

(Slajd 2) A u Rusiji su se pojavila dva prosvjetitelja, mudra braća Ćiril i Metod. Porijeklom su bili iz makedonskog grada Soluna. Ćiril je studirao teologiju i predavao filozofiju. Zvali su ga filozofom, a na ruskom mudracem. Od djetinjstva je sanjao o pisanju knjiga koje su razumljive Slaveni. Počeo je pomagati stariji brat Metodije. Dugo su slušali ruski govor, a onda su ga počeli zapisivati. I smislili su početna slova i od njih sastavili abecedu. (Slajd 3)

Otvara svitak, prikazuje abecedu. slajd 4

Zvuči zbor « budi slavan» iz opere M. I. Glinke "Ivan Susanin".

Odgajatelj Kako se zove ova abeceda?

djeca (u zboru)ćirilica!

Odgajatelj Zašto se tako zove?

Djeca u čast Ćirilu, svom tvorcu.

Učitelj Pažljivo pogledaj ova slova.

Podsjećaju li vas na slova koja već znate?

Pedagog Svako slovo u prastarom slavenski abeceda je bila posebna. Imala je svoje ime.

Čuj kako zvuči drevni alfabet: az, bukve, olovo, glagol ...

Imena slova podsjećala su ljude na njihova život:

"dobro", "narod", "Zemlja", "mir" itd.

Danas ćemo ih oživjeti berba slova i upoznati njihovo značenje.

Zvuči izvadak zbora « budi slavan» M. I. Glinka.

Djeca redom uzimaju slova i izlaze

Dijete izlazi s pismom.

Reb. ALI (Lisa) Pozdrav djeco! Moje ime je AZ. Navedi riječi koje počinju ovim slovom.

Popis djece.

Dijete izlazi s pismom.

Reb. B (Paša) Moje ime je BUKI. Sjetite se koliko dobrih riječi počinje ovim slovom.

Popis djece.

Odgajatelj Vi, draga slova, imate veliku čast stajati na početku naše abecede. U narodu tako oni kažu: "Prvo "az", "bukve" a onda i sve nauke. Sa poznavanjem osnova počinje put svakog od vas u svijet znanja! I još jedno pismo juri prema nama.

Dijete istrčava.

Molim predstavi se!

Reb. Moje ime je "Voditi"! Sve znam, sve znam.

Pogodi moju zagonetku:

Ona je najbogatija na svijetu

Po njemu trče djeca.

A u proljeće sve je u boji,

I tako lijepa u zoru.

I hrani sve ljude na svijetu.

Što je ovo? Recite mi, djeco. (Zemlja) slajd 5

okrugli ples "Zemeljuška-černozem"

njegovatelj

I nastavit ćemo naše upoznavanje s Slavenska azbuka.

Zvuči ulomak zbora « budi slavan» M. I. Glinka.

Dijete istrčava.

Reb. G Pozdrav djeco! Ja sam pismo "Glagol". govoriti znači

razgovor. Ali prije nego što progovorite, morate dobro razmisliti.

Narod je govorio: “Kažeš - ne okrećeš se, a skupo bi dao

riječ, ali je ne možete otkupiti.

njegovatelj

U Rusiji su uvijek poštovali one koji su učili čitati i pisati - znali su čitati i pisati. I o tome postoje mnoge poslovice. A sad ćemo provjeriti kako znaš poslovice:

Tko puno čita, puno zna

S knjigom ćeš voditi, pamet ćeš dobiti.

Više pametnih, manje budala.

Napisano perom, ne možeš sjekirom sjeći

Tko je puno pismeniji, taj neće biti ponor.

njegovatelj: Vidi, još jedno pismo žuri prema nama.

Dijete istrčava.

Reb. D Ljubazno dan! Moje ime je "Dobro".

Kako dobro ime imaš! Dobro.

Reb. D Slajd broj 7

Ljubaznost je najbolja karakterna osobina osobe.

Nije lako biti ljubazan

Ljubaznost ne ovisi o rastu,

Ljubaznost ne ovisi o boji,

Ljubaznost nije medenjak, nije bombon.

Samo moraš biti jako ljubazan.

Da se u nevolji ne zaborave.

I narodi će živjeti zajedno,

Ako budemo ljubazniji prema vama.

Ljubaznost čini ljude sretnima

A zauzvrat ne zahtijeva nagradu.

Ljubaznost tijekom godina stariti,

Ljubaznost će vas zagrijati od hladnoće.

Ako dobrota sja kao sunce

Raduju se odrasli i djeca.

njegovatelj: Od "ABC" Dolazi nam novi gost!

Dijete istrčava.

Reb. L Pozdrav djeco! Ja sam pismo "Narod"!

Ljudi, jeste li dobro?

Donosite li privrženost i ljubav?

Blistavo sunce nije podijeljeno na dijelove,

I vječna se zemlja ne može podijeliti,

Ali iskra sreće

Možeš, moraš

Možete dati svojim prijateljima.

Ples "Prijateljstvo"

njegovatelj: Upoznajte, stiže nam novo pismo.

Dijete istrčava.

Reb. M Zdravo, moje ime je "Razmišljati".

Moja je mudrost odavno poznata.

Pokušajte pogoditi moje zagonetke:

1. Iako nije šešir, ali s poljima,

Ne cvijet, nego korijen,

Razgovara s nama

Strpljivi jezik. (Knjiga)

2. Prva knjiga za djecu.

Poučava - muči, a poučava - godi. (ABC)

3. Crna, obline,

Iz porodi su svi glupi.

Hoće li stajati u redu

Sada će oni govoriti. (Pisma)

Odgajatelj Ima piskavih slova,

Čuju se zvižduća slova

I samo jedan od njih

Gromoglasno pismo.

Dijete istrčava.

Reb. p Slajd 8

Pozdrav djeco! Ja sam pismo "Rtsy"!

Nije ni čudo što sam ponosna na sebe

Uostalom, ja sam početak riječi "Rus".

U svačijem si srcu

Domovina - Rusija!

bijele breze,

Uho se izlije.

Nema vas mirnijeg

Niste ljepši

Nema druge na svijetu

Takva domovina!

Reb. Rusija je bogata talentima,

Rusija je jaka talentima.

Ako dječaci pjevaju

Dakle, ona će živjeti.

Pjesma "Grove" (Djeca se raziđu po tepihu, nakon pjesme odlaze do stolica)

Hvala vam, slova, učite nas ljepoti, dobroti, mudrosti.

Hvala svetoj braći Ćirilu i Metodu što su nam dali Slavenska azbuka. 43 sestrinska slova nas gledaju i pozivaju na daljnje upoznavanje. Ali to će biti sljedeći put. A sada upoznajte modernu rusku abecedu.

Glazba zvuči. Slajd 10

Izlazi ruska abeceda.

Ruski jezik.

Volim svoj materinji jezik!

Jasno je svima

On je melodičan

On je, kao i ruski narod, mnogostran,

Kao naša moć, moćna.

On je jezik mjeseca i planeta,

Naši sateliti i rakete

Za okruglim stolom

Izgovori to m:

nedvosmislen i izravan,

To je poput same istine.

njegovatelj:

Vjerno služimo domovini,

Ti si jedan od sinova.

Rastite tako da budete potrebni

Dragi svojoj domovini!

Čeka vas nagrada za vaš rad -

Prekrasan gol u daljini

Ali morate pogledati

Na putu kojim smo prošli.

Ne postoji ništa bolje, ljepše

Draga domovino tvoja!

Osvrnite se na naše pretke

O herojima prošlosti!

Sjetite ih se lijepom riječi -

Slava im, borci teški,

Slava našoj strani!

Slava ruskoj starini!



Anna Petrishenko
Lekcija s djecom starije predškolske dobi "Dan slavenske pismenosti i kulture"

Cilj: Njegovati ljubav prema domovini, poštivanje narodnih tradicija.

Zadaci:

Dati znanja o Ćirilu i Metodu, kao utemeljiteljima slavenske pismenosti.

Upoznati staroslavensko pismo;

Formirati kod djece ideje o sličnostima i razlikama između moderne i slavenske abecede;

Formirati moralni i estetski stav prema svijetu oko sebe.

Metode i tehnike:

Aktivacija raznih analizatora:

verbalno (umjetnička riječ, razgovor, pitanje-odgovor, problemska pitanja)

igranje (kretanje, trenutak iznenađenja)

praktični (zabavne vježbe, čitanje poslovica, pjesama, dinamička stanka, razmišljanje)

Oprema: Demo: ABC, računalna prezentacija; kamen; voštane bojice, listovi papira; izložbe knjiga.

Glazbeni aranžman: glazbena pratnja

Pripremni radovi.

Kognitivni razvoj: izlet u knjižnicu, gledanje knjiga

Razvoj govora: učenje pjesama i poslovica na temu lekcije

GCD napredak:

Odgajatelj:

(Pokazuje djeci abecedu.)

Što je ovo? (knjiga, bukvar, udžbenik)

Čemu služi? (djeca iz njega uče slova, uče čitati)

Sva slova zajedno kako se zovu (abeceda)

Abeceda je naš najbolji prijatelj, svi znaju sve na svijetu!

Mnogo je slova okolo, sva ih djeca uče.

Zašto su nam potrebna slova? (možemo komunicirati jedni s drugima na daljinu - napisati pismo, naučiti nove stvari iz knjiga i časopisa)

Kako su nastala pisma? Sada ću govoriti o tome kako se pojavilo pisanje.

Dugo su vremena stari ljudi prenosili informacije jedni drugima crtajući životinje, scene lova na stijenama i kamenju. Bili su to prvi koraci čovjeka do stvaranja pisma. (slajd)

Kasnije su ljudi počeli crteže zamjenjivati ​​simbolima. Kako bi se podaci dulje sačuvali, primitivni ljudi su oštrim kamenom izbijali siluete životinja i simbole na stijenama. (slajd)

Ovdje imamo kamen iz prošlosti. Pokušajmo poput starih ljudi ostaviti neku poruku. (U hodniku je veliki kamen. Djeca pokušavaju uklesati znak na njemu)

Je li lako napisati poruku i dostaviti je na odredište? (ne, težak je, teško je i dugo izbaciti crtež)

Tako je, pa su ljudi počeli pisati na materijalu koji je lakše pronaći ili napraviti. Ljudi su počeli pisati šiljastim štapićima - zvali su ih pisanje. Umjesto papira koristili su voštane pločice i brezovu koru – brezovu koru. (slajd)

Vrijeme je prolazilo. Zamijenili su ih pero i papir (Slajd)

Poslušajte povijest abecede.

Davno su naši preci obrađivali zemlju, obrađivali zemlju, gradili kuće, tkali platna, vezli, ali nisu znali čitati knjige i pisati slova. U to su vrijeme bila dva brata propovjednika. Ćirila i Metoda. Mlađi brat Cyril odlučio je pisati knjige razumljive Slavenima, ali za to je bilo potrebno izmisliti slavenska slova. Ovo su braća učinila. Njihova abeceda imala je 44 slova. (slajd)

U čast prosvjetitelja Ćirila i Metoda ustanovljen je praznik - Dan slavenske pismenosti i kulture. Svake se godine 24. svibnja u svim slavenskim zemljama svečano slave sveti Ćiril i Metod. (slajd)

Prva slavenska pisma bile su glagoljica i ćirilica. Naziv abecede "glagoljica" dolazi od riječi VERB, što znači "govor". A "ćirilica" je dobila ime po svom tvorcu Ćirilu. Kasnije je ova abeceda postala osnova za rusku abecedu (slajdovi).

Knjige su se u Rusiji izrađivale od pergamenta: posebno obrađene ovčje kože. Za jednu knjigu ponekad je trebalo i do 30 životinjskih koža - cijelo stado! Zato su knjige bile skupe i kupovali su ih samo vrlo bogati ljudi. (slajd)

Obična slova pisala su se na jeftinijem materijalu od brezove kore. Znakovi su nanošeni koštanom šipkom. Novgorodska pisma od brezove kore potvrdila su pretpostavku da je već u staroj Rusiji bilo mnogo onih koji su znali pisati i čitati. (slajd)

Odraz.

Dođite momci i napisat ćemo poruku prošlosti.

(dijele papir i bojice)

Pojavom staroruske abecede počele su se pisati knjige. Uglavnom su to bile crkvene knjige, učenja i znanstveni radovi. (slajd)

Svako slovo u staroruskoj abecedi ima svoje ime: az, bukve, olovo, zemlja.

Nazivi slova podsjećali su ljude na riječi kao što su: "dobro", "živjeti", "zemlja", "ljudi", "mir".

Fizmunutka

Ljudi, imate li imena? Igrajmo se?

Čije ime počinje na slovo "A" - hajde da gazi, čije ime počinje na "B" - plješće, svi ostali će skočiti ...

Prva bukva drevne abecede zvala se "Az", druga - "Buki". Pokušajte ih sastaviti i vidite što će se dogoditi. (djeca dodaju slogove napisane na papiru)

Ispala je riječ "AZBUKA".

Narod kaže: “Prvo “az” i “bukve”, pa znanost.” Od osnova počinje put svakog od nas u svijet znanja.

Ljudi, znate li poslovice o dobrobiti podučavanja?

(Djeca čitaju poslovice po nahođenju učitelja)

Ne piši perom - umom.

Tko je puno pismeniji, taj neće biti ponor.

Više pametnih, manje budala.

Tko želi puno znati treba malo sna.

Ići u znanost znači podnositi muke.

Po Božjoj volji, svjetlo stoji, ljudi žive od nauke.

Bez boli nema nauke.

Ne misliti ništa - kisnuti stoljeće.

Trebalo je dugo vremena prije nego što je čovjek izumio tiskarski stroj. Ivan Fedorov prvi je izdavao tiskane knjige u Rusiji. To je bilo prije više od 400 godina. (slajd)

Prva početnica napisana je i tiskana 1574. godine. Bila je bez slika i nimalo nije ličila na početnicu po kojoj sada učimo abecedu. Slavenska slova su mnogo kompliciranija i teža od ruskih slova, bilo je potrebno više vremena i truda da se upamte nego da se upamte ruska. "Uče abecedu - viču na cijelu kolibu" Poslušajte kako su u stara vremena učili pismenost.

“Kako je crkveni službenik u stara vremena poučavao djecu” (djeca čitaju stih)

U stara vremena djeca su učila

Poučavao ih je crkveni službenik, -

Došao u zoru

I ponavljali su slova ovako:

A da B - kao Az i Buki,

B - kao olovo, G - glagol.

I učitelj za znanost

Tukao sam ih subotom.

Tako je divno na početku

Naše pismo je bilo!

Ovo je olovka napisala -

Iz guščjeg krila!

Vrijeme je prolazilo i teška slova su isključena iz abecede, druga su zamijenjena. I naša abeceda sada izgleda ovako (slajd)

A sada učimo slova iz ove početnice (slajd)

(Djeca čitaju poeziju)

Svi trebaju pisma

Slova su svima važna

Od njih tvorimo riječ,

I od riječi će biti govor!

Ljudi ne bi mogli

Kad ne bi bilo slova

Ne bi bilo komunikacije.

Dva brata Ćirila i Metoda,

Želimo vam reći hvala

Za slova koja su nam stvarno potrebna

Beskrajno smo zahvalni svetim Ćirilu i Metodu što su stvorili slavensko pismo. Sada ne možemo ni zamisliti kako bismo bez knjiga. Iz knjiga naučimo puno novih i zanimljivih stvari, knjiga nas puno nauči. Prije nego knjiga dođe u naš dom, mnogi su ljudi uložili svoj trud u stvaranje ove knjige, o tome smo već govorili u drugim razredima, a sada vas pozivamo da razmislite o knjigama.

(djeca su pozvana na izložbu knjiga)

Izbor urednika
POVIJEST RUSIJE Tema br. 12 SSSR-a 30-ih godina industrijalizacija u SSSR-u Industrijalizacija je ubrzani industrijski razvoj zemlje, u ...

PREDGOVOR "... Tako smo u ovim krajevima, s pomoću Božjom, primili nogu, nego vam čestitamo", napisao je Petar I u radosti Petrogradu 30. kolovoza...

Tema 3. Liberalizam u Rusiji 1. Evolucija ruskog liberalizma Ruski liberalizam je originalan fenomen koji se temelji na ...

Jedan od najsloženijih i najzanimljivijih problema u psihologiji je problem individualnih razlika. Teško je navesti samo jedno...
Rusko-japanski rat 1904.-1905 bio je od velike povijesne važnosti, iako su mnogi smatrali da je apsolutno besmislen. Ali ovaj rat...
Gubici Francuza od akcija partizana, po svemu sudeći, nikada se neće računati. Aleksej Šišov govori o "klubu narodnog rata", ...
Uvod U gospodarstvu bilo koje države, otkako se pojavio novac, emisija je igrala i igra svaki dan svestrano, a ponekad ...
Petar Veliki rođen je u Moskvi 1672. Njegovi roditelji su Aleksej Mihajlovič i Natalija Nariškina. Petera su odgajale dadilje, obrazovanje na ...
Teško je pronaći dio piletine od kojeg je nemoguće napraviti pileću juhu. Juha od pilećih prsa, pileća juha...