Oboznámenie sa s hudobnými nástrojmi v materskej škole. Synopsa hudobnej hodiny v seniorskej skupine: Oboznámenie sa s hudobnými nástrojmi


MBUDO CDT

Abstrakt lekcie.

téma:

učiteľ príp

vzdelanie Romashova O.N.

Tula, 2016

"Obchod s hudobnými nástrojmi"

Téma lekcie: "Hudobné nástroje"

Cieľ:

- rozvíjanie - rozvoj hudobnej a tvorivosť, psychofyzické funkcie (pamäť, pozornosť, vnímanie, myslenie, predstavivosť);

- vzdelávacie - upevňovanie a zovšeobecňovanie vedomostí o hudobných nástrojoch;

- pestovanie - výchova kultúry vystupovania, kultúry správania, tolerancie.

Vybavenie: počítač, projektor s plátnom, tabuľa, klavír.

Metodická podpora: karty s obrázkom hudobných nástrojov, magnetofón, plátno, detské hudobné nástroje, predmety: magnetofón, telefón, štetec na oblečenie, prášok, kazety, kotúče, tamburína, drevené lyžice, metalofón, noty, knihy o hudobných nástrojoch, omaľovánky hudobné nástroje, krém na ruky, hrnček, lepiaca páska; polotovary na výrobu protihlukových nástrojov.

Priebeh lekcie:

organizačná časť.

Ahojte chalani!

Chodíte radi nakupovať? (odpovede detí) Dnes pôjdeme do netradičného obchodu s hudobninami. Čo si myslíte, že sa dá predávať v tomto obchode? (odpovede detí) Pozri, na stole mám veľa rôznych vecí, ktoré sa dajú predať v obchode s hudobninami (položky sú rozložené na stole: magnetofón, telefón, kefa na prádlo, púder, kazety , kotúče, tamburína, varešky, metalofón, noty, knihy o hudobných nástrojoch, omaľovánky s hudobnými nástrojmi, krém na ruky, hrnček, páska Úloha: deti si musia vybrať produkty, ktoré sa dajú predávať v obchod s hudobninami).

Cieľ: rozvoj pozornosti, myslenia, pamäti.

Ktoré z týchto položiek sú hlavné, ktoré sa predávajú v hudobnom obchode? (odpovede detí)

Samozrejme, ide o hudobné nástroje.

Hlavná časť.

ATémou našej hodiny je „Hudobné nástroje“ . Zopakujme si ich (ústne opakovanie hudobných nástrojov)

Zapamätali sme si názvy hudobných nástrojov a teraz si zapamätáme, ako vyzerajú, a náš počítač nám s tým pomôže, takže pozor... Na obrazovke sa objaví nástroj a musíte povedať jeho meno.

2-3 snímky. Alternatívny vzhľad obrázkov hudobných nástrojov.

Cieľ: opakovanie preberanej látky, rozvoj pamäti, pozornosti.

A tiež vieme, že každý hudobný nástroj produkuje svoj vlastný jedinečný, magický zvuk. Poďme si zahrať hru „Hádaj, čo znie“.

Hra "Hádaj, čo znie."

Cieľ: rozvoj hudobného sluchu.

(za obrazovkou sú hudobné nástroje a nahrávka zvuku hudobných nástrojov, učiteľ hrá postupne na každý z nich a deti musia pomenovať znejúci hudobný nástroj)

Chlapci, môžu nástroje hrať samé? (odpovede detí)

Viete, v našej predajni sa stala nepríjemná historka, mladý predavač si poplietol, ktoré mašle, palice, kladivá patria ku ktorým nástrojom, pomôžme mu ich vytriediť. Pozor na obrazovku.

4-5 snímok. "Hudobné tyčinky" (výskyt paličiek z hudobných nástrojov na obrazovke, deti povedia názov a hádajú z akého nástroja, potom sa na obrazovke objaví hudobný nástroj, ktorý kontroluje, či deti odpovedali správne)

Cieľ: rozvoj logického myslenia.

Ako však môžu nástroje hrať samy o sebe? (odpovede detí)

Ako sa nazývajú ľudia, ktorí hrajú na hudobné nástroje? (odpovede detí) Teraz sa na obrazovke objavia obrázky hudobníkov hrajúcich na určité hudobné nástroje, budete musieť povedať, ako sa volajú.

6-8 snímok. "Kto hrá čo?" (Na obrazovke sa striedavo objavujú hudobníci s hudobnými nástrojmi)

Cieľ: rozvoj myslenia, pamäti.

A teraz vezmem do ruky tamburínu a maracas a tiež sa stanem hudobníkom, aký druh? (odpovede detí) A poďme sa hrať"Hádaj, ako sa volá"

Cieľ: rozvoj sluchovej pozornosti, koordinácie pohybov, orientácie v priestore.

V hudobnom obchode sú nástroje vždy zoskupené. Vieme, že existujú tri hlavné skupiny hudobných nástrojov: sláčikové, dychové a perkusie.

Cvičenie: Na tabuli mám obrázky hudobných nástrojov, treba ich roztriediť do skupín (dokončenie úlohy)

Cieľ: rozvoj pozornosti, logického myslenia.

Teraz si predstavte, že každý hudobník vezme do ruky svoj hudobný nástroj a všetci na ňom hrajú hudobná kompozícia Ako sa bude volať ich tím? (odpovede detí) Ako sa volá človek, ktorý vedie orchester? (odpovede detí) A teraz sa pozrime na obrazovku ...

9 snímka. (obrázok orchestra) Na aké nástroje hrajú hudobníci v tomto orchestri? (odpovede detí)

A poznáme pieseň s názvom"V našom orchestri" hudba T. Popatenko, sl. M. Lapisová. Poďme si to zahrať, ale najprv, ako hudobníci ladia svoje nástroje pred vystúpením a my musíme naladiť náš nástroj – hlas, aby to krásne znelo. Spomeňme si na spev „Pipe“ (spievajúci spev)

Teraz môžete spievať pieseň (spievať pieseň"V našom orchestri" )

Aké nástroje sa používali v našom orchestri? (odpovede detí)

Dnes veľa hovoríme o hudobných nástrojoch. Nepovedali však to najdôležitejšie, kto ich vyrába? (odpovede detí)

Ide o veľmi zložitú, namáhavú prácu – vytvoriť hudobný nástroj tak, aby znel krásne a očaril poslucháčov svojím zvukom. Aby ste sa stali výrobcom hudobných nástrojov, musíte veľa študovať, možno sa jedným z vás stane slávny majster. Medzitým sa s vami pokúsime vytvoriť jednoduchý hudobný nástroj. Chcieť vyskúšať? (odpovede detí)

(výroba zvukových nástrojov z krabičiek z milších prekvapení a plniva: fazuľa, proso, ryža atď.)

Cieľ: rozvoj hudobných, tvorivých schopností, zmyslu pre rytmus.

Aké hudobné nástroje sme dostali: šumové alebo melodické? (odpovede detí) Tak sme vytvorili orchester hlukových nástrojov. Poďme na nich hrať (hranie na hudobných nástrojoch podľa určitého rytmu)

Záverečná časť.

Naše nástroje sú unavené, idú na svoje miesta a obchod s hudobninami je zatvorený. A naša lekcia sa končí.

Spomeňme si, aké hudobné nástroje sme dnes videli v hudobnom obchode? (odpovede detí) Aké sú hlavné skupiny hudobných nástrojov (odpovede detí) Ako sa volá skupina hudobníkov predvádzajúcich jednu hudobnú skladbu? (odpovede detí) Ďakujem vám všetkým! Zbohom!

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít
"Úvod do dychových nástrojov"

Z hudobného projektu
Čo vieme o hudobných nástrojoch?

Ganicheva Tatiana Avenirovna,
hudobný režisér MBDOU č. 25,
Monchegorsk

Samuseva Julia Nikolaevna,
vychovávateľka MBDOU č.25,
Monchegorsk

Úlohy:
1. Vytvárať elementárne predstavy o dychových hudobných nástrojoch.
2. Rozvíjať vnímanie hudby.
3. Zapojte žiakov do klasická hudba prostredníctvom štúdia nástrojov symfonický orchester.

Deti vstupujú do sály a predvádzajú pozdrav „Ahoj“ od M. Yu. Kartushina.
Vychovávateľ: Vezmite si každý jednu kartu, teraz budeme hrať s vami.

Hra "Hudobné nástroje", ukrajinský nár. melódia
1. časť - deti s kartami hudobných nástrojov behajú v kruhu.
2. časť - pružiny, ruky s kartou vpravo - vľavo, vírenie.
Na konci hudby sa deti striedajú (na koho učiteľ ukáže) nástroj volajú a do ktorej skupiny symfonického orchestra patrí.

Deti si sadnú ku klavíru.
Hudobný režisér: Pozri, aký nezvyčajný vták (fúka do píšťalky). čo je chlapi? Píšťalka je ľudový dychový nástroj. Prečo vietor? Pretože do toho fúkajú! Čo hrá pastier? (ilustračné zobrazenie). Správne, na píšťalu alebo flautu. Počúvaj.

Vykonávané vo zvukovom zázname "Koncert pre flautu č. 1" V.A. Mozart.

Hudobný režisér: Ako znie hudobný nástroj? Zvuk je ľahký, ladný, pískavý. Toto je hra na flaute (ilustrácia).
Flauta je dychový nástroj, veľmi podobný fajke.
Dnes vám predstavíme dychové nástroje symfonického orchestra. Aké sú skupiny nástrojov, ktoré už poznáte? (Poster - nástroje symfonického orchestra).
Deti pomenúvajú nástroje.
Hudobný režisér: V prvom rade vedzte, že existujú 2 skupiny dychových nástrojov v závislosti od materiálu, z ktorého sú tieto nástroje vyrobené. Z dreva - (deti hovoria: drevené), z medi (deti hovoria: meď) dychové nástroje.
Do skupiny drevených dychových nástrojov patria: flauta, fagot, klarinet a hoboj (ukazovanie kariet).
Najviac má flauta vysoký hlas. Flauta je drevený dychový nástroj, no v súčasnosti sa najčastejšie vyrába z kovu, niekedy plastu a skla. Počúvajte flautu.
Na obrazovke snímky - flauta (od hudobná prezentácia"Dychové nástroje").

Nápravné cvičenie "Pripojiť bodkami"(obrys flauty).

Hudobný režisér: Hoboj má nižší hlas ako flauta. Hlas hoboja je trochu nosový (ako človek, ktorý hovorí „na nos“) (slide – hoboj). Počúvaj.

Vykonávané vo zvukovom zázname "Koncert Es dur pre hoboj a orchester" V. Bellini.

Hra « hudobné obrázky» (na obrázku nájdite siluetu hoboja) foto.

Hudobný režisér: Klarinet (plagát) má jemný, teplý, láskavý timbre (hlas). Vie spievať vysoko aj nízko (slide - klarinet). Počúvaj.

Vykonávané vo zvukovom zázname "Koncert č. 1 pre klarinet a orchester" Weber.

Zobraziť na plagáte "nástroje symfonického orchestra."
Hudobný režisér: Fagot - hrá drevený dychový nástroj s najnižším hlasom (timbrom zvuku). basové linky v orchestri (snímka - fagot). Počúvaj.

Vykonávané vo zvukovom zázname "Sólo na fagot", Petr Stojanov.

Hra "Labyrint"(kresliť pozdĺž čiar vedúcich k dreveným dychom).

Hudobný režisér: Najhlasnejšou skupinou v symfonickom orchestri sú dychové nástroje. Dnes vám ich len predstavím (plagát). Aký nástroj poznáte? Presne tak, je to fajka.
Trúbka je nástroj s vysokým, čistým zvukom. Rúry sú rôzne veľkosti, každý má svoj vlastný timbre (hlas).
Lesný roh (horn) - jeho zvuk môže byť jemný, možno vŕzgavý. V orchestri nie je sama (od 2 do 8).
Trombón - často nehrá melódiu, ale basový sprievod. Len trombón má špeciálnu výsuvnú časť, ktorá mení zvuk nástroja (show).
Tuba je najviac nízky hlas ako kontrabas sláčikové nástroje. Zafarbenie tuby je drsné, masívne.

Hudobný režisér: Pamätajte, že sme pozerali rozprávku „Hudobná veža“. Nech dnes v našom hudobná veža len dychové nástroje sa usadia.

Hra „Nájdite kartu daného nástroja a umiestnite ju do okna veže“(deti vykonávajú po jednom ľubovoľne, ostatné deti kontrolujú správnosť zadania, pomáhajú).

Hudobný režisér: Počúvaj.

Predvádzanie "zabudnutie" A. Piazzolla (španielsky: Veronika Kozhukharova (saxofón) a Moskovský symfonický orchester).

Hudobný režisér: Znie to ako saxofón. Má melodický vibračný zvuk. Saxofón patrí medzi drevené dychové nástroje, hoci je vyrobený z kovu. Tento nástroj sa do symfonického orchestra dostáva len niekedy. Častejšie znie v jazze a na pódiu.
Hudobný režisér: Bolo nám s vami krásne. Páčilo sa ti to? Akú skupinu symfonického orchestra sme dnes stretli? Aký dychový nástroj máš rád? (Deti odpovedajú po jednom). Pripravili sme pre vás kartičky s hádankou, ktorú sa pokúsite vyriešiť s mamou alebo ockom a nakresliť hádanku (na zadnú stranu siluety - bodky). Prosím, príďte ku mne, chcem sa vám poďakovať a rozlúčiť sa (deti zavrú oči, hudobný režisér ich pohladí po hlave).

Cieľ: ukázať deťom rozmanité hudobné nástroje, zovšeobecniť a prehĺbiť životné predstavy detí o už známych hudobných nástrojoch.

Úlohy: rozširovať a zovšeobecňovať hudobné a sluchové prežívanie detí, ich predstavy o hudobná kultúra, rozvíjať zafarbenie sluchu, schopnosť rozpoznať zvuk nástroja.

Vedúci: Vážení hostia, dnes sme vás pozvali na hudobný rozhovor venovaný hudbe a hudobným nástrojom.

AT Každodenný životčloveka obklopuje množstvo zvukov a zvukov. Niektoré nás dráždia, na iné sme si tak zvykli, že si ich jednoducho nevšímame, iné pohladia ucho. Aký druh hluku poznáte?

Pre nás sú to tie najobyčajnejšie zvuky, no skladateľ ich vďaka svojmu daru pretvára na hudbu, hru, pieseň.

"Hudba žije všade" Semerin

Vietor je sotva počuť.
Linden vzdychá pri záhrade -
Citlivá hudba žije všade -
Treba len počúvať.
Vtáky vítajú východ slnka.
Lastovička sa teší zo slnka!
Citlivá hudba žije všade.
Treba len počúvať.

V nahrávke znie Griegova hra „Ráno“.

Vedúci: Hudbu tvorí skladateľ a hudobné nástroje mu v tom pomáhajú. Aké hudobné nástroje poznáš?

Keď som bol malý, mama ma vzala do zaujímavej veľkej krabice. úžasný obrázok objavil sa predo mnou! Drevené kladivá hrali nejakú hru kovové struny. Bolo ich veľa. Kladivá sa dotkli strún a zrazu, akoby vyľakané, odskočili späť. A struny duneli od zbesilých útokov kladív. plakal. akoby sa dotkli rýchleho, nežne spievali pod jemnými dotykmi, smiali sa a radovali, boli rozhorčení, smutní a vzdychali. Celá hra sa volala Piano.

A potom som si jedného dňa vypočul rozhovor dvoch nástrojov. Bol to klavír a klavír.

Klavír vysvetlil: Moje meno pochádza z dvoch talianskych slov – forte a piano. V ruštine som sa mal volať Gromkotikho.

A volajú ma Royal, čo znamená kráľovský. Skrížili sa mi tri druhy hudobných nástrojov: Typ strún. Druh klávesov, druh bicích.

Môj vlastný otec je ušľachtilé čembalo. Po ňom som zdedil svoj vzhľad a srdce – mechanizmus klávesnice. Moja matka je cimbal. Hudba na ňom znie z úderov palíc o struny. Toto je veľmi starodávny nástroj. A urobil ma taliansky majster Bartolomeo Cristofori. A teraz stojím vo veľkom koncertné sály. A teraz si vypočujme, ako náš ušľachtilý klavír vie rozprávať.

Študentka klavírneho oddelenia predvádza "Valčík" od P.I.Čajkovského z baletu "Šípková Ruženka".

Už z diaľky sa ozývajú jemné zvuky huslí.

Vedúci: Spoznal som ťa! ty - slávne husle. Ktorý iný hudobný nástroj spieva oduševnenejšie, sladšie ako malé husle. Zdalo sa mi, akoby sa mi pri srdci dotklo niečo mäkké a teplé. A moje srdce poskočilo.

môj Ruské meno- pípnutie. Angličtina - giga, t.j. šunka (vyzeralo to ako šunka - kus bravčového mäsa).

Kde len husle nespievali. Bola strašne márnomyseľná. A ona bola v cigánskom tábore a v modernej reštaurácii - kde sú tance a ja - povedala. Vždy bola k dispozícii učiteľke tanca. Skryl ho do vrecka kabáta. A urobil z nej to, čím je teraz talianskych majstrov Amati. Stradivari, Guarnenri. A dal jej hlas božskej krásy.

V podaní študentky sláčikového oddelenia zaznie „Kúzelný zbor“ z Weberovej opery „Čarovný strelec“.

Vedúci: Chlapi. Pozrite sa na Bayana - aký pekný muž!

Dušou tohto nástroja je špeciálne pneumatické zariadenie. Poháňané stlačeným vzduchom. Vzduch sa vháňa dovnútra a rozvibruje elastické kovové platne - jazýčky. Gombíková harmonika otvorí dušu – jazýčky veselo tancujú, a ak je z toho smutno, jazyky sa v myšlienkach trasú. Bayan pochádza zo starovekého ruského mesta Tula. Vytvoril ho majster P. Sterligov a dal mu hrdé epické meno. Pretože hrdinská sila je v ňom vlastná a dokáže hrať akúkoľvek hudbu. Často sa pod ním spievajú ľudové piesne.

Účinkuje duet akordeonistov.

Vedúci:Žila tam balalajka. Milovala hrať žarty a chatovať. Spriatelila sa s veselými ľuďmi - v okrúhlych tancoch, na slávnostiach. Všetko by šlo takto ďalej, no mala rivala – šťastnú, zámorskú sedemstrunovú gitaru. Začali pomaly zabúdať na náš smiech. Stále viac sa im páčila jemná, premyslená gitara. Koľko úprimných romancí sa dá zaspievať s gitarou!

Študenti predvádzajú romancu A. Rybnikova „Nikdy na teba nezabudnem“

Vedúci: Dombra je kazašský ľudový nástroj. Dombra sa používa ako sólový nástroj aj ako súborový nástroj. Má hruškovité telo a je veľmi dlhý krk, oddelené pražcami. Ľudia si vytvorili legendu o pôvode dombra. Kedysi dávno žili dvaja bratia. Najmladší mal dombru, s ktorou sa rád hrával. Starší brat bol veľmi hrdý, namyslený. Rozhodol sa postaviť most. Kým staval most, mladší brat celý čas hral dombru. Starší brat sa nahneval, vytrhol mladšiemu dombru z rúk a rozbil ju o skaly. Na skalách skaly zostal len odtlačok dombry... Prešlo veľa rokov. Ľudia našli tento odtlačok a začali na ňom vyrábať nové dombry.

Kui Kurmangazy „Balbyrauyn“ hrá súbor dombra.

Moderátor Tak sme sa zoznámili s hudobnými nástrojmi a teraz si vypočujme hudobné kúsky v podaní žiakov a pedagógov našej školy.

Koná sa malý koncert, na ktorom vystupujú učitelia a žiaci.

Vedúci: Na záver vám chceme povedať prianie slovami ruského skladateľa D.D. Šostakoviča: „Milujte a študujte veľké hudobné umenie. Otvorí vám to celý svet vysoké pocity. Urobí vás duchovne bohatšími, čistejšími, dokonalejšími. Vďaka hudbe v sebe nájdete nové, dovtedy nepoznané prednosti. Uvidíte život v nových tónoch a farbách.

Bibliografia

1. Kazašské hudobné nástroje. Almatykitap 2006, K.Konyratbay
2. Vo svete hudobných nástrojov. Gazaryan S.S. 2. vyd. - M.: Osveta, 1989.
3. Príbehy o ruských ľudových nástrojoch. Vasiliev Yu., Shirokov A. 1986
4. Zrod klavíra. Mark Silberquit. 1984. Vydavateľstvo: Sovietsky skladateľ

Zábavný scenár pre deti vo veku 4-5 rokov. Oboznámenie detí s detskými hudobnými nástrojmi.

(Prezentácia nových detských hudobných nástrojov)
Obsah programu
Cieľ: upozorniť deti na bohatstvo a rozmanitý svet zvukov, ktoré vydávajú rôzne hudobné nástroje.

Úlohy.
Vzdelávacie:
1. Formovanie predstáv o hudobnej a zvuky hluku.
2. Získanie vedomostí o hudobných šumových nástrojoch, histórii ich vzniku a zvukových vlastnostiach.
3. Oboznámenie sa s technikami hry na hlukové nástroje.
4. Učenie a predvádzanie ruštiny ľudové piesne ok a popevok.
5. Naučte sa rozlišovať nástroje podľa zvuku.
6. Opravte si názvy nástrojov, zručnosti hry na nich.

vyvíja sa:
1. Rozvoj vokálno-zborových a rytmických schopností.
2. Vývoj hudobná pamäť, hlasitosť sluchu, pozornosť.
3. Oboznámenie sa s počiatočnými zručnosťami hry v súbore, oboznámenie detí s formami spoločného muzicírovania.
4. Rozvoj tvorivých schopností (improvizácia).
5. Upevnenie vedomostí detí o hrkálke ako hudobnom nástroji, naučiť sa rytmicky hrať, začať a skončiť načas.
6. Rozvíjať jemnosť a citlivosť sluchu zafarbenia, predstavivosť a jemnosť vo zvukovom umení.

Vzdelávacie:
1. Vzbudiť záujem a lásku k hudbe, ľudovej hudobnej kultúre, svetu krásy.
2. Vzbudiť záujem o hru na najjednoduchších hudobných nástrojoch.
3. Pestujte záujem o rôzne zvuky sveta.

Vlastnosti a výbava:
Zbierka hrkálok, tamburín, tamburín, lyžičiek, zvončekov, metalofónov, zvončekov, trojuholníkov, hrkálok, rytmických paličiek, maracasov, domácich hrkálok.
Zariadenie na prezentáciu.

prípravné práce
hudobný režisér:

Výber repertoáru pre deti a dospelých, výber diapozitívov na prezentáciu, výber hudobných nástrojov na uvedenie hudobných diel v orchestri, úprava hudobných diel pre orchester.

Práca s deťmi:
Zoznámenie sa s hlukovými hudobnými nástrojmi a metalofónom;
Naučiť sa ich hrať;
Učenie refrénu piesne „Rattle“, tanec s hrkálkami, hra „Kto skôr“, hudobné skladby pre hru na detských hudobných nástrojoch.

Spolupráca s učiteľmi:
Učenie sa polky „Letka-Enka“, pesničky „Rattle“.
Spolupráca s rodičmi:
Výroba domácich hrkálok na výstavu.
Metódy a techniky: herný moment, umelecké slovo, zobrazenie, rozhovor, úloha, vysvetlenie, vyšetrenie, upevnenie, povzbudenie, celk.

Úlohy integrovaného vzdelávacích oblastiach:
"Vedomosti". Opravte názvy hudobných nástrojov: maracas, zvončeky, hrkálka, tamburína, metalofón, rytmické paličky, trojuholník.
"Socializácia". Vytvárať priateľské, benevolentné vzťahy medzi deťmi a dospelými.
„Komunikácia“. Opravte v detskom slovníku: obdĺžnik, semafor, signál, prechod, zastávka MHD. Rozvíjajte slobodnú komunikáciu s dospelými a deťmi.
"Čítanie fikcia". Rozvíjajte schopnosť hádať hádanky a korelovať ich s obrázkom, expresívne čítať krátke básne.

Pokrok v zábave.

Vedúci:
Kdekoľvek žijú ľudia, deti sa hrajú... Asi najobľúbenejšou hračkou detí je hrkálka. Ani jedno bábätko nevyrastie bez hrkálky, ktorá dieťaťu slúži celý prvý rok života. Sušené tekvice, hlinené gule s kamienkami vo vnútri a mušle boli prvé hrkálky ľudstva. Samotné slovo „hrkať“ v ruštine pochádza z „hrkáť v uchu“. Mnohí umelci radi zobrazovali bábätká s hrkálkami.

Slideshow „Rattle in maľby»

Medzi bielymi uterákmi
Na luxusnom matraci
Spiaci baby lady
S hrkálkou v ruke.
Presne mesiac táto dáma
existuje medzi nami.
Má štyri kilá.
Toto je diamantové dievča.
(autor básní Nikolay Oleinikov)

Najzábavnejšia zo všetkého je hračka,
Maľovaná hrkálka.
Dajte plačúcej hrkálke -
Stane sa plačlivým smiechom.
Táto roztomilá hračka
Baby priateľka.
Celý deň spieva
Nenechajte deti plakať.

A aby hrkálky tak veselo hrkotali a bavili deti, akými sypkými hmotami sú plnené? (odpovede detí)
Keď ste boli malí, vedeli ste len hrkať. A teraz ste starší, nemôžete len hrkať, ale hrať na nich ako na hudobných nástrojoch. Ukážte, ako viete hrať na hrkálky (deti berú hrkálky a stoja rozptýlené).

Hudba k piesni „Rattle“. V. Dobrynina, sl. M. Pľacovskij
(Učiteľ spieva refrén, deti spievajú refrén a hrajú hrkálky)

Vedúci:
Ako dobre ste spievali a hrali hrkálky! Chcete si s nimi zatancovať?

Hrkajúci tanec

Vedúci:
Aký nádherný hudobný nástroj - hrkálka! (upozorňuje na výstavu hrkálok, ktoré vlastnoručne vyrobili deti a ich rodičia)
Pozrite si našu výstavu hrkálok. Toto sú deti a ich rodičia, ktorí si takéto hrkálky vyrobili sami, vlastnými rukami! Chcete počuť, ako znejú? Deti, zahrajte nám svoje hrkálky!

Orchester domácich hrkálok, hudba. Kukaracha-Kukaracha

Vedúci:
Všetkým sa páčil zvuk týchto hrkálok? Poďme sa s nimi teraz hrať!

Hra „Kto vezme hrkálku skôr“

Vedúci:
Okrem hrkálok je tu oveľa viac zaujímavých ruchov a muzikálov
nástrojov. Skúste uhádnuť, ako sa volajú?

(po správnej odpovedi detí sa objaví obrazovka
snímka s obrázkom tohto nástroja)

1. Hrá od srdca,
Rytmus je veľmi ťažký.
Ako to znie, povedz mi?
Fidget ... tamburína (prezentácia "tamburína")

2. Stále hrá vedľa neho
Tiež zvučná ... tamburína (prezentácia "tamburína")

3. Sedí pod klobúkom,
Nerušte ho - je ticho.
Stačí to vziať do ruky
A trochu sa hojdať
Zaznie volanie:
"Dili-dong, Dili-dong!" zvonček (prezentácia "zvonček")

4. Vyzerám trochu ako lopatka,
Vyzerám trochu ako pádlo
Pomáham chlapom jesť kašu,
A moja sestra je naberačka ... lyžica (zobrazuje sklíčko „lyžica“)

5. V tej najrozprávkovejšej chvíli
Tento nástroj vstúpi.
Ticho, jemne zvoní
Všetko sa zdá byť postriebrené.
Každý predškolák vie
Pri prehrávaní ... trojuholník (prezentácia "trojuholník")

6. Tu sú kovové dosky,
Na tabuli ich je veľa.
Zo záznamov tých, ktorých je veľa,
Cesta uteká.
Ozve sa úžasný zvuk.
Takto to znie ... metalofón (prezentácia "metalofón")

7. Tu sú taniere rôzne,
Drevené, veľké.
Ako začnú praskať
Musíte si zavrieť uši ... račňa (slide show "ratchet")

8. Toto nie je pre vás hrkálka
A nie detská hračka.
Všetkých nás to veľmi teší
Drevené ... maracas (prezentácia "maracas")

9. Bili sa - klop-klop-klop -
A každý počuje krásny zvuk ... paličky (slide show "rytmické paličky")

10. Výborne,
Diaľkové ... zvončeky (prezentácia "zvončeky")

Chlapci, máte radi všetky tieto hudobné nástroje? (odpovede detí)

Naše deti majú veľmi radi
Viac ako ktorákoľvek kaša
Lyžice, rumba, trojuholník,
Maracas, zvonček.
Tiež milujú metalofón,
Pretože je hlasný.
A tiež ráno na tamburíne
Deti milujú klopanie...
V tomto čase mama a otec
Veľmi sa mi chce spať.

A ak sa tieto nástroje spoja naraz?... Chceli by ste počuť, čo sa stane? Chopte sa nástrojov, chlapci!

(deti berú nástroje a postavia sa pred publikum)

Vedúci:
Obdivujte orchester:
Nástroje sú dobré!
Virtuózni hudobníci -
Toto sú naše baby!

deti: (Striedajte sa v rozprávaní o vašom nástroji)
1. Tu je krásna, zvučná tamburína!
Vo svojich rukách nebude ticho! (Dieťa hrá na tamburíne)

2. Ako priateľské palmy,
Naše lyžice rachotia! (Dieťa sa hrá s lyžičkami)

3. Ale toto sú palice,
Udieracie palice! (Dieťa klope paličkami)

4. Ako praská račňa -
Prekvapte všetkých ešte dnes! (Dieťa hrá hrkálku)

5. Vytvára krásny prsteň
Náš zvučný metalofón! (Dieťa hrá glissando na metalofóne)

6. Toto sú bojovní bratia,
Zvony-zvončeky! (Dieťa zvoní na zvončeky)

7. Bude hrať tu pre vás
Drevené maracas! (Dieťa hrá maracas)

8. Trafíme trojuholníky -
Rozdáme radosť všetkým hosťom! (Dieťa sa hrá na trojuholníku)

9. Dili-dong! Dili don!
Zvuky sa ozývajú zo všetkých strán!
Zvonček tak zvoní
Ako zurčiaci potok. (Dieťa zazvoní na zvonček)

Deti v zbore:
Budeme hrať spolu pre vás
Jediné, čo musíte urobiť, je tlieskať!

Deti hrajú v orchestri. "Moskovská štvorica"

Vedúci:
Výborne chlapci! (oslovuje hostí) Páčilo sa vám, ako sa naše deti hrajú? V našom MATERSKÁ ŠKOLA nielen deti, ale aj dospelí veľmi radi hrajú na hudobné nástroje.
Vypočujte si ich predstavenie fínskej polky, ktorá sa volá „Letka-Enka“.

Pedagógovia predvádzajú polku „Letka-Enka“.

Vedúci:
Koľko zábavy sme si dnes večer užili! Chcete sa naučiť vyrábať nejaký iný nástroj? Dobre! Nabudúce si s vami vyrobíme zvončeky. A teraz je čas, aby sme sa rozlúčili. Povedzme hosťom: "Dovidenia, uvidíme sa znova"!

(deti sa rozlúčia a idú do skupiny)

Albína Androšová
Abstraktné hudobnej triedy Seniorská skupina "Úvod do ruských ľudových nástrojov a ich zvuku".

Cieľ lekcie: vývoj muzikál a tvorivých schopností detí prostredníctvom oboznámenia sa s Ruské ľudové umenie.

1. predstaviť deti s výskytom v anamnéze.

2. Rozvíjať predstavy detí o ľudová hudba a ľudové nástroje;

3. Rozvíjať emocionálnu citlivosť;

4. Zmyslové schopnosti a sluch;

5. Rozvíjať zmysel pre rytmus, dobré motorové zručnosti ruky;

7. Pestujte lásku a záujem o hudba.

Korekčné ciele:

1. Rozvoj sluchovej pozornosti, aktívna fixácia pohľadu.

2. Rozvíjať sledovaciu funkciu oka a sluchovú pozornosť, jemnú motoriku rúk.

3. Rozvíjať schopnosť lokalizovať prácu zraku a rúk.

Materiály a vybavenie:

2 krabice s hudobné nástroje, hudobné nástroje, prezentácia „História vzniku Rusi ľudové nástroje » , laptop, projektor, plátno, plátno, liečiť.

prípravné práce:

Rozhovory o hudobné nástroje s ilustráciami, počúvanie Ruské ľudové piesne, učenie Ruské ľudové piesne, okrúhle tance a hudobné a didaktické hry, individuálna práca učiť deti hrať sa hudobné nástroje.

Priebeh lekcie:

(snímka číslo 1 a zvuk 1)

Pod Ruská ľudová melódia"Svieti mesiac" Deti vstúpia do miestnosti a vytvoria kruh.

Múzy. Ruky: - Chlapci, som veľmi rád, že vás vidím takých krásnych, láskavých, v dobrej nálade!

(spieva) Budeme spolu stáť v kruhu,

Musíme sa pozdraviť.

budem ti spievať "Hej!".

Opätujte mi úsmev.

ahoj pravá ruka

Ahoj ľavá ruka.

Ahoj kamarát, ahoj kamarát

Zdravím celý náš priateľský kruh!

Múzy. ruk.: - Chlapci, dnes nájdete veľa nového a zaujímavého, ale skúste najskôr hádať hádanka:

Poviem ti, priateľ môj, v dávnych dobách

Cez trstinovú fajku fúkal jemný vánok.

Muž zrazu začul melodický zvuk,

A narodil sa v tej chvíli

Hudobné….(nástroj.)

Múzy. Ruky: - Chlapci, chceli by ste to vedieť zaujímavý príbeh o tom, ako si sa narodil Ruské ľudové nástroje? (Áno) Tak potom pozorne počúvajte. Pozrite, akú krásnu krabicu mám v rukách. Ale čo to je, krabica je prázdna! Kam sa všetci podeli nástrojov?

(Znie ruská tanečná pieseň"Na poli bola breza")

Múzy. ruky - Počujete hudba? To isté znejú naše stratené nástroje a vystupujú Ruská ľudová pieseň.

Počúvajte, ako hladko, jemne plynie melódia. Aké krásne Zvuk ruských ľudových nástrojov. Chcete vedieť, ako sa objavili v Rus hudobné nástroje? Spojte sa, povediem vás po magických cestách.

(Hudobné vedúci začne s deťmi okrúhly tanec. Deti sa pohybujú v kruhu, had, diagonálne, zastavujú sa pred obrazovkou)

Slide #2 a ZVUK.

Múzy. ruky Chlapci, sme v lese. Posaďte sa na čistinku podľa vlastného uváženia. Viete, že toto je vlasť ľudové nástroje? Človek je predsa vždy vyskúšal napodobňovať zvuky prírody.

(snímka číslo 3)- Pozri, na akácii visia suché plody, kývajú sa vo vetre, šuštia semienkami. Ľudia počuli tento zvuk a prišli na to hudobný nástroj ktorá sa nazýva hrkálka. (Snímka číslo 4 s obrázkom Ruská hrkálka) Hrkálka je hluk nástroj. Prečo si myslíš? (odpovede detí) Presne tak, vypočujme si ako hrkajúce zvuky(ZVUK)

(Snímka číslo 5)- fúkal silný vietor, konáre stromov začali biť, trieť sa o seba. Muž počul toto prasknutie a urobil rohatkový hudobný nástroj. (Snímka číslo 6). Drevené dosky navlečené na dvoch lanách. Narážajú do seba a praskajú. Poďme si vypočuť ako rohatkové zvuky(ZVUK)

(Snímka číslo 7)- Ale ďateľ klope na borovicu. Muž počul tento zvuk a vyrobil ho z dreva hudobný nástrojčo sa nazýva drevené lyžice (Snímka číslo 8). Drevené lyžice sú perkusie nástroj. Prečo si myslíte, že lyžice sú perkusie nástrojov? (odpovede detí) v perkusiách zaznie zvuk nástrojov keď jedna časť nástroj udrie iného alebo keď sám udrieť niečím do nástroja. Poďme si vypočuť ako lyžice zvuk. (ZVUK)

(snímka číslo 9) Múzy. ruky.: - Išli sme na breh rieky. Počuť hukot vetra v rákosí. Ak odrežete túto stonku a fúknete do nej, dostanete hudobný nástroj, pomyslel si muž a urobil vietor hudobný nástroj, ktorý sa nazýva - flauta a roh (snímka číslo 10) Prečo si myslíte, že flauta a roh sú dychové nástroje? nástrojov? (odpovede detí) Počúvajme tieto magické zvuky flauty. (ZVUK)

(Snímka číslo 11)- Ale na čistinku vyšiel poľovník s lukom v rukách. Potiahol šnúrku, pustil. A struna zrazu spievala, zvonila. (zvuk)„Ale môžete natiahnuť tetivu rôznej hrúbky na dosku a hrať sa na nej. hudba“, hádal poľovník. A ten človek dostal také nástrojov ako balalajka a harfa (snímka číslo 12). Balalajka a gusli sú brnkacie struny nástrojov. Prečo majú také zvláštne meno? (odpovede detí). Presne tak, majú napnuté struny, ktoré začínajú "spievať", ak sa ich dotknete alebo zovriete prstami.) Chlapci, ale balalajka sa stala symbolom našej krajiny a hudobník kto hrá na balalajke sa nazýva hráč na balalajke. Dnes vás prišiel navštíviť mladý hráč na balalajku Anton. Vystúpi vám na balalajke Ruská ľudová pieseň"V záhrade, v záhrade".

Hosť z hudobná škola hráč balalajky.

Účinkuje "V záhrade, v záhrade"

Múzy. ruky.: - Ako dobre, že v starovekuľudia mohli počúvať zvuky prírody. Dali nám také úžasné hudobné nástroje. A keďže boli vynájdené a vyrobené ruský ľud, ruský ľud, potom volali tieto Ruské ľudové nástroje.

Zaklopať na dvere, pod hudba chlap Andryusha vstúpi do haly s krabicou v rukách.

Andryusha (poklony): Ahojte chalani,

Nosaté dievčatá, temperamentní chlapci.

Múzy. ruky: - Ahoj, a kto si?

Andryusha: - Som Andryusha a veselý chlap - každý to vie!

Budem sa s vami hrať a pomáhať chalanom!

Múzy. ruky: - Dobre teda, Andryusha, teraz ťa pozdravíme chlapci a ja Ruská ľudová pieseň. Počúvajte a povedzte mi, či sa vám to páči alebo nie.

Múzy. vedúci spieva r. n. P. "Andrey vrabec".

Múzy. ruky.: - Andryusha, páčila sa ti táto pieseň?

Andryusha: - A túto pieseň poznám už dlho, ale z nejakého dôvodu som nepočul chalanov.

Múzy. ruky.: - A teraz to rýchlo napravíme. Poďte, chlapci, najprv budem hovoriť sám a potom budeme hovoriť všetci spolu .... (hovorené).

A teraz poďme spievať a klepať rukami zároveň túto pieseň.

Andryusha: - Teraz je to iná vec! A tiež viem Ruská ľudová pieseň.

Učenie r. n. P. "Ako naši pri bráne".

Múzy. ruky.: - Andryusha, akú máš krabicu?

Andryusha:- Áno, išiel som po lese a tam som ho našiel.

Táto krabica nie je jednoduchá, táto krabica je maľovaná

Úžasné, krásne a vo vnútri s prekvapením.

Múzy. ruky: - Ach, aké zaujímavé! Andryusha, otvor svoju krabicu čo najskôr!

Andryusha: Otvorím, ak uhádneš hádanku.

A robia hluk, brnkajú, tlieskajú a zvonia.

Vymaľované, svetlé pobavia celý jarmok.

deti: Hudobné nástroje!

Andryusha: Ach, aké múdre!

Múzy. Ruky: Poď, poď, ukáž mi!

(Andrjuša vyberie z krabice hrkálku, hrkálku a lyžičky)

Múzy. ruky: Áno, to sú nástrojov ktoré zmizli z našej krabice, ale ako ste ich našli?

Andryusha: A vyšiel som na lesnú čistinku a videl som, ako sa mravce hrajú nástrojov. Pozrite sa, ako to bolo...

(Deti si pozrú úryvok z karikatúry « Ruské detské riekanky» 1969)

Múzy. ruky: - Chlapci, páčil sa vám les hudobníci? (Áno) A čo nástroje, ktoré ste sa naučili? (račňa, drevené lyžice, balalajka, harfa, roh atď.) Chceli by ste sa stať hudobníci? (Áno) Potom si zahráme hru "Hádaj, čo hrám"

Andryusha: Presne tak! Pozorne načúvať! Ak račňa zapraská, nechajte nohy dupať a ak hrkálka zazvoní, tak si pretierajte uši. No, ak lyžice klopú, hlasno tlieskajte rukami. Rozumejú všetci tej hre? Začnime, deti!

HRA PREBIEHA "Hádaj, čo hrám"

(Znie to ako ruský tanec)

Múzy. ruka: Počúvaj! to Ruská ľudová tanečná hudba. Nohy a požiadajte o tanec! Poďte von, deti. Dajte svojmu tancu všetok jas, všetok oheň ruský tanec.

(Deti improvizujú tanec.)

Andryusha: - Ach, áno, dobre urobené deti, všetci tancovali od srdca.

Múzy. ruky.: - Andryusha, čo ešte máš v krabici?

Andryusha: - V mojej krabici je ich oveľa viac nástrojov rôznych. Nástroje sú dobré hrať od srdca! Neopúšťajte hostí z ich miest, nechajte hrať náš orchester.

Múzy. ruky.: - Chlapci, čo je to orchester, kto mi to povie? (odpovede detí)

Múzy. ruky.: - A kto riadi orchester?

deti: - Dirigent!

(Distribúcia nástrojov)

Múzy. ruky .: - Hlasno, neklopať silno, starať sa o náradie! hudba pozorne načúvať!

Nezabudnite sa dostať do rytmu!

ORCHESTRA "Ach, ty baldachýn".

Múzy. ruky - Chlapci, páčil sa vám náš výlet? Čo sa vám najviac páčilo? Za to, že ste sa teraz stali skutočnými fajnšmekrami Ruské ľudové nástroje Dávam vám medaily.

No tak, Andryusha, čo ešte máš v krabici?

Andryusha: - Pochúťka pre chlapov, rád pohostím deti.

ty perník Ruská sladkosť, mäta,

Pre aromatický čaj ušľachtilá pochúťka.

Distribúcia jedál.

Múzy. ruky a Andryusha: Chlapci, ďakujem veľmi pekne. Zbohom.

(Deti pod hudba p. n. m. opustiť halu)

Voľba editora
6. decembra sa množstvo najväčších ruských torrentových portálov, medzi ktorými sa Rutracker.org, Kinozal.tv a Rutor.org rozhodli usporiadať (a urobili)...

Toto je obvyklý bulletin potvrdenia o pracovnej neschopnosti, iba vyhotovený dokument nie je na papieri, ale novým spôsobom, v elektronickej podobe v ...

Ženy po tridsiatke by mali venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o pleť, pretože práve v tomto veku je prvou ...

Takáto rastlina ako šošovica sa považuje za najstaršiu cennú plodinu pestovanú ľudstvom. Užitočný produkt, ktorý...
Materiál pripravil: Jurij Zelikovich, učiteľ Katedry geoekológie a manažmentu prírody © Pri použití materiálov lokality (citácie, ...
Bežnými príčinami komplexov u mladých dievčat a žien sú kožné problémy a najvýznamnejšie z nich sú ...
Krásne, bacuľaté pery ako u afrických žien sú snom každého dievčaťa. Ale nie každý sa môže pochváliť takýmto darom. Existuje mnoho spôsobov, ako...
Čo sa stane po prvom sexe vo vzťahu vo dvojici a ako by sa mali partneri správať, hovorí režisér, rodina ...
Pamätáte si na vtip o tom, ako sa skončil boj učiteľa telesnej výchovy a Trudovika? Trudovik vyhral, ​​pretože karate je karate a ...