Priama edukačná činnosť v strednej skupine na tému „Tatarské ľudové nástroje. Náčrt hudobnej hodiny (staršia skupina) na tému: Zhrnutie hudobno-tematickej hodiny „Vo svete hudobných nástrojov“ (harmonika, gombíková akordeón,


Hudobné zhrnutie - tematická lekcia

(akordeón, gombíkový akordeón, akordeón)

senior predškolskom veku

Hudobný režisér

Portnova Tatyana Nikolaevna

2017

Zhrnutie hudobno tematickej hodiny

"Vo svete hudobných nástrojov"

(harmonika, gombíková harmonika, akordeón)

(starší predškolský vek)

Cieľ:

  • obohatiť vedomosti detí o vlastnostiach a vlastnostiach hudobných nástrojov, naučiť ich rozlišovať ich zafarbenie;
  • rozvíjať schopnosť nájsť spoločné a rozdielne vlastnosti nástrojov, ktoré sú vzhľadovo podobné.

Úlohy:

Hudobné: naučiť deti rozlišovať zvuk akordeónu, gombíkového akordeónu, akordeónu, všímať si obrazný charakter hudby, stimulovať tvorivé prejavy, predstavivosť a fantázia, schopnosť improvizovať;

pohybovať sa v súlade s dynamikou a charakterom hudby, naďalej rozvíjať rytmické a spevácke schopnosti,

Vzdelávacie: rozvíjať komunikačné, sebaorganizačné a kontrolné schopnosti, vychovávať kompetentného a zainteresovaného poslucháča; vyvolať u detí emocionálnu odozvu na hudbu iného charakteru; zabezpečiť kontinuitu na úrovni MŠ – ZUŠ.

Vybavenie:

hudobné centrum, audiokazeta; detská hlukové nástroje; hudobné nástroje: klavír, ústna harmonika, gombíková harmonika, akordeón; šatky a čiapky.

Priebeh lekcie:

(Deti vstupujú do sály, pozdrav - skandovanie)

Hudba ruky (spieva): Ahojte chalani!

Deti (spev): Dobré, dobré popoludnie!

Hudba ruky (spieva): Ahojte chlapci!

Chlapci (spev): Ahoj!

Hudba ruky (spieva): Ahojte dievčatá!

Dievčatá (spievajú): Ahoj!

Hudobná ruka: Dnes vám predstavím hudobné nástroje, ktoré sa navzájom veľmi podobajú.Vystupujte na nich inú hudbu: folk, klasika, pop a môžu znieť samostatne alebo v orchestri.Aké sú to nástroje - skúste uhádnuť sami. Vypočujte si hádanku:

(dieťa háda):

Jej pieseň plynie a smeje sa nudou,

Slúži ľuďom už dlho a je blízkym priateľom s ditty.

Pýta sa: "Poď, dotkni sa tlačidiel!" - veselý...
Deti odpovedajú: „Akordeón“. (Zobrazuje nástroj).

Hudobná ruka: Prvý akordeón navrhol nemecký majster Friedrich Buschmann a potom sa akordeóny začali vyrábať po celom Rusku. Začali ich teda nazývať podľa oblasti, kde sa vyrábali akordeóny: Saratov, Oryol, Vologda, Yelets, Sibírsky a mnoho ďalších druhov akordeónov. Akordeón je prispôsobený na hranie výlučne ľudovej hudby.

Počúvajte ruský ľud"Hry" - (v úprave a španielčine Y. Tabachnik; hudba znie v nahrávke).

Za starých čias radi hrali na akordeóne ľudové slávnosti. Ľudia spievali vtipné pesničky, refrény, pesničky. Každý hudobník predviedol svoje schopnosti. Ľudia, ktorí hrajú na ústnej harmonike, sa nazývajú hráči na ústnu harmoniku.

A teraz sa pokúsime vytvoriť vlastný malý orchester, dievčatá budú hrať na ruský ľudový tanec"jablko" ktorý predvedie trio harmonikárov a chlapci predvedú námornícky tanec.

(Dievčatá si vyberajú detský muzikálnástroje: drevené lyžice, hrkálky, zvončeky, trojuholníky, tamburíny; chlapci nosia čiapky; tanečné zvuky v nahrávke).

Aký máme úžasný orchester, chlapci tancovali horlivo, veselo, preniesli charakter tanca a sólistami boli ústne harmoniky!

Ako sa volá táto pesnička, vypočujte si melódiu a zapamätajte si, prosím.(Na klavíri hrám melódiu pesničky, ktorú deti poznajú.)

deti: "Akordeónový hovorca"!

Hudobný režisér: Poďme spievať túto zábavnú, energickú pieseň!

"Akordeónový hovorca" sl. hudba Z. Root.

1. V Rusi je veľa piesní,

Všetci spievajú, mladí aj starí.

A s harmonikárom

Piesne znejú radostnejšie.

Refrén:

Ach, hovorca harmoniky,

Pani celému svetu.

Hrať budú iba tlačidlá,

Moja duša bude spievať.

2. Orchestre znejú radostne,

Všetci tancujú a spievajú.

Stojí to za zvuk akordeónu, -

Všetci sa jej klaňajú.

Refrén:

3. Dobrí ľudia, pýtam sa vás,

Dajte mi rýchlu odpoveď:

Bez harmonikára

Ako môžem spievať pieseň?

Refrén:

Hudobný režisér: Veľmi sa mi páčil spôsob, akým ste predviedli pieseň, výborne!

Teraz budeme hovoriť o inom nástroji, prosím, počúvajte túto hudbu a hádajte, o ktorom nástroji budeme hovoriť?

(Deti počúvajú neznámu hru -"Duninský valčík" - Ruská ľudová melódia pre gombíkový akordeón v podaní A. Beljajeva, nahrávka).

Dieťa sa pýta na hádanku:

Má plisovanú košeľu

Rád tancuje squat.

Tancuje a spieva,

Ak sa vám to dostane do rúk.

Štyridsať tlačidiel na ňom,

S perleťovým ohňom.

Veselý chlapík, nie bitkár

Deti hádajú hádanku: „Bayan“. Ukážem vám nástroj.

Muz.ruk Po vytvorení prvej ústnej harmoniky uplynulo veľa rokov, keď hudobník Yakov Orlansky a majster Pyotr Sterligov vytvorili nový nástroj. Tento nástroj dostal svoje meno od starovekého ruského legendárneho speváka a rozprávača Boyana. Hudobníci, ktorí hrajú na akordeóne, sa nazývajú hráči na akordeón.

(Deti skúmajú nástroj a všimnú si, že akordeón má viac tlačidiel, je väčší ako akordeón a má krásny, silný zvuk).

Muz.ruk Naše dievčatá predvedú okrúhly tanec „Rechenka“ na ľudovú hudbu"Vzory" ktorý predvedú akordeonisti súboru Beryozka.(Znie reprodukovaná hudba, úprava V. Temnov).

Okrúhly tanec "Rechenka"(párny počet dievčat, v ruštineslnečné šaty, vreckovky v rukách modrá farba so slučkami, nosia sa na ukazováku).

Úvod:

Dievčatá stoja jedno za druhým, v pravej ruke držia vreckovku a ľavou sa držia za ruku.

1 figúrka:

Kráčajú jeden po druhom, okrúhlym tanečným krokom, držiac sa za jednu ruku, pričom vodcom je „hadie“ dievča.

2. obrázok:

Postupne tvoria kruh, chodia jeden po druhom, pravá ruka s vreckovkou je natiahnutá do strany, ľavá je spustená nadol.

3. obrázok:

Otočia sa tvárou do kruhu, zložia ruky do „police“, pravá ruka s vreckovkou leží na ľavej a točí sa okolo svojej osi v „kroku s pádom“.

4. obrázok:

Ruky sa spúšťajú dole, pomaly, okrúhlym tanečným krokom, na špičkách, zužujú kruh, zároveň každý prudko zdvihne vreckovku nahor a tiež sa pomaly posúva dozadu, pričom ruku s vreckovkou postupne spúšťa nadol.

číslo 5:

Dievčatá stoja vo dvojiciach a zvyšujú sa pravá ruka držte vreckovku pred sebou a spojte ruky hore, aby ste vytvorili „okno“, ktoré sa otáča na špičkách.

číslo 6:

Okrúhlymi tanečnými krokmi sa zoraďujú do dvoch stĺpcov a sú oproti sebe.

číslo 7:

V stoji na mieste vykonávajú ľahké kolísanie tela a ruky, v ktorej sa drží vreckovka, na konci hudobnej frázy sa v stoji v stĺpoch uklonia.

číslo 8:

Dva stĺpce sa pohybujú k sebe, tvoria jeden, nasledujú vedúceho, stoja v jednej línii, otočia sa na špičkách, stoja pred publikom a robia ruskú poklonu.

Hudba ruky: Chlapci, myslíte si, že dievčatá preniesli charakter hudby do pohybov okrúhleho tanca?

(Chlapci reagujú hodnotením výkonu dievčat.)

Hudba ruky: Áno, dievčatá krásne tancovali. Poďme im ešte raz zatlieskať!

Hudba ruky: Chlapci, hádajte ďalšiu hádanku!

Vyzerá ako brat gombíkovej harmoniky,

Kde je zábava, tam je aj on.

Nebudem dávať žiadne rady

Každý vie .... (harmonika).

(Vstupuje chlapec s akordeónom, Vova B., študentka umeleckej školy, bývzrenica MATERSKÁ ŠKOLA; deti skúmajú akordeón a všimnú si, že toväčšia ako gombíková harmonika, sú na nej umiestnené klávesy ako na klavíri).

Harmonika má tiež veľa rokov, ale vymyslel ju a dal jej názov viedenský majster Demian. Nový nástroj Keď stlačíte jedno tlačidlo na ľavej klaviatúre, nevydá sa len jeden zvuk, ale celý akord! Odtiaľ názov – akordeón! Hudobníci, ktorí hrajú na tento nástroj, sa nazývajú akordeonisti.

"Amurské vlny" M. Kyussa, v podaní žiačky umeleckej školy deti počúvajú hudbu a hrajú sa spolu so zvončekmi.

(Všetci tlieskajú mladému hudobníkovi).

Hudobný režisér: Ako krásne znela harmonika! A vy ste sa snažili hrať na zvony rytmicky a harmonicky! Páčilo sa ti to? Dnes ste sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých vecí o nástrojoch, ktoré už poznáte. Nabudúce sa stretnete s inými hudobnými nástrojmi. Čoskoro sa vidíme v našej hudobnej miestnosti!


Otvorená lekcia: „Hra na akordeón“

Téma lekcie; Hrajte na akordeóne.

Vzdelávacie úlohy:

Vzdelávacie: Zoznámte študentov s ruským jazykom. adv. nástroj - akordeón.

Naučte sa pieseň „Akordeón - hovorca“ - Z. Root.

Vývojový: Rozvíjajte výšku zvuku, zafarbenie sluchu a hudobnú pamäť.

Vzdelávacie: pestovať duchovne a esteticky rozvinutú osobnosť, stabilný záujem o predmet, úctu k ruskej hudobnej kultúre.

Vybavenie: Hudobné centrum, syntetizátor, flash disk, harmonika, harmonika, gombíková harmonika, magnetická tabuľa, kartičky úloh, texty piesní. Akordeóny s emotikonmi.

Počas vyučovania.

1-Org.moment.

Žiaci vstupujú do triedy v ruštine. adv. hudba - v okrúhlom tanečnom kroku a postavte sa na stoličky. (00-Poranya)

Pozdrav: spievať - ​​„Salem – Nallow“

2-Aktualizácia:

A) Vymenujte skupiny nástrojov, ktoré poznáte?

B) Práca s kartami. (Pre každý stôl.) - skupinová práca.

Rozdeľte a šípkou ukážte, do ktorej skupiny nástroje patria.

O) Aká hudba hrala, keď ste vošli do triedy?

D) Na akom nástroji bola skladba hraná?

Pozorne sa pozrite na nástroj, ktorý stojí na pódiu. S akým nástrojom sa podľa vás dnes zoznámime?

3) Nová téma:

Je to tak, chlapci, prečítajme si spoločne tému našej lekcie. (otvorená téma lekcie na tabuli)

Hrajte na akordeóne!

Teraz vám predstavím tento nástroj.

Akordeón je dychový nástroj, jazýčkový nástroj s mechom a dvoma tlačidlovými klávesnicami. Kedy sa zrodil akordeón? V histórii existujú dôkazy od výskumníkov, že akordeón sa prvýkrát objavil pred 250 rokmi v Petrohrade v Rusku, vďaka úsiliu organového majstra Františka Kirshnika. Prišiel s Nová cesta extrakcia zvuku pomocou kovovej jazýčky oscilujúcej pod vplyvom prúdenia vzduchu.

Postupom času som si akordeón veľmi obľúbil a začal sa šíriť medzi ruským ľudom. Mnoho druhov akordeónu sa objavilo vďaka remeselníkov zmenilo sa, na každej klávesnici pribudli rady tlačidiel, od malých jednoradových až po veľké viacriadkové na každej klávesnici.

Podľa oblasti, kde sa akordeón zdokonaľoval, sa tomu hovorilo. Akordeón Tula sa vyvinul v meste Tula, v iných regiónoch „Livenka“, „Vyatskaya“, „Talyanka“ a najrozšírenejším v súčasnosti je akordeón s názvom „Khromka“.

Tula, Livenka, Vyatskaya - jednoradové akordeóny.

Ruský veniec, Khromki - dvojradový.

Teraz sa pozrime, ako vyzerajú harmoniky rôznych oblastiach Rusko.

Zobraziť fotografie.

Ale akordeón bol rozšírený nielen medzi ruským ľudom, ale aj medzi kazašským ľudom, hudobníci sa zúčastnili na aitys a sprevádzali sa na akordeóne.

Aký pohodlný bol akordeón? Nie je to ťažké, mohli ste si ho vziať kamkoľvek, chodiť po ceste a hrať sa, a tí, čo išli nablízku, spievali piesne, tancovali, spievali bábovky, odpočívali po pracovný deň.

A ak si pozriete televízny program „Hraj na akordeóne“, uvidíte, ako ľudia milujú akordeón.

Bude plakať a byť smutná a v časoch radosti bude fandiť, ​​a ak sa k nej pridá balalajka, zábava nebude mať konca.

V Usť-Kamenogorsku sa tento rok konal tretí regionálny festival inštrumentálnej hudby v etno-dedine a múzejnej rezervácii. ľudové umenie„Hraj na akordeóne. Zavolajte na dombru."

Vypočujme si, ako znie akordeón:

č.01-Levinskij akordeón

č.2 - Saratovský akordeón.

Pri akordeóne vývoj tohto nástroja neskončil, neskôr sa objavili pokročilejšie - gombíková a akordeón.

Tlačidlový akordeón má viac radov na každej klaviatúre a silnejší zvuk.

Je to podobné ako pri akordeóne s ľavou klávesnicou, a pravá klávesnica akordeón je presne ako klavír.

Vypočujme si, ako znie gombíková harmonika a akordeón.

A) č.03 - gombíková harmonika

B) č.-04 - akordeón

Páčil sa vám zvuk týchto nástrojov?

Primárna konsolidácia:

Teraz hádajte hádanky.

Povzdychne si a otočí sa,

A bude chodiť po dedine.

A ľudia sa zhromaždia v kruhu,

Čokoľvek chcete, môže tancovať a spievať!

(harmonický)

Vyzerá ako brat harmoniky,

Kde je zábava, tam je aj on.

Nebudem dávať žiadne rady

Čo to je…..

(akordeón).

Krabica tancuje na mojich kolenách,

Niekedy spieva, niekedy nahlas plače.

(harmonický)

Som mladší a silnejší

Moje zvuky plynú.

Ale s akordeónom sme bratia,

Vyšiel z ľudu.

Rozptýlim každý smútok,

Je veľmi dôležité piť...

Nie nahnevaný ani hlučný...

Som veselý brat......

A teraz hudobná hádanka. Počúvajte pozorne a povedzte mi, aký nástroj znie?

A) č -05 - akordeón

B) č -06 - gombíková harmonika

B) č -07 - akordeón

Výborne! Dúfam, že nástroje, o ktorých ste sa dnes učili, si budete ešte dlho pamätať.

2 – časť vyučovacej hodiny.

A teraz prejdeme k druhej fáze našej hodiny – spevu.

1) -Sadnite si prosím správne. A pripravte sa na spev.

A) „Ako babička Nataša“ - s pohybom.

B) Rytmická rozcvička – 3 rôzne rytmy (tlieskanie rukami, opakovanie)

2) - Učenie:

Dnes vás pozývam, aby ste sa naučili pieseň „Gormoshechka - talker“

Pozorne si to vypočujte, skúste si zapamätať melódiu.

Vystúpenie učiteľa, sprievod na akordeóne.

Čítanie textu. (učiteľ)

Čítanie v zbore.

Spievanie riadok po riadku, učiteľ-učenie.

Veršové predstavenie, práca s dýchaním, zvukový manažment, artikulácia...

Plný výkon – v zbore.

Účinkuje v skupinách - 1 verš...

Verš 2...

Verš 3 spolu.

Primárna konsolidácia: Nezávislá realizácia.

Zhrnutie lekcie:

Čo ste sa v tejto lekcii naučili nové?

čo sa ti najviac páčilo?

Teraz sa zamyslite nad tým, ako sa vám dnes na hodine darilo a akú známku si dáte.

Postavte sa tí, ktorí svoju prácu ohodnotili piatimi.

Pre štyroch?

Výborne, odmeňte sa navzájom potleskom.

Zapíšte si známky do denníka.

A zapíšte si to domáca úloha- strana - 42 učebníc - vyuč.

Vytvorte tanečné pohyby podľa hudby, ktorú počujete.

№8, №9, №10.

Teraz si pripravte misky, ktoré máte na stole.

A obráťte sa na našich hostí. Ak sa vám lekcia páčila, rozložte si hrnce. ak nie, tak to nerozbaluj.

Ďakujem vám veľmi pekne za vašu pozornosť. Lekcia sa skončila. Dobudúcna. Rozlúčte sa s hosťami.

Už som písal, že počas vojny sme žili na evakuácii v tatárskej dedine Asekeev Orenburgská oblasť. Na miestach zvečnených Puškinom v " Kapitánova dcéra"Kúsok od nášho domu bol voľný pozemok, kde sa v lete takmer každý večer schádzali mladí ľudia v pred odvodovom veku na párty. To bol celý tamojší zábavný priemysel. V dedine nebol žiadny klub. Boli tam nejaké skôr veľká spoločenská miestnosť, kde sa pri vzácnych návštevách premietali pojazdné kiná a v takýchto dňoch sa tam stihlo natlačiť celé nemalé obyvateľstvo obce.
Program večernej párty sa nelíšil v rozmanitosti a vždy pozostával z dvoch bodov:
1) spev s akordeónom. Dievčatá spievajú a chlapci stoja bokom a šikanujú sa navzájom, psychologicky pripravujú povinný boj;
2) skutočný boj. Chlapci sa bijú a dievčatá stoja na okraji, pozerajú sa a piští.
Všetky hlúposti bez výnimky boli „o tomto“. V bežnom tatárskom jazyku neexistujú žiadne eufemizmy, všetky veci sa nazývali pravými menami. Mali sme susedu Zainab, mala vtedy asi 14-15 rokov, ale tatarky dospievajú skoro a už bola oficiálne nevesta. Raz som ju poprosil, aby mi preložila slová hlášky, ktoré v tom momente ostatné dievčatá prenikavo kričali do harmoniky (slovo spievať sa sem nehodí). Ochotne mi to preložila. Nevedel som, kam mám ísť od rozpakov, ale ona sa za takéto slová vôbec nehanbila. Pravdepodobne len nevedela, že v ruskom jazyku existujú mäkšie ekvivalenty. A len ťažko by som pochopil, kto potrebuje takéto ťažkosti a prečo.
Kým prebiehali oba tradičné body mládežníckeho večerného programu, všetkými očami som hľadel na už dosť starého harmonikára a jeho harmoniku. Tatarská harmonika je zázrak hudobná technika! Asi sú iné, ale jedinú, ktorú som v detstve videl, som si pamätal na celý život. Bola veľmi malá, celá svetlá, s jasne červenými kvetmi na kožušinách. Vpravo je len jedna oktáva tlačidiel v jednom rade. Na ľavej strane sú dve tlačidlá - dva durové akordy. A naľavo sú dva zvony, ako zvončeky na bicykel. Ich kladivká sú spojené s ľavými gombíkmi a po stlačení zvončeky cinkajú približne v tónine akordov. V karikatúre o Cheburashke hrá krokodíl Gena taký akordeón.
A hráč na harmoniku! Ak je na svete tatársky boh, potom je zrejme rovnako benevolentne ľahostajný ku všetkému, čo sa deje, so širokým Tatarská tvár, so žiarivou tatárskou harmonikou v rukách a obklopený univerzálnym uctievaním. Celá Únia Sovietski skladatelia Nikdy sa mi nedostalo takej pocty a pozornosti, akej sa teší vidiecky tatérsky harmonikár.

Úlohy:

Vzdelávacie:Upevňovanie a rozširovanie vedomostí o ruských ľudových hudobných nástrojoch, histórii ich tvorby, rozvíjanie schopnosti určovať sluchom zvuk ruských ľudových hudobných nástrojov.

Vzbudiť záujem o mordovské a tatárske hudobné nástroje.

Rozvíjať schopnosť zaraďovať hudobné nástroje do skupín (dychové, bicie, sláčikové).

Vzdelávacie: rozvoj hudobná pamäť, myslenie, umenie, tvorivá iniciatíva, pozornosť.

Pedagógovia: Pestovanie emocionálnej citlivosti na hudbu, zvyšovanie motivácie študentov. Tvorenie dobré vzťahy medzi sebou.

Priebeh lekcie:

Zaznie melódia „Mesiac svieti“, učiteľ privíta deti a upozorní na plátno projektora, kde je zobrazená diapozitív s vyobrazením orchestra ľudových nástrojov.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, koľko hudobníkov je v jednom orchestri. Pozrite sa pozorne na nástroje a povedzte mi, ako sa volá taký orchester?

deti: Orchester ruských ľudových nástrojov!

Vychovávateľ: Správny. Dnes vás pozývam do krajiny ruských ľudových nástrojov. A prvé mesto, ktoré navštívime, je mesto bicích nástrojov. Prečo si myslíte, že sa tak volajú?

deti: Pretože sa pri hraní trafia.

Vychovávateľ: Úplnú pravdu. Hudobné nástroje sa objavili už veľmi dávno. Bicie nástroje sú najstaršie nástroje na svete. Primitívne vybíjať rytmus na kostiach mamuta, na drevených blokoch, na hlinených džbánoch. Neskôr ľudia naťahovali kožu cez duté drevené a hlinené predmety a objavil sa prvý bubon. Zároveň sa objavili račne vyrobené z kameňa a dreva.

Teraz si vypočujte hádankové piesne a hádajte, aké nástroje žijú v tomto meste.

Hrá hádankové piesne N. Murycheva „Lyžičky“, „Ratchets“, „Bell“, „Tamburína“.

Vychovávateľ: A teraz sa ty a ja zmeníme na hudobníkov!

Deti berú tamburíny, lyžice a zvončeky. Zadržané rytmické cvičenie„Tri medvede“ na hudbu E. Železnovej.

Vychovávateľ: Výborne! A pokračujeme v našej ceste. A ďalšie mesto, ktoré navštívime, je mesto sláčikové nástroje. Vypočujte si, aké nástroje žijú v tomto meste.

Hrá hádankové piesne N. Murycheva „Gusli“, „Balalaika“.

Vychovávateľ: Takmer všetky hudobné nástroje vznikli z každodenných nástrojov a loveckých zariadení: predchodcom strunových nástrojov bol lovecký luk. Je pravdepodobné, že jeden z primitívnych lovcov pri love potiahol za tetivu luku a keď ho pustil, začul zvuk. Medzi ruskými ľuďmi boli takýmito nástrojmi balalajka a gusli.

Vychovávateľ: Poďme ďalej. A mesto dychových nástrojov vás víta!

Účinkuje mysteriózna pieseň „Pipe“ od N. Murycheva.

Veľmi dávno sa objavili aj dychové nástroje. Ľudia fúkali do morskej mušle, trstinovej fajky a zvieracích rohov. Potom prišli na rad fajky, rožky, fajky, škoda fajky.

Zadržané artikulačné cvičenie„Veselá fajka“ (deti natiahnu zatvorené pery dopredu a pohybujú nimi v kruhu doľava a doprava) a dychové cvičenie„Pipe“ (deti fúkajú do prázdnych fliaš, uzáverov guľôčkových pier).

Vychovávateľ: Teraz si vypočujte posledné hádanky.

Hrá hádankové piesne N. Murycheva „Akordeón“, „Akordeón“.

Vychovávateľ: Výborne! Uhádli ste správne. Harmonika, alebo akordeón, je dychový jazýčkový hudobný nástroj. Po stranách nástroja sú dve klávesy: melódia sa hrá vpravo a sprievod vľavo. Vo vnútri nástroja sú kovové platne - jazýčky. Keď hudobník od seba odtiahne mechy harmoniky, trstiny sa pod vplyvom vzduchu začnú chvieť - vydávajú zvuk.

Minúta telesnej výchovy.

Vychovávateľ: Spomedzi hudobných nástrojov Mordovčanov sú najrozšírenejšie palička (shavoma-M., chavoma - E., drevený xylofón (calchtsiyamat - M, kaltseyamat-E, zvončeky (paygonyat - M, bajaginet - E, židovská harfa - M , E, husle (garze , šípka - M, kaiga - E, flauty (vyashkoma - M, veshkema - E); gajdy (fam, ufam - M, puvama - E, trúbka (dorama, toram - M). Niekedy požičiavané nástroje spomínajú sa napríklad aj akordeón .

Vychovávateľ: tatársky ľudová hudba je založená na farbe východné tradície. Dnes najviac známe nástroje tatársky hudobný folklór sú: akordeón-talyanka, kuray, kubyz, surnay, mandolína, dumbra, scimitar, tatarský gusli, saz atď.

Dombra - Tatarský strunový hudobný nástroj. Medzi tatárskymi hudobnými nástrojmi je to jeden z najviac neprebádaných.

Moderná dombra má rovnako ako jej starodávny náprotivok drevené telo hruškovitého tvaru, avšak na rozdiel od predchodcu nie je telo vyrobené z dutého dreva, ale zlepené.

Kurai - Tatarský dychový hudobný nástroj. Má niekoľko odrôd, ktoré sa navzájom líšia dizajnom a materiálom výroby.

Surnay - Tatarský dychový hudobný nástroj. Považuje sa za hudobný nástroj pastierov a zvyčajne sa vyrába z rohu zvieraťa. Má relatívne malú veľkosť 400-550 mm.

Talyanka (talyan-garmun) je tatársky manuálny klávesovo-pneumatický hudobný nástroj. Spolu s akordeónom je to jeden z najobľúbenejších hudobných nástrojov Tatarčanov.

Vychovávateľ: Toto sú vtipné nástroje, ktoré žijú v tejto krajine. Navrhujem, aby ste zistili, či si ich všetky dobre pamätáte a zahrali si hudobnú hádanku.

Koná sa hudobno-didaktická prezentačná hra „Uhádni nástroj“. Deti počúvajú hudobné fragmenty a hádajte nástroje. Za každú správnu odpoveď dostanú hráči žetón. Na konci hry deti, ktoré skórovali najväčší početčipy, udeľuje sa medaila „Znalý hudobník“.

Vychovávateľ: Naša cesta sa skončila. Ale na svete je toho ešte veľa hudobných krajinách ktoré môžeme s vami navštíviť. A navrhujem, aby ste si sami doma vymysleli a vyrobili nejaký hudobný nástroj. Do skorého videnia!


Ľudové hudobná kultúra Tatári sú veľmi originálni. Vychádza z orientálnych intonácií, s ktorými sa harmonicky spája vplyv hudby ugrofínskych národov regiónu Volga.

V druhej polovici 19. storočia sa začali objavovať nástroje ako napr Talyan Garmun, gitaru, husle,mandolína. Nechýbajú však ani domáce tatárske hudobné nástroje.

Dychové nástroje

Najznámejší z tatárskych dychových nástrojov je kurai. Svoj názov dostala podľa tatárskeho názvu pre rebrovník uralský, rastlinu z čeľade Apiaceae, z ktorej stonky bol pôvodne vyrobený. Kurai predstavuje pozdĺžna flauta do 1 m dlhé so 4 otvormi na jednej a jedným na druhej strane. Rozsah kurai dosahuje 3 oktávy. Znie to veľmi jemne a interpret hru na kurai sprevádza hrdelným zvukom. Kurai môže vystupovať v súbore aj ako sólový nástroj.
Spolu s klasickým kurai existuje kopshe-kuray s 2 otvormi.



Ďalší nástroj - burina, bežný nielen medzi Tatármi, ale aj medzi Baškirmi. Tradične sa vyrábal z rohoviny a pôvodne sa používal na lov. Na sornai hrali aj pastieri.

Strunové nástroje

tatársky brnkací nástroj sa volá dumbra. Toto tradičný nástroj speváci-rozprávkári. Podľa historické pramene, dumbra existovala v časoch Zlatej hordy. Pamätník tatárskej literatúry zo 14. storočia „Tulyak a Susylu“ hovorí ako Hlavná postava urobil dumbru, aby si piesňami získal srdce svojej milovanej.



Krk Tatar dumbra je kratší ako krk Kazašská dombra, zvyčajne sú tri struny. Hrajú to s plektrom. Telo sa v dávnych dobách vyrábalo z guľatiny, no dnes je zlepené. Zapnuté prelom XIX-XX storočia sa dumbra prestala používať a nahradila ju mandolína, ale koncom 20. storočia. bol oživený a zrekonštruovaný. Na krku nástroja sa objavili pražce a vytvorili sa ansámblové odrody dumbra - soprán, alt a bas.
tatársky harfa veľmi pripomínajú udmurtské, ale líšia sa od nich nepárne číslo rezonátorové otvory. Ak sú tam 3 otvory, jeden je umiestnený navrchu a ostatné sú po stranách vrchnej paluby; ak je ich 5 alebo 7, jeden otvor je v strede a ostatné sú symetricky okolo neho. Podľa modálnej organizácie tatárskej hudby majú tieto harfy pentatonickú stupnicu.

Iné nástroje

Kubyz- jazýčkový nástroj pripomínajúci harfu. Jedná sa o kovový oblúk s jazykom v strede. Zmena objemu a tvaru ústna dutina, hudobník extrahuje zvuky série alikvót. Možno si tento nástroj požičali Tatári od Uhorov. Podľa archeologických údajov bol známy už v 10. storočí.
Aj Tatári majú národnosť bicie nástroje. Volá sa def a pripomína tamburínu.


Z vykopávok

Takéto hudobné nástroje sú známe ako: kyngyrau,Tavyshly Asma, tash sybyzgy, držiak, shaltyravyk atď.


Veľa Tatárske ľudové hudobné nástroje boli stratené a teraz zažívajú nové narodenie. Sornai, kurai, dumbyrs, mandolíny, ľudové husle, tatárske harfy sú vystavené v štáte národné múzeum Tatarstan, múzeá Kazaň, Almeťjevsk, Moskva, Petrohrad atď.



Tlačová služba RPO „TNC MO“ na základe materiálov zo stránok „How Simple“ a „My Home“

Voľba editora
Mäso na kráľovský spôsob A opäť pre vás pridávam novoročné recepty na chutné jedlo. Tentokrát si mäso upečieme ako kráľ...

Tradičný recept na bielu okroshku kvass obsahuje jednoduchý súbor ingrediencií vrátane ražnej múky, vody a cukru. Po prvýkrát...

Test č. 1 „Štruktúra atómu. Periodický systém. Chemické vzorce” Zakirova Olisya Telmanovna – učiteľka chémie. MBOU "...

Tradície a sviatky Britský kalendár je okázalý so všetkými druhmi sviatkov: štátnymi, tradičnými, štátnymi alebo štátnymi sviatkami. ten...
Reprodukcia je schopnosť živých organizmov reprodukovať svoj vlastný druh. Existujú dva hlavné spôsoby rozmnožovania - asexuálne a...
Každý národ a každá krajina má svoje zvyky a tradície. V Británii zohrávajú tradície dôležitejšiu úlohu v živote...
Podrobnosti o osobnom živote hviezd sú vždy verejne dostupné, ľudia poznajú nielen ich tvorivé kariéry, ale aj ich biografiu....
Nelson Rolihlahla Mandela Xhosa Nelson Rolihlahla Mandela Nelson Rolihlahla Mandela 8. prezident Juhoafrickej republiky 10. mája 1994 - 14. júna 1999...
Má Jegor Timurovič Solomjanskij právo nosiť priezvisko Gajdar? Babička Yegora Timuroviča Gajdara, Rakhil Lazarevna Solomyanskaya, vyšla...