Njemačka narodna priča "Tri leptira". Priprema za nastup


Cilj: - nastaviti upoznavanje s narodnim pričama različite nacije;

Otključavanje kreativnih sposobnosti djece;

Potaknite djecu na rad u skupinama.

Zadaci:
upoznati njemačku narodnu priču “Tri leptira”;
razvijati pažnju, sposobnost rada s tekstom, vještine izražajno čitanje, razvijati se Kreativne vještine;
spomenuti prijateljski odnosi.

Oprema: računalo, projektor, udžbenik Književna lektira» 4. razred, rekviziti za dramatizaciju.

Tijekom nastave

1. Organiziranje vremena

Zazvonilo je veselo zvono,
Spremni smo za početak lekcije.
Razmislimo i zaključimo
I pomažite jedni drugima.

2. Stvaranje problematična situacija
- Da odredim temu lekcije, sada ću vam reći zagonetke.
Ostavio je baku
I ostavio je djeda,
Pjevao pjesme pod plavim nebom,
Za lisicu je postao ručak.
(kolobok)

Zle naravi, sive boje,
Pojeo je sedam jarića.
(Vuk i sedam kozlića)

Na peći sjedi tip
Jede kiflice,
Jahao po selu
I oženio je princezu.
(Magijom)

Alyonushka ima sestre
Ptice su odnijele mog malog brata,
Igrala se sa svojim prijateljima,
Brat Vanja je promašio.
(guske labudovi)
- Koji oralni narodna umjetnost Možete li uključiti sve te radove? (Bajke).
- Danas se nastavljamo upoznavati s bajkama različitih naroda.

3. Samoodređenje aktivnosti. Postavljanje zadatka učenja.

Učiteljica čita pjesmu "Leptir"
Ja sam kod žutog leptira
Tiho je upitao:
- Leptiriću, reci mi
Tko te slikao?
Možda je ljutić?
Možda maslačak?
Možda žuta boja
Taj susjed?
Ili je to sunce
Nakon zimske dosade?
Tko te slikao?
Leptir, reci mi!
Šapnuo je leptir
Odjevena u zlato:
-Obojio me cijeloga
Ljeto, ljeto, ljeto!
(Alena Pavlova)

Kako ste se osjećali zbog ove pjesme? Koja vam se slika pojavila u mislima? Koja boja prevladava na njemu? Što znaš o leptirima?

Govorno zagrijavanje. (Slika se prikazuje na ekranu.)
- Polako pročitajte pjesmu.
- Počnite čitati pjesmu polako i postupno ubrzavajte tempo.
- Izražajno pročitajte pjesmu.

4. Otkrivanje novih znanja.
- Upoznajmo se s njemačkom bajkom "Tri leptira"
Čitanje bajke.

Koje je značenje ove bajke?

Riječi kojeg lika iz bajke sadrže glavnu misao?

Na kojim se obilježjima prirode temelji dijalog između leptira i cvijeća? Zašto je ljiljan izabrao bijelog leptira, a tulipan - crvenog?
Rad na rječniku .

Kako razumiješ izraze:
Cijeli dan kiša još jače pada. Samostalno čitanje

Kakvi su vas osjećaji obuzeli čitajući ovo djelo?

Koje ste znakove bajke uočili u ovom djelu?

5. Tjelesna minuta ..
6. Konsolidacija Rad na izražajnom čitanju
Tko su junaci bajke?
- Pročitajte riječi leptira. Kako su mogli govoriti, s kojom intonacijom, mokri na kiši? Na početku kiša, na kraju.
- Pročitajte riječi ljiljan, tulipan, ruža.
- Pročitajte što je rečeno o djelovanju sunca. Kako prenijeti glavnu ideju?
Čitanje po ulogama .

Sada se podijelite u grupe od 7 ljudi. Dodijelite uloge. Razvrstaj rekvizite.

Priprema za dramatizaciju, rad u skupinama.

Uprizorenje bajke.

7. Odraz.
- Kako ocjenjujete svoj rad na satu?

Koja je scena po vama bila najčudesnija? Koja je najsmješnija, najtužnija, najzanimljivija?

8. Domaća zadaća.
Stranice 50-51, izražajno čitanje, pitanje br.

Tema lekcije: njemački narodna priča"Tri leptira" Priprema za nastup.

Datum: 20.10.2015

Cilj: nastaviti upoznavati narodne priče iz cijelog svijeta

Zadaci:

    upoznati njemačku narodnu priču “Tri leptira”;

    razvijati pažnju, uvježbavati vještinu tečnog izražajnog čitanja, razvijati kreativnost i maštu

    njegovati prijateljstva.

Planirani rezultati:

Predmet:

sposobnost predviđanja sadržaja djela, čitati naglas s postupnim prijelazom na tiho čitanje, ubrzati tempo čitanja naglas, ispravljati pogreške pri ponovnom čitanju teksta, percipirati na uho umjetničko djelo.

Metasubjekt:

R: planiranje zajedno s učiteljem aktivnosti za proučavanje teme sata, vrednovanje vašeg rada na satu.

P: analiza književni tekst, ističući u njemu glavna ideja, traženje potrebnih informacija u tekstu, sposobnost snalaženja u obrazovnim i umjetnička knjiga.

K: odgovori na pitanja temeljena na književnom tekstu udžbenika, razumijevanje pravila interakcije zajedničkog plana djelovanja.

Osobno:

Formiranje sustava moralne vrijednosti(ljubav prema prirodi, ljepoti ljudski odnosi)

Oprema: računalo, projektor, udžbenik “Književna lektira” 4. razred, rječnici.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak

2. Stvaranje problematične situacije

Kako bih odredio temu lekcije, sada ću vam reći zagonetke.

Ostavio je baku
I ostavio je djeda,
Pjevao pjesme pod plavim nebom,
Za lisicu je postao ručak.
(kolobok)

Zle naravi, sive boje,
Pojeo je sedam jarića.
(Vuk i sedam kozlića)

Na peći sjedi tip
Jede kiflice,
Jahao po selu
I oženio je princezu.
(Magijom)

Alyonushka ima sestre
Ptice su odnijele mog malog brata,
Igrala se sa svojim prijateljima,
Brat Vanja je promašio.
(guske labudovi)

U koju se vrstu usmene narodne umjetnosti mogu svrstati sva ova djela? (bajke).

Danas ćemo se nastaviti upoznavati s bajkama različitih naroda.

3. Formuliranje teme i ciljeva lekcije

Sada predlažem da poslušate pjesmu koju izvodi vaš razrednik.

Kako ste se osjećali zbog ove pjesme?

Ja sam kod žutog leptira

Tiho je upitao:

Leptir, reci mi

Tko te slikao?

Možda je ljutić?

Možda maslačak?

Možda žuta boja

Taj susjed?

Ili je to sunce

Nakon zimske dosade?

Tko te slikao?

Leptir, reci mi!

Šapnuo je leptir

Odjevena u zlato:

Obojio me cijeloga

Ljeto, ljeto, ljeto! (Alena Pavlova)

Pronađite u tekstu junakove konkretne pretpostavke o tome tko je naslikao leptira.

Pronađite u tekstu odgovor na pitanje: “Tko je zapravo naslikao leptira?”

Koje je boje leptir u pjesmi? Pronađite potvrdu.

Koje ste boje leptira vidjeli?

Što ti se sviđa kod leptira?

Kako biste definirali riječ "leptir"?

Pronađimo definiciju ove riječi u rječnicima i radimo u skupinama.

Usporedimo informacije dobivene iz više izvora (rječnici) i pokušajmo stvoriti vlastitu definiciju.

Pogodite o kome će danas biti priča. Na slajdu je prikazana ilustracija iz udžbenika. Sada pokušajte točnije pogoditi pomoću ilustracije.

Otvorite udžbenik na stranici 50.

Koje biste ciljeve lekcije postavili?

4. Rad na novom materijalu

1) Uvod u bajku "Tri leptira"

2) Rad na rječniku

Cijeli dan kiša još jače pada.

3) Samostalno čitanje

- Pozivam vas da sudjelujete u dijalogu i razgovarate o bajci koju ste pročitali. Izrazite svoje stajalište o bajci koju ste pročitali. Odredite temu i glavnu ideju bajke.

Riječi kojeg lika iz bajke sadrže glavnu misao? Pronađite ove riječi u tekstu.

Kakvi su vas osjećaji obuzeli čitajući ovo djelo? Na koje biste dijelove podijelili bajku? Pokušajte ispričati bajku prema našem planu.

Što ste zaključili nakon čitanja bajke?

5. Tjelesna minuta

Igra: Ako ste čuli ime leptira, sjednite; ako ste čuli druga imena, nagnite se.

6. Konsolidacija

1) Rad na izražajnom čitanju

Zapiši sve likove iz teksta kako bismo podijelili uloge.

- Pročitajte riječi leptira.

- Pročitajte riječi ljiljan, tulipan, ruža.

- Pročitajte djelovanje sunca.

2) Čitanje po ulogama

3) Podjela uloga za prikazivanje bajke na sljedećem satu.

7. Odraz

Danas sam na nastavi naučio...

U ovoj lekciji pohvalio bih sebe za...

Nakon lekcije koju sam želio...

Danas sam uspio...

. Domaća zadaća

str 50.51 naučiti uloge

MBOU "Pervomaiskaya secondary sveobuhvatna škola»

Sažetak lekcije

u književnoj lektiri

za 4. razred

Pripremljeno i izvedeno

učitelj, nastavnik, profesor osnovne razrede

Alehina Larisa Ivanovna

Tema lekcije: Njemačka narodna priča "Tri leptira"

Cilj: nastaviti upoznavati narodne priče različitih naroda

Zadaci:

    upoznati njemačku narodnu priču “Tri leptira”;

    razvijati pažnju, sposobnost rada s tekstom, vještinu izražajnog čitanja, razvijati kreativne sposobnosti;

    njegovati prijateljstva.

Oprema: računalo, projektor, udžbenik "Književna lektira" 4. razred, stavke za skeč.

Datum: 13.10.2014

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak

Zazvonilo je veselo zvono,
Spremni smo za početak lekcije.
Razmislimo i zaključimo
I pomažite jedni drugima.

2. Stvaranje problematične situacije

Kako bih odredio temu lekcije, sada ću vam reći zagonetke.

Ostavio je baku
I ostavio je djeda,
Pjevao pjesme pod plavim nebom,
Za lisicu je postao ručak.
(kolobok)

Zle naravi, sive boje,
Pojeo je sedam jarića.
(Vuk i sedam kozlića)

Na peći sjedi tip
Jede kiflice,
Jahao po selu
I oženio je princezu.
(Magijom)

Alyonushka ima sestre
Ptice su odnijele mog malog brata,
Igrala se sa svojim prijateljima,
Brat Vanja je promašio.
(guske labudovi)

U koju se vrstu usmene narodne umjetnosti mogu svrstati sva ova djela? (bajke).

Danas se nastavljamo upoznavati s bajkama različitih naroda.

3. Formuliranje teme i ciljeva lekcije

1) Tema naše lekcije Njemačka narodna priča "Tri leptira".

Čitanje pjesme "Leptir"

Ja sam kod žutog leptira

Tiho je upitao:

Leptir, reci mi

Tko te slikao?

Možda je ljutić?

Možda maslačak?

Možda žuta boja

Taj susjed?

Ili je to sunce

Nakon zimske dosade?

Tko te slikao?

Leptir, reci mi!

Šapnuo je leptir

Odjevena u zlato:

Obojio me cijeloga

Ljeto, ljeto, ljeto! (Alena Pavlova)

Kako ste se osjećali zbog ove pjesme? Što znaš o leptirima?

2) Govorno zagrijavanje

Polako pročitajte pjesmu

Izražajno pročitaj pjesmu

3) Ciljevi lekcije

Upoznajte se s njemačkom bajkom “Tri leptira”

Znati raditi s tekstom

Odredite glavnu ideju bajke

Pripremiti i prikazati scenu iz bajke “Tri leptira”

4. Rad na novom materijalu

1) Uvod u bajku "Tri leptira"

2) Rad na rječniku

Cijeli dan kiša još jače pada.

3) Samostalno čitanje

4) Razgovor o sadržaju

- Riječi kojeg lika iz bajke sadrže glavnu misao? (sunca)

Pročitaj ih.

Kakvi su vas osjećaji obuzeli čitajući ovo djelo?

5. Tjelesna minuta

Sunce za vježbanje
Zove nas.
Podižemo ruke
Na komandu: "Jedan!"
A iznad nas lišće veselo šušti.
Odustajemo
Na komandu: "Dva!"
Pratimo se
Šuma i zelena livada
Jedan dva tri četiri pet
Razgovarajmo o našoj temi
Daljni studiji.

6. Konsolidacija

1) Rad na izražajnom čitanju

Tko su junaci bajke?

- Pročitajte riječi leptira.

- Pročitajte riječi ljiljan, tulipan, ruža...

- Pročitajte djelovanje sunca.

2) Čitanje po ulogama

3) Raspodjela uloga

4) Dramatiziranje bajke

8. Odraz

Kako ocjenjujete svoj rad u nastavi?

9. Domaća zadaća

Str.50-51, izražajno čitanje ili osmisliti scenarij za bajku kako bi se mogla uprizoriti.

Bila jednom tri leptira - bijeli, crveni i žuti. Cijeli dan samo su se trebali igrati i plesati. Pogotovo ako je sunce bilo toplo. Leptiri lepršaju s cvijeta na cvijet, s jednog na drugi. To je zabavno! Ali onda je jednog dana počela kiša. Leptiri su se smočili i počeli tražiti mjesto gdje će se sakriti. I još pada kiša.
Leptiri su stigli do bijelog ljiljana i rekli:
- Pokrij nas, sakrijmo se od kiše.
Lily im odgovori:
- Neka bude, bijelog leptira ću sakriti od kiše, liči na mene, a crveni i žuti neka traže drugo mjesto.
Ovdje bijeli leptir i kaže joj:

I odletjeli su dalje.
A kiša još jače lije. Leptiri su doletjeli do Crvenog tulipana i rekli:
- Pokrij nas, sakrijmo se od kiše, skroz smo mokri.
Tulipan im odgovori:
- Dobro, ja ću crvenog sakriti, liči na mene, a bijeli i žuti neka traže drugo mjesto.
Tada mu crveni leptir kaže:
- Budući da ne želite prihvatiti moje sestre, onda ni ja neću ići k vama. Bolje nam je da se zajedno mokrimo na kiši!
I odletjeli su dalje.
Leptiri su stigli do Žute ruže i rekli:
- Pokrij nas, sakrijmo se od kiše, skroz smo mokri. Rose im odgovori:
“Sakrit ću žuti, liči na mene, a bijeli i crveni neka potraže drugo mjesto.”
Tada joj žuti leptir kaže:
- Pošto ne želiš da primiš moje sestre, onda ni ja neću ići k tebi! Bolje nam je da se zajedno mokrimo na kiši!
Sunce koje se skrivalo iza oblaka čulo je riječi leptira i obradovalo se: postoji na svijetu tako pravo prijateljstvo! I odlučio sam pomoći leptirima.
Sunce je otjeralo kišu i opet zasjalo, obasjalo vrt i osušilo krila leptira. Počeli su letjeti naprijed-natrag. Igraju, plešu, lepršaju s cvijeta na cvijet. Samo se Lily, Tulip i Rose više nije prilazilo. Tako su se osušili posve sami. Leptiri su se zabavljali i kružili do večeri. A kad je došla večer, otišli su na spavanje. Ne znam što je dalje bilo s njima. Samo znam da je prijateljstvo potpora u svakoj nevolji.

Općinski proračun obrazovna ustanova Srednja škola Staroibraykinsky

Općinski okrug Aksubaevsky Republike Tatarstan

Sastavio učitelj razredne nastave

Nurullina Rufija I.

Sažetak lekcije na temu "Njemačka narodna priča "Tri leptira"

Razred: 4

Cilj: nastaviti upoznavati narodne priče različitih naroda

Zadaci:
- predstaviti njemačku narodnu priču “Tri leptira”;
- razvijati vještine tečnog izražajnog čitanja, sposobnost rada s tekstom, naučiti razumjeti postupke junaka;
- razvijati pamćenje, govor, mišljenje, maštu i kreativnost;

Poticati prijateljstva, ljubav prema prirodi, zanimanje za čitanje i proučavanje stvaralaštva različitih naroda.

Planirani rezultati: predmet: sposobnost predviđanja sadržaja bajke, ubrzanje čitanja naglas i percipiranje umjetničkog djela naglas;

meta-predmet:

Regulatorno: formuliranje ciljeva učenja lekcije, ocjenjivanje vašeg rada na lekciji;

Kognitivni:analiza bajke, isticanje glavne ideje u njoj, traženje potrebnih podataka u knjizi;

komunikativan:odgovaranje na pitanja temeljena na bajci, sposobnost slušanja vršnjaka;

osobno: formiranje sustava moralnih vrijednosti (ljubav prema prirodi, ljepota ljudskih odnosa), manifestacija interesa za čitanje.

Oprema: računalo , projektor, udžbenik “Književna lektira” 4. razred, stavke za skeč.

Materijal: prezentacija bajke "Tri leptira", prezentacija "Leptir", slajdovi "Cvijeće" (ljiljan, ruža, tulipan)

Tijekom nastave.

  1. Organiziranje vremena.
  2. Provjera domaće zadaće.
  1. Prepričavanje bajke “Ptica brbljiva”
  2. Pričanje priča koje su učenici sami izmislili.
  1. Govorno zagrijavanje.

Pročitajte pjesmu sami.

Leptir

Ja sam kod žutog leptira

Tiho je upitao:

Leptir, reci mi

Tko te slikao?

Možda je ljutić?

Možda maslačak?

Možda žuta boja

Taj susjed?

Ili je to sunce

Nakon zimske dosade?

Tko te slikao?

Leptir, reci mi!

Šapnuo je leptir

Odjevena u zlato:

Obojio me cijeloga

Ljeto, ljeto, ljeto!

A. Pavlova

Brzo pročitajte pjesmu.

Čitajte izražajno.

IV. Obnavljanje znanja.

Kakvu ste sliku zamislili čitajući ovu pjesmu?

Što znaš o leptirima? (Pogledajte prezentacije “Leptir”)

V. Samoodređenje za aktivnost.

Riješite zagonetku.

(Tri leptira)

  • Ovo je naziv naše teme. Molimo vas da otvorite svoje udžbenike, stranica 50.
  • Pogledajte ilustraciju. Što mislite o čemu govori ova bajka? (Dječje pretpostavke.)
  • Odredite ciljeve lekcije čitajući naslov teme.

VI. Rad na temi lekcije.

(Učitelj čita bajku)

  • Dečki, kakve ste osjećaje imali dok ste čitali ovo djelo?
  • Što nije bilo jasno?

VII. Rad na rječniku.

Cijeli dan (bez pauze, bez kraja). Kiša još više (jače) lije.

VIII. Minute tjelesnog odgoja

Sunce za vježbanje
Zove nas.
Podižemo ruke
Na komandu: "Jedan!"
A iznad nas lišće veselo šušti.
Odustajemo
Na komandu: "Dva!"
Pratimo se
Šuma i zelena livada
Jedan dva tri četiri pet
Razgovarajmo o našoj temi
Daljni studiji.

IX. Nastavak rada na temi lekcije.

1. Priprema za čitanje po ulogama.

Pročitajte riječi ljiljan, tulipan, ruža.

Pročitajte riječi bijelog, crvenog i žutog leptira.

2. Čitanje bajke po ulogama.

Što poučava ova bajka?

3. Obraditi sadržaj bajke pomoću pitanja i zadataka 1-3 na 51. stranici udžbenika.

4. Gledanje prezentacija "Cvijeće" (ruže, tulipani, ljiljani na slajdovima).

5. Dramatizacija bajke

6.Dodaj regionalna komponenta. Čitanje od strane učitelja Tatarska bajka"Duslar" ("Prijatelji")

X. Odraz

Odaberite bilo koji početak rečenice i nastavite ga.

  • Danas sam na nastavi naučio...
  • U ovoj lekciji pohvalio bih sebe za...
  • Nakon lekcije koju sam želio...
  • Danas sam uspio...

XI. Sažimanje lekcije.

Što ste novo naučili u lekciji? Čega se najviše sjećate?

Domaća zadaća (diferencirana)

  1. Prepričaj bajku
  2. Osmislite scenarij za bajku kako bi se mogla postaviti na pozornicu.

Izbor urednika
Kuhano s mlijekom u laganom kuhalu, ukusno je i zdravo jelo koje je idealno za doručak. Troškovi...

Kako stari vic kaže, ako greškom popijete razvijač, popijte i fiksator, inače posao neće biti dovršen. ja...

Nije tajna da što je muffin ili obično pečenje ukusnije, to sadrži više kalorija, kolesterola i ostalih krvnih neprijatelja našeg organizma....

Mnogi misle da je izrada kolača naporan i naporan proces. Postoji mnogo recepata koji će razbiti te zablude, a...
Kada dođe sezona bobica i voća (pogotovo ako živite u privatnoj kući ili ste vlasnik ljetne kućice) - samo imajte vremena...
Povodom 10. obljetnice podviga 6. satnije 2018. godine objavljeno je novo izdanje knjige “Korak u besmrtnost” dopunjeno novim činjenicama o borbi...
Mnogi ljudi znaju za korisne tvari sadržane u agrumima. Ali ne znaju svi koliko je voda s limunom korisna za mršavljenje....
Svi znaju da nedostatak hemoglobina uzrokuje anemiju. Ali malo ljudi zna da je razlog tome nedostatak željeza u...
kratice za. KOVANICA - skraćena oznaka u legendama kovanica apoena, zemljopisnih imena, naslova, lokacije...