Učenie sa rozprávania z obrázkov. Náčrt lekcie na tému: Súhrn priamych vzdelávacích aktivít


Zhrnutie hodiny v ruskom jazyku 2. ročník,

učiteľka Gusarova Zhanna Sergeevna.

Predmet: Zostavenie príbehu podľa obrazu „Zimné radovánky“.

Ciele lekcie:Študenti skladajú príbeh na základe zloženého obrázku na základe deformovaného textu vnímaného uchom, učia sa skladať zápletka príbehu podľa obrázku: zvládnutie noriem konštrukcie kreatívny prejav. Pokračujte v práci na formovaní intonovanej reči pomocou prvkov fonetického rytmu. Upevňovanie a rozširovanie vedomostí o zimné radovánky. Rozvoj súvislej, gramaticky správnej reči, slovnej zásoby, rečovej činnosti, zrakového vnímania. Pestovanie túžby využívať „zimnú zábavu“ pri chôdzi na doplnenie lexikónštudentov.

Formovanie schopnosti vykonávať logické akcie: analýza, porovnanie, zovšeobecnenie.

Plánované výsledky:

Univerzálne vzdelávacie aktivity

Poznávacie: vedomá a dobrovoľná konštrukcia rečového prejavu v ústnom a písanie.

Regulačné: Naučiť, ako stanoviť výchovno-vzdelávaciu úlohu na základe korelácie toho, čo už študent pozná a ovláda a čo ešte nepozná. Tvorenie sociálna rolaštudent. Vytváranie pozitívneho vzťahu k učeniu.

Komunikatívnosť: Potreba komunikovať s učiteľom. Schopnosť počúvať a viesť dialóg.

Osobné výsledky: Vôľová sebaregulácia, s daným štandardom.

Typ lekcie: lekcia o objavovaní nových poznatkov.

Metódy: verbálne, herné, vizuálne, hľadanie, metóda slobodná voľba a voľný rozhovor, metóda interakcie a sebakontroly.

Techniky: uvažovanie

Formy organizácie: skupinová, kolektívna, práca vo dvojici, individuálna.

Technológie: vývojová, zdravotne nezávadná, diferencovaná výchova

Vybavenie: obrázky zobrazujúce hrajúce sa deti iný čas roku; maľba „Zima. Hry zapnuté čerstvý vzduch“ (Zimné radovánky); osnova pre rozprávanie; list na prácu; ceruzka, pero, interaktívna tabuľa.

Kroky lekcie

Študentské aktivity

Učiteľské aktivity

UUD (výsledky metapredmetov)

1 Organizovanie času Motivačný.

Ahojte chalani! Deti stoja pri svojich stoloch. Čo je to? Ako padajú? Sadnime si ako snehové vločky, ticho, pomaly a krásne. Posaďte sa, dievčatá. Posaďte sa, chlapci, aké je teraz ročné obdobie? Alebo možno leto? Máte radi zimu?

Motivácia na lekciu. Príprava žiakov na prácu, emocionálne naladenie.

RUUD Formovanie sociálnej roly študenta. Vytváranie pozitívneho vzťahu k učeniu

2 Aktualizácia vedomostí, fonetické cvičenia.

Chlapci, aký je dnes dátum? aká je lekcia? Ktorá lekcia? Dnes v triede budeme dobre počúvať a rozprávať. Čo je to núdzový zvuk? Fonetické cvičenie: (práca na holom uchu)

Sa, sto, sa sto, make up

Eso, Asuka, príbeh

Zostavte príbeh

Dokončite úlohu. Sebavedomie.

Ponúka úlohy. Učte sa správna výslovnosť zvuky, slová, pravidlá pravopisu.

kontrola vo forme porovnania spôsobu konania a jeho výsledku

3 Stanovenie cieľa. Stanovenie učebnej úlohy

Čo si myslíte, že je to (aký papier je na tabuli modrý). Aké ročné obdobie je zobrazené? Lebo je zima, sneh, ľad.

Ponúka úlohy. Učí, ako nastaviť učebnú úlohu na základe korelácie toho, čo je už známe a naučené, a toho, čo je ešte neznáme.

RUUD Vedomá a dobrovoľná konštrukcia rečového prejavu v ústnej forme.

Stanovte si učebnú úlohu založenú na korelácii toho, čo je už známe a naučené, a toho, čo je ešte neznáme Vykonajte krok za krokom.

Aktualizácia vedomostí. Opakovanie toho, čo bolo prebraté.

Staňme sa umelcami a nakreslite obrázok a potom napíšme príbeh založený na obrázku. Kto mi pomôže? Kto podľa vás maľuje obrázky?

Jednotka reči Lexikálny význam.

Ponúka úlohy

Práca so slovnou zásobou

Umelec, koncept.

umelca

Ponúka úlohy

kontrola vo forme porovnania spôsobu konania a jeho výsledku

Fizminutka

Lyžujeme s vami
Studený sneh vám oblizuje lyže.

A potom - korčuľovanie.
Ale padli sme. Oh!

A potom urobili snehové gule,

A potom sa valili snehové gule,

A potom padli vyčerpaní

A utekali sme domov.

Odpočívajú a pripravujú sa na nadchádzajúcu prácu.

Wellness, dať deťom možnosť oddýchnuť si, naladiť sa na nadchádzajúcu prácu.

Využívanie vedomostí v nových podmienkach

Práca vo dvojiciach

Vzdelávací moment

Aké je počasie na našom obrázku?

Slnko svieti. Modrá obloha.

Slnko (čo to robí?) svieti. Obloha (čo?) je modrá, svetlá, čistá.

Pozoruje prácu skupín, organizuje celotriednu diskusiu, pomáha všímať si hranicu medzi vedomosťami a nevedomosťou.

Sebaurčenie pre činnosť.

Čo rád hráš v zime?

Chlapec lyžuje. Dievča sa korčuľuje. Deti vyrábajú snehuliaka. Chlapci hrajú snehové gule.

Aká je nálada detí (radostná, veselá).

Pripomeňme si, ako píšeme príbeh:

Úvod.

Hlavná časť.

Záver.

Čo ešte má príbeh? Existuje meno.

Prijíma odpovede a vedie k identifikácii znakov príbuzných slov

Vykonajte analýzu objektov so zvýraznením podstatných a nepodstatných vlastností.

Komunikatívnosť: Potreba komunikovať s učiteľom. Schopnosť počúvať a viesť dialóg

Vykonajte syntézu ako skladanie celku z častí.

Samostatná práca. Selektívny list

Vezmite niekoľko listov. Prečítajte si názvy, aký názov zvolíte pre svoj príbeh? Poďme si to napísať. Ako to môžem povedať inak? Hry, zábava.

Zima. Zimné radovánky. Prvý sneh.

Zahŕňa žiakov do kontrolných a hodnotiacich činností. Ponúka úlohy a pomáha vyvodiť záver.

L kontrola formou porovnania spôsobu konania a jeho výsledku Komunikatívne: Potreba komunikovať s učiteľom. Schopnosť počúvať a viesť dialóg

Samostatná práca

Čo si myslíte, že napíšeme v prvej časti, úvode? Aké je dnes počasie.

Prečítajte si na papierikoch:

Úvod:

Bol jasný mrazivý deň. V noci napadol prvý sneh. Na ulici silný mráz. Nádherný zimný deň.

Ktorá veta sa podľa vás nehodí na začiatok príbehu?

Chlapci a dievčatá sa vybrali na prechádzku.

Na tabuli: (kartičky so slovami) chlapi vyšli na dvor

Možno ich nazvať návrhom? prečo?

Na začiatku vety sa nepíše s veľké písmeno, v konečnom dôsledku to nestojí za to správne znamenie, slová sú v nesprávnom poradí) Čo je potrebné urobiť, aby vznikla veta? (Vymeňte slová). Vymeňte slová. Odpovede detí zapisujeme Každá časť je napísaná na červenú čiaru.

Zahŕňa žiakov do kontrolných a hodnotiacich činností.

Ponúka úlohy a pomáha vyvodiť záver.

Ovládajte činy svojho partnera.

Tímová práca.

Aká je ďalšia časť? Hlavná.

Čo do nej napíšeme?

Na tabuli deti zoradia vety hlavnej časti.

Čo si myslíš, že je s nami zle, slová sa opakujú KOĽAJÚ, čo môžeme robiť, ako môžeme slová tvoriť inak?

Čo nám ostáva? Napíšte záver.

Ktorá veta je podľa vás vhodná:

V zime je to pre deti zábava.

Je to pre deti v zime zábava?

Bavte sa chlapci v zime!

Dokončite úlohu

Zahŕňa žiakov do kontrolných a hodnotiacich činností.

Ovládajte činy svojho partnera.

Zhrnutie lekcie, reflexia

Zhrnutie lekcie

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

– Kto mal záujem?

– Za čo sa môžeš pochváliť? (Pomohol priateľovi!) hodnotenie práce (emotikony).

Zhrnúť

Zahŕňa žiakov do kontrolných a hodnotiacich činností.

Kontrolné akcie

Chlapci, doma napíšte záver nášho príbehu.

Dáva domu úlohu

Zapája študentov do kontrolných a hodnotiacich činností ich schopností, vštepuje im túžbu vyrovnať sa s ťažšou úlohou.

Kontrolné akcie

VYUČOVANIE ROZPRÁVANIA

PODĽA ROZPRÁVKOVÝCH OBRÁZKOV

Vyvinuté učiteľka predškolského veku № 000

Krasnojarsk

2007

Kapitola II. Vzorové poznámky k lekcii o rozvoji súvislej reči………………3

LEKCIA 1 Skúška reprodukcie obrazu „Úroda“………………………………………………………………………………………….….. ...3

LEKCIA 2 Rozprávanie podľa obrazu „Úroda“.........4

LEKCIA 3 Skúška reprodukcie obrazu,

„V školskej záhrade“…………………..………………………………………....5

LEKCIA 4 Rozprávanie podľa obrázka,

„V školskej záhrade“………………………………………………………………………………..7

LEKCIA 5 Skúška reprodukcie obrazu “Rodina”......8

LEKCIA 6 Rozprávanie podľa obrazu „Rodina“………………….9

LEKCIA 7 Skúška reprodukcie obrazu „Zimné radovánky“…………………………………………………………………………………………11

LEKCIA 8 Rozprávanie podľa obrazu „Zimné radovánky“……...13

LEKCIA 9 Preskúmanie reprodukcie Veretennikovovej maľby „Mačka s mačiatkami“……………………………………………………………………………………………………… .....14

LEKCIA 10 Rozprávanie podľa Veretennikovovej maľby „Mačka s mačiatkami“ ....15

LEKCIA 11 Preskúmanie reprodukcie obrazu „Kuratká“..17

LEKCIA 12 Rozprávanie podľa maľby „Kuratá“…………………....18

LEKCIA 13 Preskúmanie reprodukcie obrazu „Ježkovia“…..20

LEKCIA 14 Rozprávanie podľa obrazu „Ježkovia“………………..21

LEKCIA 15 Skúška reprodukcie obrazu “Leto”......23

LEKCIA 16 Rozprávanie podľa obrazu „Leto“…………...……..24

DODATOK………………………………………………………………………………………...26

BIBLIOGRAFICKÝ ZOZNAM……………………………………………………………………………………… 34

KAPITOLAja.

Výučba rozprávania príbehové maľby.

Práca na dejovom obrázku prebieha v dvoch triedach: na prvej hodine sa deti zoznámia s obrázkom a na druhej hodine na základe obrázka zostavia príbeh. Naučiť sa rozprávať príbeh na základe obrázka príbehu zahŕňa nasledujúce fázy:

1. Príprava detí na vnímanie obsahu obrázka (predbežný rozhovor, čítanie literárnych diel podľa námetu obrazu a pod.).

2. Rozbor jeho obsahu.

3. Naučiť sa písať príbeh.

4. Rozbor detských príbehov.

Pri výučbe rozprávania na základe obrázka sa používajú také metodické techniky, ako je vzorový príbeh od učiteľa na základe obrázka alebo jeho časti, navádzacie otázky, predbežný plán príbehu, zostavenie príbehu na základe fragmentov obrázka a kolektívne písanie. sa používajú rozprávky od detí.

Aby bola práca na obrázku sprisahania produktívnejšia a zaujímavejšia, učiteľ môže zahrnúť rôzne hry a cvičenia, napríklad:

· herné cvičenie „Kto uvidí viac?“ (dieťa pomenúva predmety zobrazené na obrázku podľa označenej farby, účelu, vyrobené z jedného alebo druhého materiálu);

· herné cvičenie „Kto si pamätal lepšie?“ (dieťa si musí pamätať, aké činnosti vykonávajú rôzne postavy na obrázku);

· herné cvičenie „Kto je najpozornejší?“ (pomocou obrázku deti striedavo ukončujú učiteľom začatú vetu správnym slovom);

· hra „Magic Chain“ (deti vymyslia a rozdelia vetu podľa obrázka, každé pridá jedno slovo);

· herné cvičenie „Urob vetu“ (predškoláci tvoria vety na základe obrázka s daným slovom alebo frázou);

· hra „Kocka emócií“ (deti tvoria vety podľa obrázka s daným emocionálnym stavom);

· deti predvádzajú činy postáv prostredníctvom pantomímy viacfigurová maľba s ich následnou derealizáciou;

· kreatívna hra„Hádanie“ (na základe otázok a pokynov učiteľa deti rekonštruujú obsah fragmentu zobrazeného na obrázku, ale prekrytého obrazovkou);

· hra „Nájdi chybu“ (učiteľ prečíta príbeh, no zároveň sa zámerne pomýli v popise obrázka. Deti musia chyby nájsť a opraviť. Vyhráva ten, kto si všimol väčšie číslo chyby a správne ich opravili);

· technika „vstupovania“ do obrázka (učiteľ vyzve deti, aby si predstavili seba na mieste zobrazenej osoby alebo zvieraťa: „Predstavte si, že obrázok ožil. Čo by ste počuli?“);

· technika „uzavretého plátna“ (zobrazí sa len jeden fragment obrazu a zvyšné fragmenty sú prekryté plátnom. Deti tvoria vety. Učiteľ dbá na to, aby sa stali spoločnými. Táto práca prechádza všetkými fragmentmi obrázka, a potom sa vety spoja do príbehu);

· Hra „Položte otázku“. (Pri analýze obsahu obrázka učiteľka kladie deťom navádzacie otázky, ktoré predchádzajú plánu príbehu. Najprv kladie otázky učiteľ, potom sa roly menia. Deti stimulované učiteľom kladú otázky a učiteľ na ne odpovedá Tým sa posilní obsah obrázka a deti sa naučia klásť otázky).

KAPITOLAII.

Vzorové poznámky k lekcii o rozvoji súvislej reči.

LEKCIA 1

Predmet: Preskúmanie reprodukcie obrazu „Úroda“ (príloha 1)

Cieľ: Naučte deti pozerať sa na dejový obrázok a vymýšľať mu názov; precvičovanie súhlasu prídavných mien s podstatnými menami; naučiť sa klásť otázky.

Priebeh lekcie

jaOrganizovanie času.

Didaktická hra"Ochutnaj to." Učiteľka vyzve deti, aby zjedli kúsok zeleniny oči zatvorené a hádajte jeho názov.

II.Pri pohľade na obraz.

· Kam išli deti? Dajte im mená.

· Ako sú oblečení?

· Čo robia?

· Kto im pomáha?

· Aká zelenina je zrelá v záhrade?

· Čo vidíte v pozadí?

· Čo robí traktorista?

· Opíš oblohu. Prečo je zahalená v oblakoch?

Herné cvičenie „Kto uvidí viac? Pomenujte predmety vyrobené z dreva ( drevené debny, drevené kolíky, drevený plot, drevená loď, drevený most, drevená strecha, drevené steblo). Pomenujte predmety vyrobené zo železa ( železné vedrá, železné hrable, železné lopaty, železný traktor). Vymenuj zeleninu, ktorá je červená, oranžová, zelená a hnedá.

III.Prestávka na telesnú výchovu"Čo kde rastie?

IV.

Herné cvičenie „Vytvorte vetu“ so slovami: vytrhnúť, vytiahnuť, vyhrabať.

Herné cvičenie „Dokončiť vetu“

Vitya zbiera paradajky, aby...

Deti vzali lopaty do...

Chlapec priniesol krabicu do...

Učiteľka pomáha deťom

Hra "Položte otázku"

Najprv učiteľ kladie otázky predchádzajúce plánu príbehu, potom sa roly zmenia. Deti, stimulované učiteľom, kladú otázky a učiteľ na ne odpovedá.

· Aké je ročné obdobie?

· Kam išli deti?

· Čo robia deti?

· Kto pomáha deťom?

· Akú úrodu deti nazbierali?

LEKCIA 2

Predmet: Rozprávanie podľa obrazu „Úroda“ (príloha 1)

Cieľ: Naučte deti zostaviť súvislý príbeh podľa obrázka; aktivovať slovesá v reči: vyhrabať, odtrhnúť, vytiahnuť; precvičte si zhodu prídavných mien s podstatnými menami.

Priebeh lekcie

jaOrganizovanie času.

Deti hádajú hádanku: rastú v zeleninovej záhrade,

kto ich rád jedáva -

je v dobrom zdravotnom stave.

(zelenina)

II.Práca na slovníku.

Didaktická hra „Pripravme zeleninu na budúce použitie“

Učiteľ zobrazí nákladné auto so zeleninou.

· Akú zeleninu priviezol kamión?

· Ako ste zberali zeleninu v záhrade? zemiaky - vykopali

kapusta - vyrúbať

paradajky - odtrhnutý

mrkva - vytiahol

uhorky - odtrhnutý

Cibuľa - vytiahol

Herné cvičenie „Vyberte znakové slovo“ (deti si podávajú zeleninu v kruhu)

Mrkva (aký druh?) - oranžová mrkva

dlhá mrkva

zrelá mrkva

sladká mrkva

Paradajky (ktoré?) - červené paradajky

okrúhle paradajky

šťavnaté paradajky

Uhorky (ktoré?) - zelené uhorky

dlhé uhorky

zrelé uhorky

chrumkavé uhorky

III.Prestávka na telesnú výchovu"Čo kde rastie?"

Učiteľ pomenuje zeleninu. Ak rastie pod zemou, deti sa hrbia. Ak vyrastie nad zemou, deti sa postavia.

IV.

Najprv učiteľ ponúkne svoj východiskový bod pre príbeh. Potom deti v reťazci skladajú minipríbehy pre každý fragment označený číslami na obrázku. Záver opäť dáva učiteľ. Potom jedno dieťa vymyslí príbeh založený na obrázku ako celku.

Ukážkový príbeh:

"úroda"

Prišla jeseň. Zelenina je v záhrade zrelá. Deti vyšli zbierať úrodu. Sasha a Vitya zbierajú zrelé paradajky. Ukladajú ich do košíkov. Peťa a Nataša vykopávajú zemiaky. Tanya nosí zemiaky vo vedrách a sype ich do škatúľ. Sveta zbiera zelené uhorky a dáva ich do vedra. Učiteľ pomáha deťom vytiahnuť mrkvu. Deti zožali bohatú úrodu!

V.Analýza posledného príbehu.

· Čo sa vám páčilo na príbehu?

· Aké body ste vynechali? (ak tam boli)

· Vymyslite si vlastnú verziu názvu príbehu.

LEKCIA 3

Predmet: Preskúmanie reprodukcie obrazu „V školskej záhrade“ (príloha 2)

Cieľ: Pokračujte v učení detí, aby zvážili obraz zápletky; precvičiť si skladanie zložitých viet a súhlasné podstatné mená s číslovkami.

Priebeh lekcie

jaOrganizovanie času.

Deti hádajú hádanku: rastie na strome v záhrade

s kosťou vo vnútri.

Sladké, zdravé,

zbierate ich. (ovocie)

II.Pri pohľade na obraz.

Vzorové otázky na analýzu obrázka:

· Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku? Prečo ste sa tak rozhodli?

· Kam išli deti?

· Aké stromy rastú v záhrade?

· Čo robia deti?

· Kto nám pomáha?

· Prečo si myslíte, že chlapci priniesli rebrík?

· Čo sa dá vyrobiť z jabĺk?

Didaktické cvičenie „Pomenujte džús, džem...“

jablkový džem - jablkový džem

slivková šťava - slivková šťava

hruškový kompót - hruškový kompót

· Ako by ste nazvali tento obraz?

Herné cvičenie „Kto uvidí viac“.

Pomenujte modré a biele predmety zobrazené na obrázku.

Technika „vstupu do obrazu“.

Predstavte si, že obraz ožil. Čo by ste počuli? (ako deti rozprávajú, ako fúka vietor, ako špliecha voda v rieke, ako švihadlo sviští vzduchom...)

III.Prestávka na telesnú výchovu"Letná zábava"

Horúci slnečný deň napodobňovanie pohybov na základe textu

Plávame cez rieku.

A potom hráme futbal,

Gól dávame šikovne.

Nasadneme na skútre

Veľmi rád jazdím!

Vezmeme do rúk švihadlo

IV.Cvičenia na skladanie fráz - výroky.

Herné cvičenie „Vytvorte vetu“ so slovami: opaľovať sa, plávať, skákať, hrať sa.

Učiteľ pomáha deťom tým, že ukazuje príslušné detaily obrázka.

Hra "Kocka nálady".

· Akú náladu majú deti zobrazené na obrázku?

LEKCIA 16

Predmet: Rozprávanie podľa obrazu „Leto“ (príloha 8)

Cieľ: Formovanie schopnosti spojiť niekoľko fragmentov obrazu do súvislého príbehu; posilniť gramaticky správne rečové schopnosti.

Priebeh lekcie

jaOrganizovanie času.

Deti hádajú hádanku: ak je všetka voda v rieke

vyhrievané slnkom,

ak sa deti opaľujú -

už to prišlo... (Leto)

II.Práca na slovníku.

Herné cvičenie „Vyberte slovo“.

· Aké letné počasie máte radi? (teplo, teplo, slnečno, jasno...)

· Čo robia deti v lete? (plávať, opaľovať sa, plávať, jazdiť...)

Herné cvičenie „Opravte chybu vo vete“.

Dievčatá skákajú cez švihadlo. Dievčatá skákanie cez švihadlo.

Chlapci hrajú futbal. Chlapci hrajú futbal.

Chlapci plávajú pod riekou. Chlapci plávajú v rieke.

Deti sa opaľujú pri pláži. Deti opaľujúce sa na pláži.

Priateľky hrajú klasiku. P Priatelia hrajú poskokov.

III.Prestávka na telesnú výchovu"Letná zábava"

Horúci slnečný deň napodobňovanie pohybov na základe textu

Plávame cez rieku.

A potom hráme futbal,

Gól dávame šikovne.

Nasadneme na skútre

Veľmi rád jazdím!

Vezmeme do rúk švihadlo

Skákajte a skáčte, nie je nám ľúto nôh!

Raz, dva, raz, dva - hra sa skončila.

IV.Zostavenie príbehu podľa obrázka.

Pamätáte si názov obrazu zobrazujúceho letné hry detí?

(obrázok je vystavený).

Dnes na jej základe urobíme príbeh.

· Kde môžem začať príbeh? (z popisu počasia)

· Čo nám môžete povedať ďalej? (o detských hrách)

· Ako môžete ukončiť príbeh? (aké to bolo pre deti zábavné a zaujímavé)

Najprv učiteľ povie začiatok a koniec príbehu. A dieťa tvorí hlavnú časť príbehu pomocou „ vlnovka" Potom dve alebo tri deti samy skladajú príbeh.

Ukážkový príbeh:

"Leto"

Prišlo horúce, slnečné leto. Deti boli šťastné a išli von.

Peťa a Táňa hrali bedminton. Dievčatá skákali cez švihadlo. Chlapci hrali futbal. Priateľky hrali poskoky. Deti sa kúpali v rieke a opaľovali sa na pláži.

Všetci sa bavili a zaujímali!

V.Analýza príbehov.

· Koho príbeh sa vám páčil? prečo?

· V koho príbehu boli medzery?

· Nájdite chybu vo vete (ak existuje).

· Ako by ste nazvali tento príbeh?

Príloha 1

dodatok 2

https://pandia.ru/text/79/145/images/image003_37.jpg" alt="100_1856.jpg" width="689" height="512 id=">!}

Dodatok 4

https://pandia.ru/text/79/145/images/image005_23.jpg" alt="100_1858.jpg" width="689" height="600 id=">!}

Dodatok 6

https://pandia.ru/text/79/145/images/image007_14.jpg" alt="100_1859.jpg" width="643 height=777" height="777">!}

Dodatok 8

BIBLIOGRAFICKÝ ZOZNAM

1. Súvislá reč nepočujúcich detí predškolskom veku so všeobecným nedostatočným rozvojom reči. – Moskva: Arkti, 2002.

2. Konovalenko súvislý prejav.

3. , Chirkin, všeobecný nedostatočný rozvoj reči u detí predškolského veku. – Moskva: Iris Press, 2004.

4. Chumicheva o maľovaní. – Moskva: Vzdelávanie, 1992.

Valentína Štukalová
Zhrnutie GCD v seniorská skupina. Zostavenie príbehu podľa obrazu „Zimné radovánky“

Lekcia na kognitívny vývoj V seniorská skupina

Predmet: « Zostavenie príbehu podľa obrázka« Zimné radovánky"

Programové úlohy: Cvičenie detí v dialogickej reči, Kladenie otázok na útržky maľby, Skladanie príbehov-náhľady 3-4 viet na znázornenie detí. Rozvíjať tvorivá predstavivosť. Pestovať lásku k pôvodná príroda, do ruskej zimy.

Vybavenie: Maľovanie« Zimné radovánky» .

Priebeh lekcie.

Znie hudba, učiteľ si niečo želá hádanka:

Hádaj kto

Biela milenka?

Zatrasie perinkou -

Nad svetom páperia. (zima).

Vychovávateľ: Deti, prečo ste sa rozhodli, že táto hádanka je o zime? (odpovedzte deťom).

Máte radi zimu? (odpovede detí).

Prečo miluješ zimu? (odpovede detí).

Čo môžete robiť v zime? (odpovede detí).

Vychovávateľ: Zima je nádherné ročné obdobie, spievali mnohí spisovatelia a básnici zimná krása , Vypočujte si, akú krásnu báseň o zime napísal veľký ruský básnik A.S.

Detské čítanie: Dobrý deň, hosť zima!

Prosíme o milosť

Spievajte piesne severu

Cez lesy a stepi.

Máme slobodu -

Choďte kamkoľvek;

Stavajte mosty cez rieky

A koberce rozšírený.

Nezvykneme si...

Nechajte svoj mráz prasknúť:

Naša ruská krv horí v mraze!

Vychovávateľ: Veľmi krásna báseň, napísali mnohí umelci obrazy o zime. Pozri, priniesol som to obrázok. Dnes budeme študovať napíš príbeh na základe tohto obrázku. Čo môžete zavolať obrázok? (odpovede detí). si vymyslel dobré meno, ale toto je správne obrázok sa volá« Zimné radovánky» . Aké ročné obdobie v tomto umelec zobrazil obrázok? (odpovede detí). Prečo si myslíš, že je zima? (odpovede detí). Na kom sa vidíš obrázok? Ako sú deti oblečené? (odpovede detí). Prečo nemôžete nosiť kožuchy alebo plstené topánky pri korčuľovaní alebo lyžovaní? (odpovede detí).

Prstová gymnastika:

Na prah padal sneh

Mačka si urobila koláč

Medzitým som tvarovala a piekla

Koláč odtiekol ako potok

Upečte si vlastné koláče

Nie zo snehu - z múky.

Vychovávateľ: Poďme na to príbeh založený na tomto obrázku, Prišiel som s nápadom a ty počúvaj.

"Za slnečného dňa, zimný deň, prišli deti k rieke sánkovať sa dolu kopcom. Deti sa zabavia šmýkaním po šmykľavke. Seryozha a Alyosha lyžujú. V diaľke sa na zamrznutej rieke korčuľujú deti. Všetci si ten deň užili veľa zábavy.“

Deti, kto z vás chce povedzte svoj príbeh na základe obrázka« Zimné radovánky» .

Približné detské príbehy:

Deti sa prišli sánkovať dolu kopcom. Deti sa zabavia korčuľovaním na rieke. Dvaja chlapci sa pripravili na lyžovanie z kopca.

Deti sánkujúce sa dole kopcom. Dvom chlapcom spadli sánky, na rieke bol zamrznutý ľad, deti sa korčuľovali.

Jasný, zimný deň, sa deti rozhodli lyžovať a korčuľovať. Staršia deti lyžujú a korčuľujú. Deti sa zabavia pri sánkovaní.

Vychovávateľ: Výborne, deti, vymysleli ste zaujímavé príbehy podľa obrazov. Ale Lera a tvoj otec prišli s básňou, ktorá sa toho týka zimné radovánky.

Dieťa číta báseň:

« Zimné radovánky» .

Dobré v zasneženej zime

Môžeme pretekať dole kopcom na lyžiach,

A z vysokej, klzkej hory

Mali by sme sa ísť sánkovať.

Rieka je zamrznutá v priehľadnom ľade,

Kĺzame po ľade na korčuliach

A potom je nám to všetkým jasné

Prečo milujeme zimu!

Vychovávateľ: S otcom si vymyslel dobrú báseň.

Zhrnutie lekcie: Deti, o čom sme sa dnes rozprávali. (odpovede detí). Čo ste sa naučili robiť? ( vymýšľať príbehy podľa obrázkov« Zimné radovánky» ).

Veľa šťastia vám všetkým.

Publikácie k téme:

Lekcia o rozvoji reči v strednej skupine „Skladanie príbehu podľa obrazu „Zimná zábava“ Téma: „Vytvorenie príbehu podľa obrázka“ Zimné radovánky“ Cieľ hodiny: 1. Rozvinúť schopnosť pozorne skúmať obraz a dôvod.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v skupine seniorov. Opisný príbeh podľa obrazu „Zimné radovánky“ Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v seniorskej skupine: opisný príbeh na motívy filmu „Zimné radovánky“ (s použitím socio-herných technológií).

Ciele: Výchovno-vzdelávacie ciele: -naučiť sa zostaviť popisný príbeh podľa obrazu „Líška s mláďatami“ na základe mnemotechnickej tabuľky; - naučiť sa skladať.

Teplová Anna Germanovna
Názov práce: učiteľ
Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU" MATERSKÁ ŠKOLA"úsmev"
lokalita: Mesto Dolinsk, región Sachalin
Názov materiálu: Abstrakt GCD
Predmet:„Skladanie príbehu podľa obrazu Zima“
Dátum publikácie: 17.05.2017
kapitola: predškolská výchova

Poznámky k lekcii pre seniorskú skupinu o rozvoji reči.

MBDOU "Smile" Dolinsk

Teplova A.G., učiteľka

Predmet:"Zostavenie príbehu na základe obrazu "Zimné radovánky." Diferenciácia zvukov [s-

Cieľ: prostredníctvom posilňovania chápania zimy u detí rôzne druhyčinnosti.

Úlohy:

Vzdelávacie: naučiť deti napísať popisný príbeh podľa krajinomaľby

návrhy,

pozorovanie

zloženie

príbeh,

zlepšiť

monológová reč detí.

vývojové: rozvíjať pozorovacie schopnosti, schopnosť cítiť a vyjadrovať sa v príbehu

nálada obsiahnutá v krajine; upevniť vedomosti detí o zimných mesiacoch; obohatiť

detský slovník poetických a vizuálnych pojmov.

Vzdelávanie: formovať u detí záujem o estetickú stránku prostredia

reality

znamená

výtvarné umenie

činnosti;

vychovávať

pozitívne

postoj k prírode, túžba chrániť ju; vštepiť priateľský prístup

priateľ, vytváranie tímovej práce.

Prípravné práce:

javov

prázdniny,

rastliny,

zvieratá a ľudia v zime.

Úvaha

didaktický

"Zimná zábava"

Exkurzia do zimného parku s rodičmi za pozorovaním rozmanitosti a krásy

zimná krajina.

Priorita vzdelávacej oblasti: "Vývoj reči".

integrácia

vzdelávacie

oblasti:"Poznávacie

rozvoj",

"sociálna

komunikatívne“, „Fyzický rozvoj“.

Druhy

detská

Aktivita: hranie,

vzdelávanie a výskum

komunikatívne, hudobné a umelecké.

Vybavenie: obrázky na túto tému, obrázky zvieratiek, vaty, domčeka, snehuliaka.

Priebeh lekcie.

I. Organizačný moment.

Znie hudba, učiteľ kladie hádanku:

Hádaj kto

Biela milenka?

Zatrasie perinkou -

Nad svetom páperia.

deti: Zima

Vychovávateľ: Deti, prečo ste sa rozhodli, že táto hádanka je o zime?

deti: biela milenka je zima.

Vychovávateľ: Máte radi zimu?

deti:Áno

Vychovávateľ: Prečo miluješ zimu?

deti: Sneh v zime

Vychovávateľ:Čo môžete robiť v zime?

deti: Sánkovanie, lyžovanie, korčuľovanie, hranie snehových gúľ.

Vychovávateľ: Deti, ktoré chcete prejsť v zimnom parku.

deti:Áno

Vychovávateľ:

Poďme tam autobusom, ale na to si musíme kúpiť

Vstupenky však nie sú také jednoduché.

Obrázky

obrázky zvierat:

hmyzu

Ak splní úlohu správne, dostane lístok. Zoberte obrázky, ktorých názvy obsahujú

Existuje zvuk"sh".

Darina, koho máš? Vyslovte slovo ťahavo, zdôraznite zvuk"sh". Kde sú slová

náklady zvuk"sh"? (Frog-sh-shka - zvuk"sh" je v strede slova).

Vychovávateľ:- Teraz zoberte obrázky pre tých, ktorých mená zvierat začínajú

s zvuk"S".

Vychovávateľ:- Amen, koho máš? Zlatý klinec zvuk"S" v slove "pes". Kde sú slová

náklady zvuk"S"? (S-s-dog - zvuk"s" je na začiatku slova).

Vychovávateľ b: Výborne chlapci. A teraz ideme do zimného parku.

II.

1. Konverzácia na obrázku.

Vychovávateľ: Zima je nádherné ročné obdobie, spievali mnohí spisovatelia a básnici zima

krása. Vypočujte si, akú krásnu báseň o zime napísal veľký ruský básnik A.

S. Puškin.

Ahoj, hosť zima!

Prosíme o milosť

Spievajte piesne severu

Cez lesy a stepi.

Máme slobodu -

Choďte kamkoľvek;

Stavajte mosty cez rieky

A rozložte koberce.

Nezvykneme si...

Nechajte svoj mráz prasknúť:

Naša ruská krv horí v mraze!

Vychovávateľ: Veľmi krásna báseň. Mnoho umelcov maľovalo obrázky o zime.

pozri,

priniesol obrázok.

naučiť sa skladať

obrázok. Ako môžete pomenovať obrázok?

deti: Detská prechádzka.

Vychovávateľ:

prišiel s

Názov,

Správny

tento obraz

s názvom " Zimné radovánky" Aké ročné obdobie v tomto umelec zobrazil obrázok?

deti: Zima.

Vychovávateľ: Prečo si myslíš, že je zima?

deti: Všade naokolo je sneh, deti sa sánkujú, lyžujú, korčuľujú.

Vychovávateľ: Koho vidíš na obrázku? Ako sú deti oblečené?

deti: Chlapi, sú oblečení v športových bundách a lyžiarskej kombinéze.

Vychovávateľ: Chlapi

Pri chôdzi vám môžu prechladnúť ruky. Ukážem vám, ako je to možné

zahriať ich. Urobme gymnastiku pre naše ruky.

2. Prstová gymnastika:

Na prahu akcie napadol sneh.

Mačka si urobila koláč

Medzitým som tvarovala a piekla

Koláč odtiekol ako potok

Upečte si vlastné koláče

Nie zo snehu - z múky.

3. Cvičenie „Vymyslite príbeh.“

Vychovávateľ: Poďme si vymyslieť príbeh podľa tohto obrázku. Ja som si vymyslel príbeh a ty

počúvaj.

„Za slnečného zimného dňa prišli deti k rieke, aby sa sánkovali z kopca.

Deti sa zabavia šmýkaním po šmykľavke. Seryozha a Alyosha lyžujú. Ďaleko na zamrznutej rieke,

deti korčuľovanie na ľade. Všetci si ten deň užili veľa zábavy.“

Vychovávateľ:

chce povedať

maľba „Zima

Vychovávateľ: Výborne deti, prišli ste s nápadom zaujímavé príbehy podľa obrázku.

(Deti rozprávajú zostavené príbehy)

4. Fyzické cvičenie.

„Konečne prišla zima (deti rozpažia ruky do strán)

Domy zbeleli (založia si ruky nad hlavou)

Vonku sneží (pohybujte rukami zhora nadol)

Domovník zametá ulicu (napodobňuje)

Sánkujeme sa (drep, ruky natiahnuté dopredu)

Na klzisku píšeme kruhy (ruky si dáme za chrbát a pomaly sa točíme)

Zručne lyžovať, (napodobňovať)

A všetci hráme snehové gule. (Vyrábajú a hádžu snehové gule)“

Vychovávateľ: Naša cesta sa skončila. Musíme sa vrátiť do škôlky.

Nastúpme do autobusu, zapnite si pás, poďme.

III. Záverečná časť.

Vychovávateľ: Deti, o čom sme sa dnes rozprávali?

deti: O zime.

Vychovávateľ:Čo ste sa naučili robiť?

deti: Vymýšľajte príbehy podľa obrazu „Zimné radovánky“.

Seniorská skupina.

Vývoj reči.

Téma: Výučba rozprávania podľa obrazu „Zimné radovánky“.

Obsah programu. Naučiť deti cieľavedome skúmať obrázok (cieľové vnímanie, postupné skúmanie jednotlivých nezávislých epizód, hodnotenie zobrazeného); rozvíjať schopnosť napísať logický, emocionálny a zmysluplný príbeh.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Rozšíriť a obohatiť vedomosti detí o funkciách zimná príroda;

Naučte sa hovoriť o obsahu zápletky;

Stimulujte tvorivú činnosť detí, rozvíjajte schopnosť rozvíjať zápletku obrazu na obrázku.

Vzdelávacie:

Pokračovať v rozvoji reči ako prostriedku komunikácie;

Aktivujte slová súvisiace s témou „Zima“ v reči detí;

Obohatiť reč o prídavné mená;

Zlepšiť dialogickú formu reči.

Pedagógovia:

Vytvárajte priateľské vzťahy medzi deťmi, spoločnú interakciu;

Vychovaj opatrný postoj k prírode.

GCD ťah.

1. Organizačná a motivačná fáza.

Hádaj hádanku:

„Cez lesy a polia

Ponáhľal som sa ťa navštíviť.

Cez hory a popri cestách,

Položil som cestičky

Cestičky prepudroval

Vyzdobil som okná,

Rozdával deťom radosť

A zobral ma na sánkovačku

Kto som?

D.: Zimuška – zima.

Učiteľský príbeh o zime s prvkami rozhovoru:

Aké je teraz ročné obdobie? (Zima.)

Pomenujte zimné mesiace. (december január február).
- Aký mesiac to je? (január).

Čo sa deje v zime v prírode?

D: Ochladzuje sa. Slnko nie je dostatočne teplé. Vonku môže byť mráz. Občas sneží.

Áno, naše zimy na Kryme sú v porovnaní s inými regiónmi Ruska dosť teplé. Sneh je, ale málokedy a nie dlho. Ráno môže byť mrazivé a chladné, ale popoludní sa oteplí. Je to spôsobené tým, že v zime hrá Čierne more úlohu „veľkej vykurovacej podložky“ v horúcom lete sa dobre ohrieva a ohrieva vzduch zimný čas, vďaka čomu je klíma Krymu v zime teplá.

Čo ľudia nosia v zime? (Čapka, kabát, bundy, teplé čižmy, niekedy kožuch, palčiaky, šály).

Ako žijú zvieratá a vtáky v zime? (Ťažko).

S čím to súvisí? (Málo jedla, zima).

Ako im môžete pomôcť? (Vyrobte kŕmidlá a dajte im jedlo.)

Správny. O zimujúce vtáky sa musíme postarať.

Výborne!

2. Hlavná časť.

Chlapci, odporúčam vám hrať.

Didaktická hra „Vyber slová“

V zime sa počasie vonku mení. Buď príde snehová búrka, potom silný mráz, alebo príde sneženie. zavolám prírodný úkaz a položte otázku, pozorne počúvajte a odpovedzte.

Frost, čo to robí? - praskanie, štípanie, hryzenie, pichanie...

Blizzard, čo to robí? - kučery, besne, kvíli, zametá... .

Sneh, čo to robí? - chodí, lieta, padá, točí sa... .

Aký sneh? - Biele, nadýchané, studené, vŕzgajúce, tvrdé, drobivé, mäkké, lepkavé, ľahké, pichľavé ….

Deti, čo robia? - chodiť, jazdiť, hrať, baviť sa, radovať sa...

Aká je zima? - Zasnežený, studený, drsný, mrazivý, báječný….

Zima je nádherné ročné obdobie, však? Keď sneží, deti nechcú ísť domov z prechádzky, pretože vonku je veselo, krásne, rozprávkovo a zaujímavo. Ak je zima zasnežená, môžete lyžovať a korčuľovať, stavať pevnosti zo snehu. O tomto ročnom období boli napísané knihy aj obrazy. Nezdalo sa vám zvláštne, že som povedal „obrázky boli namaľované“? Nemýlil som sa - to sa hovorí: umelec napísal (nie namaľoval) obrázok.

Zobrazujem obraz „Zimné radovánky“. (Deti by mali byť umiestnené bližšie k stojanu.)

Ako môžete pomenovať obrázok?

– Aké ročné obdobie a aký čas dňa je znázornený na obrázku? (Na obrázku je zima, pretože na zemi je sneh, stromy a kríky).

Aké bolo počasie v ten zimný deň?

Ako zistíte, že deň je teplý a slnečný?

Príbeh učiteľa:

„Jedného dňa v teplý slnečný zimný deň išli deti na prechádzku. Každý si našiel to svoje. Súhlasíte so mnou? Ako to môžete potvrdiť?

(Dieťa začne rozprávať o deťoch, ktoré sa šmýkajú po šmykľavke.)

Pozrime sa, čo sa deje na snímke?

Upozorňujem chlapov na snehuliaka.
- Chlapci, pozrite sa na snehuliaka. Čo robí dievča a chlapec?

(Dievča k nemu pripojí metlu a chlapec mu dá na hlavu vedro.)

Chlapci, aký druh snehuliaka ste sa stali?

(Nosiť svetlý šál, mrkvový nos, veľmi roztomilý).

Fyzické cvičenie "Snehuliak"

Jedna ruka, dve ruky (deti natiahnu jednu ruku, potom druhú).
Vyrábame snehuliaka (napodobňujú vytváranie snehových gúľ).
Vyvaľkáme snehovú guľu (dlaňami urobíme kruhové pohyby na bokoch).
Takto (rozpažia ruky do strán, čím ukážu, aký je veľký).
A potom sa hrudka zmenší (dlaňami si šúchajú hrudník).
Tu je (ukazuje veľkosť kómy je menšia).
A dáme to na vrch (pohladia sa rukami po lícach).
Malá hrudka (spojte prsty dohromady, ukážte malú hrudku).
Tak vyšiel snehuliak. (položte ruky na boky, otočte sa doľava a doprava).
Veľmi roztomilý tučný chlapík!
Zametanie snehu metlou (chodíme po celej nohe, dvíhame nos),
Náš malý snehuliak kráča,
Nos zdvihne mrkvu (aktívna inhalácia cez nos),
A fúka snehové vločky (dlhý výdych cez ústa).

Pokračujem v konverzácii:

Čo robí matka dieťaťa?

(Mama má šťastie malé dieťa sánkovanie).

Kto beží vedľa teba?

(Neďaleko beží pes).

Kam idú staršie deti?

(Išli sa lyžovať).

Pozrite sa pozorne, aké vtáky vidíte na obrázku?

(S červeným prsníkom - bullfinches).

Chlapci, teraz musíme zostaviť príbeh o obrázku ako celku, vymyslieť jeho koniec.

Zdôrazňujem, že je potrebné vyhnúť sa opakovaniu príbehu postupným popisovaním častí obrázka:

1. Zjazdové korčuľovanie.

2. U snehuliaka.

3. V blízkosti kŕmidla pre vtáky.

Vypočujeme si 2-3 príbehy a príbehy vyhodnotíme. Chválim dieťa, ktoré sa v príbehu dokázalo vyhnúť opakovaniu. Upozorňujem deti na úspešne nájdené prirovnania a opisy.

Ukážka:

„Počas slnečného zimného dňa chlapci vybehli na miesto. Každý si našiel to svoje. Na šmykľavke bolo najmä veľa detí. Nie každému sa z nej podarí bezpečne zísť. Chlapec v čiernom kožuchu prevrátil sánky. A zhora mu už niečo kričia. Pravdepodobne žiadajú čo najskôr uvoľniť cestu.

Vedľa šmykľavky je veľký snehuliak. Muselo dôjsť k rozmrazeniu a snehuliakovi odpadli gombíky, ktoré chlapec s dievčaťom opäť pripínajú.

Deti nezabudli ani na svojich operených kamarátov. Vo vedre priniesli kalinu a plody hlohu a nejaké iné jedlo. "Ochutnajte, vtáky, chutné bobule," hovorí chlapec v kabáte s kožušinovým golierom vtákom a podáva im vetvičku s bobuľami."

Chlapci, počúvajte báseň S. Cherny „Vlk“ o zimných radovánkach:

Celá dedina spí v snehu,
V žiadnom prípade.
Mesiac na noc zmizol,
Fúka sneh.

Všetky deti sú na ľade,
Na rybníku.
Sane spolu škrípu -
Poďme v rade!

Kto je v postroji, kto je jazdec,
Vietor je bočný.
Náš konvoj sa rozšíril.
Na brezy.

Zrazu predná línia kričí:
"Diabli, prestaňte!"
Sánky prestali, smiech prestal, -
"Bratia, vlk!"...

Páni, ako sa rozprášili!
Ako krupobitie.
Rozptýliť všetko z rybníka -
Kto kam ide.

Kde je vlk? Áno, je to pes...
Náš Barbos!
Smiech, rev, smiech a rozprávanie:
"Ó áno vlk!"

Dnes sa zoznámime s novým zimným tajomstvom:

Yashka prišla -

Biele tričko,

Kde behá?

Prikryje ho kobercom.

Spodná čiara.

Chlapci, čo sa vám páčilo na lekcii? Čo si pamätáš?

Voľba editora
Diagnostika a posúdenie stavu krížov Bolesti krížov vľavo, krížov vľavo vznikajú v dôsledku podráždenia...

Malý podnik “Chýba” Nie je to tak dávno, čo mal autor týchto riadkov možnosť počuť to od kamarátky z Diveeva, Oksany Suchkovej...

Prišlo obdobie dozrievania tekvíc. Predtým som mal každý rok otázku, čo je možné? Ryžová kaša s tekvicou? Palacinky alebo koláč?...

Hlavná poloosa a = 6 378 245 m b = 6 356 863,019 m Polomer gule rovnakého objemu s Krasovského elipsoidom R = 6 371 110...
Každý vie, že prsty, podobne ako vlasy, sú naše „antény“, ktoré nás spájajú s energiou vesmíru. Preto, pokiaľ ide o poškodenie...
Poznanie účelu pravoslávneho symbolu vám pomôže pochopiť, čo robiť, ak stratíte svoj kríž, pretože v tomto náboženstve kňazi...
Produkcia medu včelami je známy fakt. Ale už vie o ďalších produktoch vyplývajúcich z činnosti tohto hmyzu...
Film o kláštore Najsvätejšej Trojice Seraphim-Diveevo - štvrtom dedičstve Presvätej Bohorodičky. Obsahuje dokumentárnu kroniku...
Zvyčajne sa pizza pripravuje s tvrdým syrom, ale nedávno som ho skúsil nahradiť suluguni. Musím priznať, že v tejto verzii sa pizza stala...